Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pierwsze seryjne autobusy Mercedes-Benz eCitaro fuel cell dostarczone. Do rnv

infobus
29.11.2023 09:04
0 Komentarzy

Pierwsze seryjnie produkowane autobusy miejskie z wodorowym ekstenderem – Mercedes-Benz eCitaro fuel cell – zostały dostarczone do firmy Rhein-Neckar-Verkehr GmbH (rnv)

W listopadzie niemiecka spółka odebrała pierwsze trzy z 48 w pełni elektrycznych autobusów przegubowych eCitaro z ogniwem paliwowym. W pojazdach zastosowano także nowe akumulatory NMC3. Dostawę wszystkich pojazdów zaplanowano do połowy 2025 r. W grze jest jeszcze opcja zakupu kolejnych 27 autobusów przegubowych tej samej konstrukcji. Wszystko to w ramach projektów wodorowych H2Rhein-Neckar i H2Rivers.

Dobra współpraca

Pierwszy na świecie całkowicie elektryczne autobus miejskie Mercedes-Benz eCitaro z ogniwem paliwowym zwiększającym zasięg do 400 km jeżdżą już w ruchu miejskim. Można je spotkać na terenie miast Mannheim i Heidelberg. Jak powiedział Till Oberwörder, dyrektor generalny Daimler Buses:

-„Jesteśmy dumni z długotrwałej współpracy z firmą Rhein-Neckar-Verkehr GmbH, która dzisiaj owocuje przekazaniem pierwszego autobusu Mercedes-Benz eCitaro G fuel cell. Miejsce produkcji naszych autobusów miejskich i siedziba rnv są ściśle powiązane w Mannheim, co wzmacnia więź obu przedsiębiorstw.”

Oprócz przekazanych już trzech pojazdów eCitaro G fuel cell, do połowy 2025 r. zostanie dostarczonych sukcesywnie kolejnych 45 autobusów przegubowych eCitaro o identycznej konstrukcji, w tym:

  • 40 będzie kursowało na regularnych liniach w Mannheim i Heidelbergu
  • Osiem pozostałych będzie eksplodowanych w Ludwigshafen am Rhein.

Ponadto rnv ma opcję zamówienia dodatkowych 27 pojazdów eCitaro fuel cell, dzięki czemu w razie potrzeby liczba autobusów rnv może zostać zwiększona do łącznie 75 w pełni elektrycznych autobusów przegubowych z ogniwami paliwowymi. Do 2027 roku.

Pierwsze seryjne autobusy Mercedes-Benz eCitaro fuel cell dostarczone / fot. rnv

Najpierw testy

Zanim nowe elektryczne autobusy przegubowe eCitaro G z ogniwami paliwowymi wejdą do regularnej obsługi na obszarze operacyjnym rnv, przejdą one najpierw tzw. eksploatację testową, która potrwa do początku 2024 r. Oprócz szkolenia kierowców, rnv wykorzysta ten czas na sprawdzanie tankowania i szacowanie zasięgu. Badania naukowe towarzyszące projektowi H2Rhein-Neckar pozwolą ocenić dane z codziennej eksploatacji i dostarczyć dalszych wskazań, co  do optymalizacji procesów w zajezdni, zużycia energii i planowania tras.

Dodajmy, że każdy z trzydrzwiowych, elektrycznych autobusów przegubowych eCitaro fuel cell wyposażony będzie m.in.

  • w cztery zestawy akumulatorów z najnowszą generacją akumulatorów litowo-jonowych (NMC3) o pojemności 392 kWh na pojazd.
  • ogniwa paliwowe o mocy 60 kW zasilane z sześć butli H2, każda o pojemności pięciu kilogramów, zamontowanych na dachu pojazdu. Miejsce do tankownia wodoru znajduje się po prawej stronie nad drugą osią.
  • pojazdy mają dwie osie portalowe z silnikami elektrycznymi przy kołach, każdy o mocy 250 kW, czyli napędzana jest zarówno środkowa, jak i tylna oś.  Silniki elektryczne wytwarzają 141 kW na koło i generują moment obrotowy 494 Nm. Dzięki stałemu przełożeniu uzyskuje się wyjątkowy moment obrotowy wynoszący 11 000 Nm na koło. Zapewnia to wysoki poziom przyczepności i dobre osiągi nawet na wymagających podjazdach na trasie, a także pozwala ogniwu paliwowemu eCitaro G osiągnąć zasięg około 400 kilometrów.

Autobusy eCitaro fuel cell  rnv mogą skorzystać z 30 stacjonarnych ładowarek z mocą ładowania 150 kW, natomiast wodór uzupełniany będzie pod ciśnieniem 350 barów w bazach rnv w Heidelbergu, Mannheim i Ludwigshafen lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Pierwsze seryjne autobusy Mercedes-Benz eCitaro fuel cell dostarczone / fot. rnv

Czas zmian

Na koniec warto podkreślić, że Mannheim jest pierwszym zakładem Daimler Buses produkującym autobusy wyposażone w ogniwa paliwowe. Niemiecka fabryka – oprócz autobusów miejskich z napędami alternatywnymi – montuje cały czas również pojazdy z napędem konwencjonalnym. Natomiast trwają przygotowania do przejścia na produkcję wyłącznie autobusów napędzanych energią elektryczną. T zmiana zaplanowana jest na rok 2024. Aktualnie zakład w Mannheim zatrudnia obecnie około 3300 osób na stanowiskach centralnych i przy montażu.

I taka niemiecka  ciekawostka – spółka rnv obsługuje linie autobusowe, kolejowe i tramwajowe w miastach Mannheim, Heidelberg i Ludwigshafen am Rhein, a także dwie regionalne linie kolejowe. Przedsiębiorstwo obsługuje codziennie trasy o długości około 860 kilometrów.

Flota spółki składa się z około 250 autobusów i 190 pojazdów szynowych. W roku finansowym 2022 z usług transportowych rnv skorzystało około 145 mln pasażerów.

Komentarze