Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dworzec Lublin z nowymi przewoźnikami i przedłużeniem darmowej linii

infobus
09.02.2024 17:00
0 Komentarzy

Od 8 lutego z nowego Dworca Lublin realizowanych jest ok. 200 kursów w 35 kierunkach. To ok. 35% dostępnego potencjału w zakresie krajowych połączeń.

W lutym pierwszy kurs z Dworca Lublin zrealizowała firma Trans-Bus Hubert Kłos, z którą można pojechać do Przemyśla. Wcześniej do dworcowego grona dołączyły spółki Contbus Olszak oraz Sindbad. Przypomnijmy, że zarządcą nowego obiektu jest Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.

Dworcowa procedura

Przewoźnik Contbus będzie realizował kursy z Dworca Lublin do Warszawy, wykorzystując jednocześnie możliwość zatrzymywania się na przystanku Dworzec Główny PKS 04, który dotychczas był nieodstępny dla komunikacji „busowej. Taka opcja jest możliwa dzięki realizacji postulatów pojawiających się na etapie spotkań z przewoźnikami i ich stowarzyszeniem, jeszcze przed uruchomieniem obiektu.

-„Nadmienię, że ponadto prawie 50 % wszystkich przewoźników (czyli połowa funkcjonujących obecnie na rynku krajowego) uzgodniła zasady korzystania z Dworca Lublin tzn. złożyli do ZTM wniosek, otrzymali tzw. promesę czyli przydzielono ich do konkretnego stanowiska i nadano stosowne uprawnienie o możliwości korzystania z Dworca Lublin. Z dokumentem „promesy” każdy przewoźnik kieruje się do organu wydającego zezwolenie uruchamiając procedurę. W większości przypadków jest to Marszałek Województwa Lubelskiego, ale są też inne organy zezwalające np. Mazowiecki czy Małopolski Urząd Wojewódzki. Ponadto, ten proces wymaga uzgodnień i opinii zarządców przystanków na trasie (gminnych, powiatowych czy wojewódzkich) i formalnego uzgodnienia starostów terenów przez które przebiega linia. Tym samym jest to proces dość złożony i jego czas trwania jest różny w zależności od zasięgu linii czy liczby przystanków. Dotyczy to m.in. kierunków takich jak: Zamość, Puławy, Opole Lubelskie, Kraśnik, Tomaszów Lubelski, Milejów, Parczew, Włodawa, Biała Podlaska, Przemyśl, Kraków, Poznań, Toruń, Bydgoszcz – przekazała Monika Fisz, rzecznik prasowy ZTM w Lublinie.

Zasadniczej części kierunków podlubelskich należy się spodziewać w lutym-marcu (np. Puławy, Opole, Kraśnik, Nałęczów). Chodzi o to, żeby przewoźnicy równocześnie rozpoczęli odjazdy w danym kierunku. Takie rozwiązanie zostało ustalone z przewoźnikami, w celu uniknięcia sytuacji, że np. jeden przewoźnik na kierunku nie uzyskał zezwolenia.

Krótko mówiąc w stosunku do połowy przewoźników toczy się obecnie postępowanie (została wydana niezbędna dokumentacja przez ZTM). W efekcie, w lutym – marcu z Dworca Lublin odjeżdżać będzie 60% przewoźników z całego rynku krajowego w ok. 70 kierunkach.

Bezpłatna linia DL na Dworzec Lublin będzie kursować do odwołania
Bezpłatna linia DL na Dworzec Lublin będzie kursować do odwołania / fot. ZTM w Lublinie

Darmowa linia

W celu ułatwienia dojazdu pasażerów z dotychczasowego dworca przy al. Tysiąclecia na nowy Dworzec Lublin przy ul. Dworcowej 2, ZTM w Lublinie przedłużył termin funkcjonowania bezpłatnej linii DL na trasie Dworzec Gł. PKS (al. Tysiąclecia) – Dworzec Lublin (ul. Dworcowa).

Pasażerowie mogą z niej korzystać do odwołania.

-„Szacujemy, że będzie ona funkcjonować w marcu, a później będą podejmowane kolejne decyzje. W dalszym ciągu pojazdy tej linii będą zatrzymywać się wyłącznie na dwóch przystankach – Dworzec Gł. PKS (al. Tysiąclecia) i Dworzec Lublin (ul. Dworcowa) – potwierdziła Monika Fisz,

Komentarze