Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Busworld 2023: Wybieramy najważniejsze premiery autobusów turystycznych. TOP5

infobus
08.11.2023 13:09
0 Komentarzy

Tegoroczne targi Busworld w Brukseli były wyjątkową okazją, aby w jednym miejscu spotkać setki pojazdów, które na co dzień przewożą tysiące pasażerów na całym świecie.

Na wystawie zadebiutowało też kilkadziesiąt pojazdów, z których my wybraliśmy te najważniejsze. Już wcześniej zaprezentowaliśmy nasze TOP5 autobusów miejskich – potem pięć pojazdów międzymiastowe – a teraz czas na autokary.

Turystyczne TOP 5

Naszym zdaniem do najważniejszych tegorocznych premier autobusów turystycznych, które będą miały znaczący wpływ na rozwój autobusowego rynku w Europie należy zaliczyć:

CaetanoBus-Temsa HD Fuel Cell
CaetanoBus-Temsa HD Fuel Cell

CaetanoBus-Temsa HD Fuel Cell

Podczas targów Busworld obie firmy – portugalska spółka CaetanoBus i turecka Temsa – przedstawiły prototyp autokaru na ogniwa paliwowe zasilane wodorem. Pojazd ten na bazie modelu Temsa HD 12 ma 12 metrów długości, natomiast przewidziana jest także wersja o długości 15 metrów. Zdaniem obu firm, wodorowy autokar – o zerowej emisji – zapewni operatorom wyjątkową elastyczność w zakresie tankowania i to bez żadnych ograniczeń.

Pierwszym autokarem, który zostanie wprowadzony na rynek w 2024 r., będzie dwuosiowy egzemplarz oparty na modelu Temsa HD, co przyspieszy czas wprowadzenia na rynek pre-serii. Planowana produkcja seryjna rozpocznie się w 2025 r. W tym czasie opracowany zostanie autokar trzyosiowy tak, aby zaspokoić wymagania wszystkich touroperatorów. O tej premierze pisaliśmy tez na https://transinfo.pl/infobus/busworld-2023-wodorowy-autobus-turystyczny-od-temsy-i-caetanobus/

Irizar i6S Hydrogen
Irizar i6S Hydrogen

Irizar i6S Hydrogen

Premierowy autokar na ogniwa paliwowe zasilane wodorem, Irizar i6S Efficient Hydrogen ma zasięg do 1000 km i minimalny czas ładowania około 20 minut. Pojazd ten, jeśli zajdzie taka potrzeba, może przez krótki czas pracować w trybie w 100% elektrycznym.

Irizar od razu zastrzega, że seryjna gama pojazdów wodorowych, która obejmuje także modele Irizar i4, zostanie jeszcze bardziej udoskonalona w porównaniu z pierwszą wersją zaprezentowaną na targach Busworld 2023. Najważniejsze, przyszłe zmiany to: większy przedział bagażowy, większa pojemność pasażerska, dłuższy zasięg i mniejsza waga. Podkreślić można także wydajność i wysoką trwałość głównych podzespołów pojazdu. Akumulatory pozostaną w pojeździe przez cały okres jego użytkowania. Ogniwo paliwowe będzie wymagało konserwacji bez wymiany podzespołów po około 30 000 godzinach pracy, w zależności od rodzaju tras i zastosowań.

Oprócz wersji wodorowej, Irizar i6S Efficient jest obecnie dostępny w wersji na olej napędowy, biodiesel, gaz ziemny i biopaliwo.  -„Wszystkie prezentowane pojazdy charakteryzują się istotnymi innowacjami w porównaniu z obecnymi modelami pod względem technologii, zrównoważonego rozwoju i kosztów paliwa – przekazał hiszpański producent.

Marcopolo Audace 1050 H2
Marcopolo Audace 1050 H2

Marcopolo Audace 1050 H2

Autokar na ogniwa paliwowe wyprodukowany w ramach sojuszu gigantów:

  • brazylijskiego lidera w zakresie nadwozi turystycznych – Marcopolo;
  • chińskiego dostawcy modułów ogniw paliwowych Sinosynergy
  • oraz także chińskiego producenta podwozi Allenbus.

