Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Prawie 200 nowych autobusów szkolnych dla Ukrainy. Od rządowej Fundacji Solidarności

infobus
13.05.2023 19:03
0 Komentarzy

27 kwietnia Fundacja Solidarności Międzynarodowej ogłosiła już drugi przetarg na zakup autobusów szkolnych M2/M3, które mają pomóc ukraińskim dzieciom w bezpiecznym transporcie do szkół.

W pierwszym postępowaniu (ogłoszonym w lutym) Fundusz Solidarności zamówił 144 „gimbusy”, w tym w podstawie 72 pojazdy (kategorii M2 – 36 szt. i kategorii M3 – 36 szt.) i w opcji kolejne 72 egzemplarze (kategorii M2 – 36 szt. i kategorii M3 – 36 szt.). Teraz mamy drugie podejście na łącznie 48 sztuk (w tym 24 szt. w podstawie i 24 szt. w opcji). Po zakupie pojazdy zostaną bezpłatnie przekazane jako pomoc humanitarna mająca na celu wsparcie systemu edukacji szkolnej na Ukrainie.

Za pierwszym razem

Na początek słów kilka o samym zamawiającym, który tymi dwoma przetargami zadebiutował na rynku nowych autobusów. Fundacja Solidarności Międzynarodowej to fundacja Skarbu Państwa powołana w 1997 roku z inicjatywy Prezydenta RP. Celem Fundacji jest realizacja zadań z zakresu międzynarodowej współpracy rozwojowej, w szczególności zleconych przez Ministra Spraw Zagranicznych.

Jak widać poważny gracz, który za pierwszym razem zamówił 144 „gimbusy”, w tym w podstawie 72 pojazdy (kategorii M2 – 36 szt. i kategorii M3 – 36 szt.) i w opcji kolejne 72 egzemplarze (kategorii M2 – 36 szt. i kategorii M3 – 36 szt.).  

Oferty w tym postepowaniu złożyły firmy MMI i Mercus, natomiast decyzją z 13 marca  wszystkie 12 zadań przyznano spółce MMI ze Zbyszewa. Natomiast terminy i ceny wprawiają w lekki osłupienie.

Kwota, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację zamówienia, uwzględniając skorzystanie z wszystkich opcji to 13.200.000 euro brutto, czyli 59.986.080,00 PLN, co daje średnio 416.666 PLN brutto za pojazd.

Za drugim razem

W drugim podejściu radykalnie zmniejszył zakres zamówienia. Fundacja chce teraz zakupić już tylko 28 autobusów pojazdów, w tym:

  • 14 sztuk kategorii M2 (z opcją)
  • 14 sztuk kategorii M3 (z opcją).

W podziale na zadania (i opcje) wygląda to następująco:

  • Część nr 1: Dostawa do Lwowa (Ukraina) do dnia 25 sierpnia 2023 roku 7 pojazdów kategorii M2 przeznaczonych do przewozu dzieci w wieku szkolnym z opcją zwiększenia dostawy o dodatkowych 5 pojazdów
  • Część nr 2: Dostawa do Lwowa (Ukraina) do dnia 25 sierpnia 2023 roku 7 pojazdów kategorii M3 przeznaczonych do przewozu dzieci w wieku szkolnym z opcją zwiększenia dostawy o dodatkowych 5 pojazdów
  • Część nr 3: Dostawa do Lwowa (Ukraina) do dnia 25 września 2023 roku 7 pojazdów kategorii M2 przeznaczonych do przewozu dzieci w wieku szkolnym z opcją zwiększenia dostawy o dodatkowych 5 pojazdów.
  • Część nr 4: Dostawa do Lwowa (Ukraina) do dnia 25 września 2023 roku 7 pojazdów kategorii M3 przeznaczonych do przewozu dzieci w wieku szkolnym z opcją zwiększenia dostawy o dodatkowych 5 pojazdów.

Wymagany termin wykonania zamówienia wskazany jest odrębnie dla poszczególnych części zamówienia. Dla części 1 i części 2 zamówienie (dostawa) powinna być wykonana do dnia 23 sierpnia 2023 r., dla części 3 i części 4 zamówienie (dostawa) powinna być wykonana do dnia 25 września 2023 r.

