Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Solaris potwierdza prace nad InterUrbino electric i wejście na rynek USA

infobus
16.03.2023 18:08
0 Komentarzy

14 marca Solaris Bus & Coach podczas konferencji prasowej poinformował o swoich dalszych planach, które można nazwać jako przełomowe.

O portfelu zamówień i premierze „bezwieżowego” Urbino 18 electric pisaliśmy już w InfoBusie. Teraz skupiamy się na zapowiedzianym rozszerzeniu oferty o elektryczne autobusy międzymiastowe oraz ekspansji na północnoamerykański rynek. Tym samym firma potwierdziła nasze wcześniejsze informacje o tych bardzo ambitnych celach, które z jednej strony pozwolą umocni pozycję marki w Europie, a z drugiej dają jej szansę na globalną ekspansję. Tego jeszcze nie było!

Trudne czasy

Pod koniec lutego Grupa CAF opublikowała raport na temat swojej działalności na rynku transportu publicznego, w tym także w zakresie polskiej spółki Solaris Bus & Coach. CAF podał dane dotyczące pozycji Solarisa w Europie. Według autorów raportu, w 2022 r.  producent z Bolechowa zajął drugie miejsce na rynku elektrobusów i pojazdów wodorowych z udziałem 11,2% przy całkowitym wolumenie rynku na poziomie 3.535 szt. W tym kontekście warto dodać, że przywoływany przez nas wcześniej raport CME Solution traktował te segmenty osobno i wówczas w grupie tylko e-busów Solaris wypada słabiej. Natomiast oba raporty są zgodne w tym, że za okres 2012-2022 Solaris jest bezdyskusyjnym liderem w Europie w zakresie sprzedaży zeroemisyjnych autobusów – z udziałem 14,1% przy całkowitym wolumenie tego rynku na poziomie 11.084 szt.

I finanse. Ubiegły rok był wyjątkowo trudny dla Solaris Bus & Coach. Firma po raz pierwszy zanotowała w historii stratę EBIT -4 mln euro, podczas gdy w 2021 r. ten rezultat wynosił +38 mln euro. Zdaniem CAF, na tak słabe wyniki wpłynęła inflacja, rosnące cen komponentów oraz globalne problemy z dostępem do półprzewodników i wiązek elektrycznych. Do tego rok temu wielkopolską firmę ogarnął prawie 6-tygodniowy strajk.

Dodajmy, że aktualnie firma zatrudnia ok 2700 pracowników, którzy mają duże doświadczenie. Średnia długośc pracy w firmie to aż 9 lat.

międzymiastowe elektryki

Natomiast dalsza przyszłość Solarisa w raporcie hiszpańskiego koncernu wygląda bardzo obiecująco. Firma pozyskała zamówienia na ok. 1 mld euro, z czego ponad połowę stanowią pojazdy zeroemisyjne. Duża liczba zamówionych pojazdów będzie dostarczona w najbliższych miesiącach, co oznacza, że rok 2023 może być rekordowy.

Na wtorkowej konferencji Solaris potwierdził, że chce w najbliższej przyszłości zainwestować w zupełnie nową rodzinę elektrycznych autobusów międzymiastowych, która ma wejść do sprzedaży już w 2024 roku. CAF wyliczył, że w 2022 r. na 8 tys. sprzedawanych w Europie autobusów międzymiastowych, tylko 1 proc. miało napęd alternatywny. Natomiast zgodnie z nowymi wymogami, w 2026 r. ten odsetek wzrośnie do 17% (co oznacza sprzedaż na poziomie ok. 1500 egzemplarzy).

To biorąc powodzenie na rynku pojazdów miejskich i doświadczenie z konwencjonalną serią InterUrbino (a także szkolnymi Urbino, które homologowane są w międzymiastowej klasie II), stanowi kolejną, sporą szansę dla producenta z Bolechowa.

Ten segment jest o tyle obiecujący, że kolejowy CAF i Solaris mają coraz częściej tych samych klientów, czyli mega grypy transportowe, jak Arriva, Transdev czy Keolis, które są potencjalnymi nabywcami zielonych autobusów do operacji lokalnych. I to w skali masowej.

Za ocean

Następna niespodzianka (aczkolwiek nie tak wielka biorąc pod uwagę wieloletnią sprzedaż pociągów CAF za oceanem), to autobusowa ekspansja na rynki USA i Kanady. Grupa planuje w 2026 roku wprowadzić markę Solaris na rynek północnoamerykański, co wbrew pozorom nie musi takie trudne. Jak podaje Rzeczpospolita – sprzedaż autobusów miejskich w USA to ok. 8 tys. sztuk rocznie, a na tym rynku operuje tylko trzech producentów: Proterra, Novabus i New Flyer.

Oczywiście największym wyzwaniem w amerykańskiej ekspansji jest konieczność produkcji na miejscu, czyli wejście kooperację z lokalną spółką nadwoziową, natomiast Solaris świetnie sobie już radził z podobnymi ograniczeniami  w Izraelu i nie powinno być to dla spółki dużym problemem.

Oczywiście w tym kontekście mowa jest tylko o produkcji pojazdów bezemisyjnych, gdyż z zgodnie z analizami elektryfikacja napędów w USA sięgnie 26 proc. sprzedaży w 2026 roku i aż 55 proc. w 2030 roku. CAF przewiduje, że wówczas Solaris będzie posiadał 10 proc. amerykańskiego rynku autobusów miejskich. Natomiast przychody spółki autobusowej mają wzrosnąć z 721 mln euro w 2021 roku do 1,3 mld euro w 2026 roku. To razem daje świetlaną przyszłość i dlatego w tym kontekście przypomnijmy, że transakcja zakupu Solarisa przez CAF szacowana była w 2018 roku na około 300 mln EUR…

Komentarze