Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Piętrowe ezt-y dla PKP Intercity od PESY?

inforail
31.01.2024 10:45
0 Komentarzy

PKP Intercity rozważa zakup piętrowych ezt-ów. W tym celu przewoźnik zaprosił producentów do rozmów na temat nowych składów.

Potencjalnym dostawcą takich jednostek jest PESA. Czy jednak firma będzie zainteresowana udziałem w takim przetargu?

Od wagonów do składów zespolonych

Nie mamy doświadczenie w produkowaniu piętrowych składów zespolonych – powiedział nam Maciej Maciejewski, wiceprezes PESY. Mamy natomiast doświadczenie w produkcji wagonów piętrowych dla Kolei Mazowieckich. Bardzo poważnie podchodzimy do postępowania ogłoszonego przez PKP Intercity. Dość łatwo wywieźć z wagonów piętowych pojazdy zespolone. Trudno powiedzieć, czy będziemy brali udział w przetargu. W rodzinie REGIO160 są pojazdy piętrowe elektryczne, a także pojazdy jedno i dwupokładowe. To jest o tyle wygodne, że na członach jednopokładowych można zrealizować wymagania dotyczące przewozu osób z ograniczeniami ruchowymi czy umieścić tam miejsca dla rowerów bądź maszyny vendingowe – dodał.

Start PESY w przetargu na piętrowe ezty nie zależy tylko od posiadanego pojazdu, ale również od możliwości produkcyjnych.

Jeżeli moce produkcyjne i obciążenie firmy pozwoli nam na start w przetargu rozważnym to – stwierdził Maciej Maciejewski. Zamówień jest bardzo dużo, zwłaszcza na lata 2025-2027. Coraz trudniej jest je upychać w firmie, tak, żeby zrealizować je w terminie. To jest kluczowe – dodał.

PKP Intercity rozważa zakup piętrowych ezt-ów. W tym celu przewoźnik zaprosił producentów do rozmów na temat nowych składów.
Jedno i dwupokładowy skład PESY

Przypomnijmy, że przedmiotem zapytania jest dostawa fabrycznie nowych piętrowych elektrycznych zespołów trakcyjnych w dwóch wariantach:

I wariant: o długości pojazdu ≤ 200 m w tym liczba miejsc siedzących nie mniej niż 650 dla jednego pojazdu, łączna ilość miejsc sieczących dla dostarczanych wszystkich składów ≥ 24 700;

II wariant: długość pojazdu ≤ 150 m, łączna ilość miejsc sieczących dla dostarczanych wszystkich składów ≥ 24 700.
Więcej o składach jakie chce pozyskać PKP Intercity pisaliśmy tutaj.

Komentarze