Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wielkopolskie autobusy z ZTP: Nowy Tomyśl z jednym elektrobusem

infobus
30.12.2022 13:03
0 Komentarzy

Wśród wielkopolskich miast, które podpisały umowę na dofinansowanie zakupu zeroemisyjnego taboru jest Nowy Tomyśl. Miasto otrzymało wsparcie na zakup jednego elektrobusu w ramach drugiej edycji programu „Zielony Transport Publiczny”.

Przyznana kwota

W dniu 9 grudnia Adrianna Zielińska – zastępca burmistrza Nowego Tomyśla podpisała umowę  z przedstawicielami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie zakupu jednego autobusu elektrycznego. Przyznana kwota to 1,5 mln zł. Elektrobus pojawi się w Nowym Tomyślu najpóźniej 10 września.

Dostawca jeszcze niewybrany

Gmina już wcześniej ogłosiła przetarg nieograniczony na zakup autobusu elektrycznego, który aktualnie zyskał dofinansowanie z programu ZTP 2.0. Nowy Tomyśl w dniu 25 października otworzył oferty od wykonawców, którzy zadeklarowali dostawę tego pojazdu. Pochodzą one od firm:

  • Solaris Bus & Coach z autobusem Urbino 9 LE electric z ceną 2 705 754 PLN brutto / 2.199.800 PLN netto z gwarancją na poziomie 72 miesięcy,
  • ARP E-Vehicles z autobusem Pilea 8,6 E z ceną 2.520.270 PLN brutto / 2.049.000 PLN netto też z gwarancją na poziomie 72 miesięcy.

Z kolei kwota, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia to 2 638 350,00 PLN brutto. Urzędnicy do tej pory nie wybrali jednak najkorzystniejszej oferty. Zapewne stanie się to już niedługo.

Elektryk dla Nowego Tomyśla

Autobus będzie fabrycznie nowy, wyprodukowany w 2022 roku. Gmina chce elektryka o długości od 8,5 do 10 m i wysokości max. 3,4 m. Zamawiany pojazd to autobus niskopodłogowy, o wysokości od podłoża do wejścia do autobusu max. 340 mm, bez stopni wejściowych we wszystkich drzwiach, oraz bez stopni poprzecznych na całej długości autobusu. Wymiana pasażerów ma odbywać się przez drzwi w układzie 1-2-0. Autobus ma być napędzany silnikiem/silnikami elektrycznymi o mocy minimum 245 kW. Ma być to silnik centralny, jednak zamawiający dopuszcza rozwiązanie z silnikami umieszczonymi w osi. Magazyn energii stanowić mają baterie o pojemności minimum 200 kWh. Ich ładowanie ma odbywać się przez łącze plug-in. Zamawiający wymaga, aby zasięg autobusu na jednym ładowaniu wynosił minimum 200 km.

Komentarze