Model Audace 1050 zawiera dwa moduły ogniw paliwowych o mocy 80 kW dostarczone przez Sinosynergy. Wykorzystującą one akumulator o pojemności 141 kWh firmy CATL i silnik firmy Danfoss. Pojazd może pomieścić 38 kg wodoru sprężonego pod ciśnieniem 350 barów.

Autokar bazuje na konwencjonalnej wersji Marcopolo Audace 1050 i jest produkowany w Chinach. Przy długości 12 metrów i rozstawie osi od 6100 do 6650 mm autokar ten może pochwalić się momentem obrotowym 495 Nm i mocą znamionową 140 kW (szczytowa 222 kW). Jego pojemność pasażerska to 53 pasażerów. Sinosynergy podaje, że zasięg Marcopolo Audace 1050 H2 wynosi do 600 km, a tankowanie zajmuje pięć minut.

W przypadku osi przedniej Chińczycy używają modelu ZF (typ RL82EC), napędzana oś tylna również pochodzi od ZF /typ AV133). Automatyczna skrzynia biegów (typ THP90) również pochodzi od ZF. Zawieszenie pneumatyczne i technologia hamowania z EBS, ESP, AEB, LDWS pochodzą od firmy Knorr.

Scania-Irizar i6 LNG
Scania-Irizar i6 LNG

Scania-Irizar i6 LNG

Premiera z gotowym już potencjałem rynkowym. Do 2025 roku FlixBus zamówi do 50 takich autokarów z technologią Bio-LNG (LBG). Pojazdy będą bazować na podwoziach Scania z nadwoziami Irizar i6s Efficient.

Jeszcze przed Busworld, Flix i Scania ogłosiły długoterminowe partnerstwo, którego celem jest umożliwienie bardziej zrównoważonych podróży na duże odległości. To ich zdaniem, szansa na przyspieszenie zielonej transformacji w zakresie mobilności poprzez opracowanie nowych rozwiązań. Do tego dochodzi chęć wywarcia wpływu na stworzenie potrzebnej infrastruktury.

Model Scania-Irizar i6S LNG z kierownicą po prawej stronie z silnikiem 13-litrowy 410 KM (302 kW), moment obrotowy 2150 Nm, z 12-biegową skrzynią biegów Scania Opticruise. Zasięg pojazdu wynosi do 1200 km. Zbiornik LNG o pojemności 720 litrów został zabudowany w lukach bagażowych, których łączna pojemność wynosi 12 m3. Czyli nie tak źle.

Pozostałe dane techniczne są następujące: konfiguracja drzwi: 1-1-0 Długość: 14,1 m Szerokość: 2,55 m Wysokość: 4.0 m; pojemność pasażerska: 59 miejsc Irizar + winda dla wózków inwalidzkich, Obszar kierowcy: podgrzewany fotel kierowcy ISRI + nowy kokpit od Scanii

Yutong T15e
Yutong T15e

YUTONG T15E

15-metrowy autokar elektryczny T15E, który podczas Busworld zwyciężył w kategoriach „DESIGN” i „EKOLOGIA”. Pojazd ten wyróżnia się wydajnym silnikiem synchronicznym z magnesem trwałym i najnowszą generacją systemu zarządzania akumulatorami (BMS).

Chiński autokar może także pochwalić się imponującym zasięgiem na poziomie 550 km, co czyni go ciekawym środkiem transportu na trasy dalekobieżne.

Jednocześnie, aby ułatwić dostęp osobom z niepełnosprawnością ruchową, środkowe drzwi autokaru wyposażone są w windą dla wózka inwalidzkiego. Więcej o tym pojeździe na https://transinfo.pl/infobus/busworld-2023-turystyczny-autobus-elektryczny-yutong-t15-z-nagrodami/

Komentarze