Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

ATAC Rzym zamawia aż 411 autobusów elektrycznych od Iveco

infobus
18.01.2024 13:01
0 Komentarzy

W styczniu koncern Iveco Bus podpisał największe jak dotąd zamówienie na dostawę autobusów elektrycznych we Włoszech.

To 411 elektrobusów dla ATAC (Azienda per la mobilità Rome). To rzymska spółka zajmująca się transportem publicznym. Wszystkie zmówione autobusy mają dojechać do stolicy Włoch do połowy 2026 r.

411 x E-way

To największe jak dotąd zamówienie na dostawę autobusów elektrycznych we Włoszech i największy kontrakt Iveco na miejskie autobusy elektryczne. Dzięki tym jednostkom E-Way rzymska firma transportu publicznego będzie dysponować największą e-flotą na włoskim rynku.

Dostarczenie pierwszej partii 110 e-busów nastąpi w ostatnim kwartale 2024 r., a wszystkie pozostałe autobusy mają zostać dostarczone do kwietnia 2026 r.

Zamówienie złożone przez ATAC Rome obejmuje:

  • 396 jednostek E-Way o długości 12 m
  • 15 przegubowych E-Way o długości 18 m

Pojazdy zostaną wyposażone w najnowszą technologię akumulatorów NMC, gdzie pojedynczy moduł ma pojemność 69,3 kWh. Powstają one w nowym zakładzie FPT Industrial w Turynie. Dodatkowo pojazdy wyposażone w najnowsze urządzenia bezpieczeństwa ADAS, zgodne z GSR ogólnymi przepisami bezpieczeństwa, które zaczną obowiązywać w Europie w tym roku.

ATAC Rzym zamawia aż 411 autobusów elektrycznych od Iveco
ATAC Rzym zamawia aż 411 autobusów elektrycznych od Iveco

Włoski rynek

Giorgio Zino, dyrektor ds. operacji handlowych Iveco Bus Europe powiedział:

-„Jesteśmy niezwykle dumni, że ATAC Rome zaufało nam i złożyło to imponujące zamówienie. Nasze autobusy E-WAY to najnowocześniejsze rozwiązania zapewniające kierowcom i pasażerom komfortową i bezemisyjną podróż. Ten nowy sukces we Włoszech potwierdza, że nasze rozwiązania  doskonale spełniają wymagania dekarbonizacji i oczekiwania włoskiego transportu publicznego.”

Do tego dochodzi pełna obsługa serwisowa kontraktu i to przez dziesięć lat. Zapewni ja firma Romana Diesel, jeden z najważniejszych dealerów Iveco, który zatrudnia 350 osób. Spółka zapewni wsparcie serwisowe w swoim warsztacie, jak i u klienta, aby zapewnić pełną dostępność pojazdów przez cały okres obowiązywania umowy.

Zgodnie z zamówieniami złożonymi przez Busitalia, Autoguidovie Group, GTT Turyn, ATM Milan, nowy kontrakt z ATAC Rome potwierdza wdrożenie szerokiego planu dekarbonizacji transportu publicznego we Włoszech. Można powiedzieć, że dzięki środkom z KPO strategia ta jest na dobrej drodze.

ATAC Rzym zamawia kolejne autobusów CNG.

Rzymska transformacja

Jak podała firma ATAC, równolegle spółka odebrała kolejne 12-metrowe, trzydrzwiowe autobusy CNG – Menarinibus Citymood, które od kilku lat jeżdżą po ulicach Rzymu. 22 egzemplarze dołączają do 462 pojazdów na metan stacjonujących w zajezdniach Tor Pagnotta i Tor Sapienza oraz .

Do tego zielona flota rzymskiego przewoźnika obejmuje

  • 218 autobusów hybrydowych
  • 90 pojazdów elektrycznych, w tym trolejbusy i minibusy.

Co ważne dla ATAC, modele Citymood produkowane są przez IIA (Industria Italiana Autobus). Są klimatyzowane, z niskopodłogową platformą , systemem monitoringu wideo, opancerzoną kabiną kierowcy, monitorem multimedialnym i systemem biletowym Tap&Go. Do tego oferują najnowszej generacji systemem przeciwpożarowym z „mgłą wodną” w ramach prewencji.

Najnowsze zakupy rzymskiej firmy to kolejny etap procesu przechodzenia na ekologiczny tabor. Oprócz gazowców, to 110 autobusów hybrydowych i wspomniane elektrobusy od Iveco, gdzie 110 autobusów elektrycznych przyjedzie jeszcze w tym roku.

Dodajmy, że w ramach dostawy 411 e-busów sfinansowanej w ramach projektu „Full green” ze środków #PNRR, xostna także zmodernizowane zajezdnie Trastevere, Portonaccio, Grottarossa i Tor Sapienza.

W ramach drogi do „zielonej transformacji”, ogłoszono także przetargi ogłoszone przez firmę Giubileo 2025 spa na 322 pojazdy CNG i 110 autobusów hybrydowych, który zostaną powierzone firmie ATAC.

-„Łączna liczba nowych pojazdów pozwoli nam osiągnąć na koniec 2024 roku średni wiek taboru autobusowego na poziomie 5 lat – w porównaniu z obecnymi 7 (dane za 2023 r.), co i tak stanowi znaczącą poprawę w porównaniu z poprzednimi latami” – napisał ATAC.

Zielona transformacja wg ATAC Rzym
Zielona transformacja wg ATAC Rzym

Komentarze