Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

W Bukareszcie będzie jeździło 100 autobusów elektrycznych. Od BMC

infobus
30.12.2023 11:02
0 Komentarzy

Dzięki europejskim dotacjom stolica Rumunii na szeroką skalę inwestuje w tramwaje, trolejbusy i autobusy komunikacji miejskiej. BMC Truck&Bus we współpracy z chińskim ZTE dostarczyło do Bukaresztu 100 autobusów elektrycznych.

W przyszłym roku producent planuje produkować autobusy elektryczne w Rumunii i oferować je nie tylko na rynek lokalny, ale także do innych krajów europejskich.

Autobusy elektryczne od BMC

Wszystkie 100 autobusów elektrycznych przybyło do zajezdni przewoźnika Societatea de Transport Bucuresti (STB) w Bujoreni na początku grudnia. 8 grudnia zakończyły się testy pierwszych sześciu 12-metrowych autobusów elektrycznych BMC EuroBus Diamond. Pojazdy już następnego dnia wyruszyły na trasę pomiędzy Park Teilor a kompleksem handlowym Boneasa. Po zakończeniu instalacji nowych stacji ładowania, kolejnych 20 sztuk połączy północną i wschodnią część miasta. Te niskopodłogowe pojazdy, mieszczące 88 osób (30 na miejscach siedzących), wyposażone są w Wi-Fi, gniazda USB, klimatyzację i nowoczesny system informacji pasażerskiej, dostarczany przez BUSTEC we wszystkich nowych pojazdach w Bukareszcie.

Autobus Bukareszt
W Bukareszcie będzie jeździło 100 autobusów elektrycznych. Od BMC. fot. Bustec

Nowa fabryka BMC

Według burmistrza Bukaresztu cała flota STB zostanie całkowicie odnowiona i zapewniony zostanie „cywilizowany i nowoczesny transport publiczny”. BMC Truck&Bus otworzy w pierwszej połowie przyszłego roku linię produkcyjną autobusów elektrycznych w Ciorogârla koło Bukaresztu. Oprócz standardowych autobusów 12-metrowych planuje produkować mniejsze pojazdy, na które w Rumunii jest coraz większe zapotrzebowanie. Celem jest zaoferowanie ich także na rynki w Bułgarii, Serbii, Węgrzech, ale także w przetargach publicznych do Włoch czy Hiszpanii.

„Podwozia i nadwozia będą pochodzić z Rumunii, kupujemy blachę aluminiową od Alro Slatina, opony od Pirelli Craiova, osie od ZF Germany, układy hamulcowe od Wabco, silniki z Wielkiej Brytanii. Tylko akumulatory i oprogramowanie CATL pochodzą z Chin. Zasadniczo będziemy wspierać inne firmy w Rumunii, aby zapewnić miejsca pracy, a my przy okazji przyczynimy się do rozwoju lokalnego przemysłu. Rozpoczynając produkcję w pierwszej fazie, utworzymy 200 miejsc pracy. W drugim zakładzie liczba pracowników wzrośnie do 700- 800” – powiedziała Silvia Colacea, dyrektor generalna BMC Truck&Bus.

BMC z konkurencyjną ceną

BMC sprzedało do tej pory w Rumunii około 500 autobusów Granton ZTE Smart Auto wyprodukowanych w Chinach. Zdaniem BMC, marki Mercedes, MAN czy Iveco są zbyt drogie jak na rynek rumuński. BMC konkuruje głównie z polskim Solarisem, czeskim SOR i TEMSA oraz Karsanem z Turcji.

Oprócz nowych autobusów elektrycznych stolica Rumunii odnawia także tabor tramwajów i trolejbusów: w tym roku do użytku trafiło 65 nowych tramwajów Imperio, a wiosną 2024 roku ma pojawić się kolejnych 35. W przyszłym roku planuje się zakup kolejnych 200 egzemplarzy. Na początku 2024 roku przyjedzie także pierwszych 15 ze 100 zamówionych trolejbusów marki Solaris.

Komentarze