Razem z opcjami daje to sumę 48 pojazdów, w tym 24 szt. M2 i 24 szt. M3.

WYMAGANIA TECHNICZNE

Podstawowe wymagania techniczne dla minibusów M2 klasa B przeznaczonych do przewozu uczniów są następujące:

  • Liczba miejsc siedzących dla pasażerów (uczniów i 1 opiekuna) – od 15 do 22 – bez miejsc stojących – co najmniej jedno miejsce siedzące dla osoby dorosłej (opiekuna), z rozmieszczeniem umożliwiającym prowadzenie przez tą osobę nadzoru nad uczniami podczas jazdy autobusu.
  • Masy i wymiary: – maksymalna długość do 9 m – szerokość 1.9 m ÷ 2,5 m – wysokość do 3,2 m – dopuszczalna masa całkowita do 5 000 kg
  • technicznie dopuszczalną masę maksymalną autobusu nie większą niż 5000 kg należy określić wg następujących warunków: – średnia szacowana waga ucznia szkoły podstawowej to 25 kg; – średnia waga obliczeniowa ucznia gimnazjum i liceum to 53 kg; – waga dorosłego pasażera opiekuna dzieci – 71 kg; – waga kierowcy – 75 kg; – waga bagażu podręcznego – 5 kg na 1 ucznia; – waga dodatkowego bagażu – 5 kg na 1 ucznia; – waga wózka inwalidzkiego – 20 kg.

Z kolei wymagania techniczne dla autobusów M3 są następujące:

  • Liczba miejsc siedzących dla pasażerów ( uczniów i 2 opiekunów ) – powyżej – 22, – bez miejsc stojących, – co najmniej dwa miejsca siedzące niezbędne dla pasażerów dorosłych (opiekunów) towarzyszących młodzieży szkolnej. Jedno miejsce powinno znajdować się w przedniej części pojazdu przy drzwiach wejściowych a drugie w tylnej części autobusu.
  • Masy i wymiary : – maksymalna długość do – 12 m – szerokość – 2,2 m ÷ 2,5 m – wysokość do – 3,5 m – rozstaw osi kół powyżej – 4,0 m
  • Technicznie dopuszczalna maksymalna masa całkowita autobusu. Warunek w zakresie technicznie dopuszczalnej masy całkowitej autobusu należy ustalić na podstawie następujących parametrów: – średnia waga ucznia szkoły podstawowej – 25 kg, – średnia waga obliczeniowa ucznia gimnazjum i liceum to – 53 kg, –waga dorosłego pasażera opiekuna dzieci – 71 kg, – waga kierowcy – 75 kg, – waga bagażu podręcznego – 5 kg na 1 ucznia, – waga dodatkowego bagażu – 5 kg na 1 ucznia, – waga wózka inwalidzkiego – 20 kg

Nadwozie wszystkich autobusów powinny być pomalowane lakierami poliuretanowymi lub akrylowymi na kolor żółty. Na przedniej i tylnej części nadwozia autobusu powinny być umieszczone napisy: „Dzieci” plus ograniczenie prędkości maksymalnej, znak o wartości cyfrowej 70. Treść, wielkość i rozmieszczenie wymienionych znaków musi odpowiadać wymaganiom „Przepisów ruchu drogowego Ukrainy”.

Trzy kryteria

Na oferty Fundacja czeka do 19 maja, a następnie oceni je według trzech kryteriów:

  • Cena brutto za realizację przedmiotu zamówienia – waga 80 %
  • Okres gwarancji [G] całopojazdowej bez limitu kilometrów – waga 10 %, gdzie za okres od 24 miesiące do 36 miesięcy oferta otrzyma 0 pkt, powyżej 36 miesięcy do 48 miesięcy 5 pkt; powyżej 48 miesięcy 10 pkt.
  • Termin realizacji zamówienia – 10 %, gdzie za każde 30 dni skrócenia terminu realizacji zamówienia wykonawca otrzyma 5 pkt. Z kolei termin skrócić można maksymalnie o 60 dni.

Komentarze