Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Zaskoczenie w Ostrowie. MZK wycofuje się z wyboru Solarisa i konkursu CUPT

infobus
02.01.2023 13:01
0 Komentarzy

23 grudnia Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim wycofał się z dokonanego w październiku wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu na zakup sześciu nowych autobusów elektrycznych oraz trzech ładowarek stacjonarnych.

Przewoźnik tym samym anulował całe zamówienie i wycofał się z konkursu Centrum Unijnych Projektów Transportowych. To potwierdza nasze wcześniejsze przypuszczenie, że ten program był pomyślany o beneficjantach, którzy już kupili tabor, a przewoźnicy z nowymi zakupami nie mają szans na uzyskanie dofinansowania.

Zwrot Ostrowa

Przypomnijmy, że 3 października Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu na zakup sześciu nowych autobusów elektrycznych oraz trzech ładowarek stacjonarnych. Byłby to już czwarty e-zakup przewoźnika. W 2017 roku MZK zakupiło pierwsze cztery Urbino 12 electric, trzy lata później sześć kolejnych (wszystkie z unijnych dotacji RPO). W 2022 r. nastąpiła dynamiczne przyspieszenie – na początku roku z I edycji „Zielonego Transportu Publicznego” spółka zamówiła pierwszą szóstkę elektryków, a w ramach dodatkowych środków z POIiŚ – drugą szóstkę. Razem dawało  to w sumie 22 elektrobusy – wszystkie marki Solaris i wszystko wskazywało na, że już w przyszłym roku ostrowscy pasażerowie będą się cieszyć  z nowego, bezemisyjnego taboru.

Zwrot w tym optymistycznym planie nastąpił 23 grudnia, kiedy Miejski Zakład Komunikacji poinformował o anulowanie wyboru i o unieważnienie całego postepowania. 

-„Z uwagi na ogłoszone dnia 23.09.2022 roku warunki naboru w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 Oś priorytetowa XI, działanie 11.4 Transport miejski (Konkurs nr POIiŚ.11.4/1/22), a w szczególności określony w Harmonogramie konkursu termin podpisania umowy o dofinansowanie przypadający na kwiecień 2023 roku, co w konsekwencji determinuje brak możliwości wyprodukowania przedmiotu zamówienia w roku objętym rozliczeniem środków dotacyjnych, a w efekcie także brakiem możliwości przyznania Zamawiającemu środków z dofinansowania, Zamawiający unieważnia przedmiotowe postępowanie – poinformował przewoźnik.

Jednocześnie MZK podkreśliło, że od początku przewidywało takie zakończenie postępowania, zawierają klauzulę „Zamawiający przewiduje możliwość unieważnienia postępowania na podstawie art. 257 pkt 1 ustawy Pzp w sytuacji kiedy środki publiczne, które Zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostaną mu przyznane do dnia 22.12.2022 roku, zabezpieczone przez donatora środków publicznych poprzez odpisanie umowy o dotację z Zamawiającym”.

Szkoda.

Co chciał Ostrów?

MZK najkorzystniejszą ofertę wybrało na podstawie oceny następujących kryteriów: ceny (60%), parametrów techniczno-eksploatacyjnych (40%). Wśród kryteriów technicznych, zamawiający preferował: materiał elementów konstrukcyjnych szkieletu nadwozia szkieletu/ kratownicy, ramy/podwozia – profile ze stali odpornej na korozję (zgodnie z PNEN 10088 lub normą równoważną), lub aluminium – 10 pkt, materiał poszycia zewnętrznego nadwozia (elementy ścian bocznych, dachu, ściany przedniej, tylnej, drzwi i pokryw – aluminium, blachy ze stali odpornej na korozję zgodnie z PN-EN 10088 lub normą równoważną, tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem szklanym nie wymagające dalszego zabezpieczenia antykorozyjnego – 5 pkt, wysokość od podłoża wszystkich wejść pasażerskich autobusu, zawierająca się w zakresie od 300 do 320 mm – 4 pkt,  zastosowanie jednego silnika elektrycznego ułożonego wzdłużnie do osi autobusu i połączonego wałem napędowym z mostem napędowym – 8 pkt, najniższe zużycie energii elektrycznej kWh/100 km – 7 pkt, autobusy wyposażone w 100% oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne wykonane w technologii LED, nie wyłączając świateł mijania i drogowych – 2 pkt, zaoferowanie przez wykonawcę w autobusach technologii SiC w przetwornicy napięcia zasilania silnika trakcyjnego – 4 pkt.

16 września ofertę w Ostrowcu Wlkp. położyła firma Solaris Bus & Coach z ceną 17.697.240,00 PLN brutto  / 1.438.780 PLN netto, co daje jednostkową cenę Solaris Urbino 12 electric ( z ładowarką) poziomie 2.397.967 PLN netto. Z kolei budżet zamawiającego wynosił 18.523.800,00 PLN brutto. Czyli Solaris idealnie się w niego wpasował, a nawet będą jeszcze oszczędności. W tej sytuacji wybór najkorzystniejszej oferty był czystą formalnością. Niestety,  bardzo krótki czas rozliczania projektów w konkursie CUPT spowodował, że wielkopolska firma musiała się z tej inwestycji wycofać.

Komentarze