Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Premiera Solarisa na Busworld 2023: Urbino 18 electric bez wieży

infobus
14.03.2023 19:07
0 Komentarzy

14 marca – podczas konferencji prasowej online, Solaris Bus & Coach zapowiedział wprowadzenie do oferty nowej wersji przegubowego autobusu elektrycznego – Urbino 18 electric.

Jak podkreślił prezes Javier Iriarte pojazd ma wyróżniać się nowym układem wnętrza (bez silnikowej wieży) i zlokalizowaniem całego układu bateryjnego na dachu pojazdu. Przy okazji firma przekazała, jak na rynku poradzili sobie wcześniejsi debiutanci – Urbino 18 hydrogen, Urbino 9 LE electric i Urbino/Trollino 24.

Bez wieży

Kiedy zobaczymy nowy pojazd – nie jest wykluczone, że jeszcze w tym na jednej z trzech imprez, w której będzie uczestniczył wielkopolski producent:

  • ElekBu w Berlinie 23/28.03
  • kongresie UITP w Barcelonie (4-7.06)
  • targach Busworld w Brukseli (7-12.10)

Pojazd ma wyróżniać się:

  • zlokalizowaniem wszytkich baterii o dużej pojemności na dachu;
  • modularnym układem napędowym
  • nową aranżacją przestrzeni pasażerskiej i większą liczbę miejsc siedzących

Dodajmy w ramach ciekawostki, że jeden taki pojazd – w wersji Urbino 12 electric – został już wykonany „bez wieży”, (w ramach dostaw z programu Kangur), także droga jest przetarta i pierwsze doświadczenia zdobyte.

Premiery 2022

Przypomnimy, że w 2022 roku Solaris zaprezentował nowy model autobusu: Urbino 18 hydrogen, gdzie podobnie jak w przypadku krótszej wersji, głównym źródłem energii w tym pojeździe jest wodór. Wraz z premierą tego 18-metrowego modelu producent odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na pojazdy tego typu na rynku. Odzwierciedla to również zaangażowanie Solarisa w rozwój rozwiązań zeroemisyjnych i chęć zapewnienia swoim klientom jak najszerszej gamy pojazdów przyjaznych dla środowiska. Klienci będą mieli możliwość dostosowania autobusu do indywidualnych preferencji.

Solaris otrzymał już pierwsze zamówienie na dwa 18-metrowe wodorowe pojazdy przegubowe od niemieckiego przewoźnika Stadtwerke Aschaffenburg Verkehrs GmbH. Warto przypomnieć, że Solaris Urbino 18 hydrogen to drugi pojazd wodorowy w ofercie tego producenta. W 2019 roku swoją premierę miała 12-metrowa wersja Solarisa Urbino hydrogen. Od tego czasu do klientów we Włoszech, Niemczech, Holandii, Szwecji i Polsce dostarczono już blisko 100 autobusów wodorowych tego typu. Wkrótce rozpoczną się nowe dostawy do klientów m.in. w Hiszpanii, Francji i na Słowacji.

W tym roku zadebiutuje także model Urbino 24 / Trollino 24. W wersji elektrycznej pojedzie do Aalborg (12 x Urbino 24 electric), natomiast jako trolejbus – z układem napędowym Skody – trafi do Pragi (10 x Trollino 24) oraz Bratysławy (26 x Trollino 24).

Na koniec warto dodać, że na rynku dobrze radzi sobie zeszłoroczny debiutant, czyli Solaris Urbino 9 LE electric, który m.in. jeździ już w Polsce i we Włoszech. 20 sztuk tego modelu zostało już odebrane, a 34 szt. – zamówione.

Inwestycje w infrastrukturę 2022

Solaris chcąc pozostawać w czołówce producentów mających realny wpływ na zieloną zmianę w transporcie publicznym, nieustannie inwestuje w dalszy rozwój. Także w zakresie infrastruktury. Pośród wielu innych inicjatyw, które zrealizowano w ostatnich miesiącach, dwie zasługują na szczególną uwagę: 10 000 m2 nowej powierzchni magazynowej, wyposażonej w najnowocześniejsze systemy i rozwiązania z zakresu logistyki, oraz Charging Park, unikatowa stacja ładowania pojazdów bateryjnych.

Obydwie inwestycje zostały oddane do użytku w 2022 roku. Zarówno Nowa Hala Magazynowa, jak i Charging Park zostały zbudowane bezpośrednio na terenie fabryki w Bolechowie niedaleko Poznania, będącej główną siedzibą firmy Solaris. Nowa Hala Magazynowa zajmuje powierzchnię 10 000 m2. Nowe zaplecze magazynowe pełni kluczową rolę w łańcuchu dostaw części i podzespołów do produkcji autobusów oraz trolejbusów marki Solaris. Hala jest wyposażona w nowoczesny wielopoziomowy podest magazynowy z automatyczną linią przenośnikową. Na terenie całego obiektu zostały zaimplementowane zaawansowane systemy służące detekcji dymu, a urządzenia wykorzystywane w nowym Magazynie zostały wyposażone w specjalne osłony, które tłumią hałas powstały w wyniku codziennej działalności. Nowy obiekt magazynowy ma wzmocniony dach, na którym zamontowane zostały 572 ogniwa fotowoltaiczne o łącznej mocy 260 kWp. Ponadto na terenie inwestycji stanęły stacje ładowania o mocy 80 kWp.

Charging Park to innowacyjna, wielostanowiskowa stacja ładowania pojazdów bateryjnych: autobusów elektrycznych, autobusów wodorowych oraz trolejbusów. Inwestycja we własny Charging Park, czyli jedno centralne miejsce ładowania autobusów elektrycznych, to naturalny krok związany z dynamicznym rozwojem bezemisyjnej oferty Solarisa. Park powstał, aby umożliwić prezentowanie klientom nowatorskich rozwiązań stosowanych w procesach uzupełniania energii w autobusach Solaris. Na inwestycję składa się osiem stanowisk ładowania autobusów, mechanizmy pantografowe, wysepki do ładowania plug-in, odcinek sieci trolejbusowej oraz pomieszczenie techniczne. To pierwszy w Polsce park dwukierunkowy, czyli taki, który wspiera funkcjonalność Vehicle to Grid (V2G), dwukierunkowego przepływu energii między pojazdem a siecią elektroenergetyczną. Technologia ta pozwala na elastyczne ładowanie oraz rozładowywanie pojazdów. V2G umożliwia rozładowywanie pojazdów w celach testowych oraz wykorzystywanie ich jako mobilnych magazynów energii, co pozwala na bardziej ekonomiczne zarządzanie kosztami.

Komentarze