Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tylko Solaris w przetargu MZK Malbork na cztery elektrobusy

infobus
30.01.2023 13:30
0 Komentarzy

30 stycznia Miejski Zakład Komunikacji w Malborku otworzył ofertę w przetargu na dostawę czterech autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ich ładowania.

O warunkach formalnych tego zamówienia pisaliśmy w InfoBusie tutaj. Gdy mowa o przetargu na MIDI elektrobusy, ładowanych przez plug-in lub odwrócony pantograf, to na polskim rynku nie ma za szerokiej oferty, także jedyna oferta od Solarisa w postępowaniu MZK Malbork wcale nie dziwi. Natomiast cały czas pod znakiem zapytania pozostaje pozyskanie unijnego dofinansowanie na ten zakup z CUPT. Konkurs cały czas trwa.

Co chciał Malbork?

Zanim przejdziemy do otworzonej dzisiaj oferty, sprawdźmy co spowodowało, że MZK otrzymało dzisiaj tylko jedną ofertę. Wśród kryteriów technicznych, zamawiający preferował:

  • gwarancję całopojazdową dłuższą niż 60 miesięcy – 6 pkt,
  • gwarancję na magazyn energii większą niż 96 miesięcy – 9 pkt,
  • gwarancję na stacje ładowania – równą lub większą od 60 miesięcy – 6 pkt, zużycie energii elektrycznej do 1,00 kWh/km – 5 pkt,
  • zastosowane rozwiązanie w zakresie konstrukcji nośnej spełnia wymagania wytrzymałości ich konstrukcji nośnej zgodnie z Regulaminem 66 EKG ONZ – 5 pkt,
  • spełnienie wymogów homologacji typu pojazdu w zakresie ochrony osób przebywających w kabinie pojazdu użytkowego (homologacja udzielona zgodnie z Regulaminem nr 29 EKG ONZ – 2 pkt,
  • materiał oraz sposób zabezpieczenia antykorozyjnego elementów konstrukcyjnych karoserii – profile ze stali odpornej na korozję (zgodnie z PN-EN 10088 lub równoważną), aluminium – 4 pkt,
  • nominalną pojemność magazynów energii – co najmniej 280 kWh – 3 pkt.

Jedna oferta

30 stycznia MZK Malbork otrzymał jedną ofertę – od firmy Solaris Bus & Coach na sumę 11.580.267,96 PLN brutto / 9.414.851 PLN netto, co daje jednostkową cenę 2.353.712 PLN netto za elektrobus Urbino 9 LE electric (w tym ładowarki).

Do tego producent zadeklarował następujące rozwiązania:

  • Okres gwarancji całopojazdowej – większy od 60 miesięcy
  • Okres gwarancji na magazyn energii – większy od 96 miesięcy
  • Okres gwarancji na stacje ładowania – równy lub większy od 60 miesięcy
  • Zużycie energii elektrycznej przez autobus – zużycie energii elektrycznej do 1,00 kWh/km
  • Zastosowane rozwiązania w zakresie konstrukcji nośnej – spełnia wymagania wytrzymałości konstrukcji
  • nośnej zgodnie z Regulaminem 66 EKG ONZ
  • Wymogi homologacji typu pojazdu w zakresie ochrony osób przebywających w kabinie pojazdu użytkowego – spełnia wymogi homologacji typu pojazdu w zakresie ochrony osób przebywających w kabinie pojazdu użytkowego (homologacja udzielona zgodnie z Regulaminem nr 29 EKG ONZ)
  • Materiał oraz sposób zabezpieczenia antykorozyjnego elementów konstrukcyjnych karoserii tm: szkieletu nadwozia i szkieletu – profile ze stali odpornej na korozję (zgodnie z PN-EN 10088 lub równoważną), aluminium.
  • Nominalna ( energetyczna) pojemność magazynów energii – 280 kW

Z kolei kwota jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia to 11.685.000 zł brutto, czyli wszystko mniej więcej jest jasne i w taki razie czekamy na kolejną umowę na linii Solaris – MZK Malbork. Natomiast pozostaje jedno „ale” – dofinansowanie. Biorąc pod uwagę dochodzące do nas informacje na temat prowadzonego przez CUPT konkursu, to wieści nie są zbyt optymistyczne i obawiamy się, że dla wszystkich beneficjentów może nie starczyć pieniędzy. MZK nie poddaje się jednak (jak np. MPK Poznań czy MZK Ostrów Wlkp.) i walczy o dalszą elektryfikację swojej floty. Słusznie.

fot. MZK Malbork

Malborskie ELEKTROBUSY

Nowe elektrobusy dla Malborka będą miały długość od 8,5 do 10,0 m, a wysokość max. 3,4 m. Wejście na ich pokład odbędzie się poprzez dwoje drzwi w układzie 1-2-0 lub 2-2-0. Oferowane autobusy muszą posiadać niską podłogę bez stopni poprzecznych pomiędzy I a II drzwiami oraz bezstopniowe wejście we wszystkich drzwiach. Zamawiający dopuszcza rozwiązanie napędu poprzez zastosowanie jednego lub wielu silników elektrycznych z zastrzeżeniem, że moc sumaryczna ma wynosić minimum 160 kW. Autobusy będą wyposażone w układ odzyskiwania energii działa w trakcie hamowania pojazdu uruchamiany przez naciśnięcie pedału hamulca lub dźwignią umieszczoną pod kierownicą przez kierowcę. Baterie mają być przystosowane do szybkiego ładowania mocą 200 kW o pojemności nie mniejszej niż 260 kWh. Elektryki mają być przystosowane do ładowania pantografem odwróconym. Dodatkowo będą ładowane poprzez wtyczkę plug-in.

W przestrzeni pasażerskiej przewidziano siedzenia o budowie modułowej, montowane do ścian bocznych, podestów lub nadkoli autobusu, wykonane z tworzywa sztucznego na szkielecie stalowym lub z tworzywa sztucznego z możliwością łatwego montażu i demontażu, z uchwytami od strony przejścia.

Z kolei stanowisko pracy kierowcy to pełna kabina kierowcy (wydzielona), klimatyzowana, wyposażona w patentowe zamykane drzwi z otworami do komunikacji w szybie drzwi oraz okno do sprzedaży biletów.

Zamawiający wymaga, aby autobusy posiadały elektroniczne tablice prezentujące treść na zewnętrz pojazdu, wykonane w oparciu o diody wysokiej jaskrawości, w kolorze białym, z układami ciągłej regulacji natężenia świecenia w zależności od warunków oświetlenia zewnętrznego, zapewniające doskonałą czytelność (pod względem jasności i kontrastu) w każdych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo, wewnątrz znajdzie się diodowa tablica LED, świecąca w kolorze czerwonym, umożliwiająca wyświetlanie informacji w jednym lub dwóch wierszach, umieszczona nad przejściem, centralnie w osi pojazdu lub na ścianie kabiny kierowcy. Ponadstandardowym wyposażeniem elektrobusów będzie system zliczania potoków pasażerskich – system nie wymagający obsługi przez kierowcę, powinien posiadać możliwość rozróżnienia pasażerów wchodzących i wychodzących przez wszystkie drzwi pasażerskie. Oprócz tego, autobusy będą wyposażone w dwa porty USB.

Komentarze