Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Elektryczne premiery Iveco: Autobus międzymiastowy Crossway LE Elec

infobus
25.05.2023 13:05
0 Komentarzy

24 maja zadebiutował autobus elektryczny Iveco Crossway Low Entry Elec, co  oznacza pierwszy krok koncernu w zakresie międzymiastowych pojazdów elektrycznych.

To równie ż jeden z pierwszych tego typu e-busów w Europie. Obok e-busa dla podmiejskich linii, koncern pokazał premierowy model Streetway Elec – o najnowszej ofercie Iveco Bus pisaliśmy w InfoBusie już wcześniej.

Elektryczna elastyczność

W pełni elektryczny Crossway LE Elec łączy w sobie wszystkie cechy konwencjonalnej rodziny Crossway, która odniosła ogromny sukces w Europie. Teraz gama ta wchodzi w elektromobilność. Wyróżnia ją:

  • Najnowsza generacja akumulatorów o dużej gęstości energii.
  • Maksymalna modułowość z wyborem liczby baterii.
  • Dostępność zarówno w klasie I do zadań miejskich (z dużą liczbą miejsc), jak i klasie II do zadań podmiejskich.

Nowy Crossway LE Elec dostępny jest w wersjach o długości 12 m i 13 m w wariancie miejskim (klasa I), jak i międzymiastowym (klasa II). Wyposażony jest w centralny silnik elektryczny (moc wyjściowa 330 kW kW dla maksymalnego momentu obrotowego 2200 Nm). Zastosowane baterie litowe NMC pochodzą od FPT. Modułowa koncepcja obejmuje pakiety 5-, 6- lub 7-akumulatorów, rozmieszczonych między dachem a tylną komorą silnika. Oferują one odpowiednio 346, 416 i 485 kWh dla wersji miejskiej oraz 416 i 485 kWh dla wersji międzymiastowej.

400 km zasięgu

Zastosowany układ napędowy zapewnia zasięgi ok 400 km – wystarczająca autonomia, aby w pełni zapewnić misje poza granicami miasta bez lokalnych emisji.

Jak podaje Iveco – e-bus Crossway LE Elec można naładować w ciągu 5 godzin w magazynie za pomocą indywidualnego gniazda COMBO CCS2. W opcji oferowany jest pantograf

Pojazd oferuje do 44 miejsc siedzących w wersji 12m i do 48 miejsc w wersji 13 m. Jego konstrukcja, wywodząca się z wersji CNG, utrzymuje nisko położony środek ciężkości i zapewnia dobre właściwości jezdne

W pełni elektryczna wersja będzie produkowana w zakładzie Vysoke Myto w Czechach, podobnie jak pozostałe modele Crossway oraz Evadys. Poniże film z premiery w paryskim Hangarze Y.

Komentarze