Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Niemcy: Kanclerz za kierownicą elektrobusu BVG zachwala Deutschlandticket

infobus
30.04.2023 15:05
0 Komentarzy

27 kwietnia kanclerz Niemiec Olaf Scholz gościł w berlińskim przedsiębiorstwie komunikacji miejskiej Berliner Verkehrsbetriebe (BVG).

Przy okazji szef niemieckiego rządu przypomniał, że za moment ruszy bilet miesięczny za 49 euro. Deutschlandticket będzie obowiązywał od 12 maj i obejmie swoim zasięgiem transport regionalny i lokalny w całym kraju.

Elektryczna przyszłość

Niemcy mają coraz autobusów elektrycznych. Kanclerz mógł się przekonać o wrażeniach z jazdy za kierownicą elektrobusu odwiedzając zajezdnię BVG Indira-Gandhi-Strasse Weißensee. Stacjonują tutaj wszystkie berlińskie -e-busy, czyli 160 autobusów elektrycznych. Do 2030 roku BVG chce mieć w 100 procentach elektryczny i bezemisyjny tabor. Każdego dnia ta największa lokalna firma transportowa w Niemczech, zatrudniająca 15 800 pracowników, zapewnia przyjazne dla klimatu podróże po stolicy.

Szef niemieckiego rządu spotkał się zarządem BVG, zwiedział innowacyjna zajezdnię, zobaczył strefę ładowania e-busów, porozmawiał z technikiem na temat serwisu elektrobusów i wymienił się pomysłami ze stażystami.

Lokalny transport publiczny jest szczególnie ważny dla Niemiec, aby osiągnąć swoje cele klimatyczne – od czasów e-autobusów wykorzystuje energię elektryczną nie tylko jako środek napędowy, ale także w S-Bahn, metrze i tramwajach. Dlatego też rząd federalny wspiera przejście na przyjazne dla klimatu e-busy poprzez dotacje. Dla kanclerza federalnego jest jasne, że „Przyszłość naszego kraju będzie elektryczna”.

Foto: Bundesregierung/Denzel

Deutschlandticket

3 kwietnia 2023 roku ruszyła przedsprzedaż biletu Deutschlandticket. W tym czasie 750 000 nowych klientów wykupiło już abonament. Te dane wyraźnie pokazują, że popyt na bilet w Niemczech jest ogromny. Branżowe stowarzyszenie firm transportowych (VDV) spodziewa się od pięciu do sześciu milionów subskrypcji dla nowych pasażerów. Według kanclerza Scholza, Deutschlandticket oferuje wielu obywatelom możliwość niedrogiego korzystania z lokalnego transportu w dowolnym miejscu w Niemczech.

Scholz określił Deutschlandticket jako wielki postęp i „prawdziwy projekt modernizacyjny z Niemiec” – pisze portal stacji ARD. Dla rządu Deutschlandticket i e-autobusy są elementami składowymi dla osiągnięcia obiecanych celów klimatycznych. Stosunkowo tani bilet ma również odciążyć finansowo obywateli w obliczu wysokiej inflacji.

Deutschlandticket będzie obowiązywał w całych Niemczech od 1 maja w transporcie regionalnym i lokalnym, czyli praktycznie we wszystkich autobusach, tramwajach, kolejkach miejskich i metrze oraz pociągach regionalnych. Jest to karta abonamentowa za 49 euro miesięcznie i dlatego często nazywana jest także 49-euro-Ticket.

Komentarze