Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wielkopolskie autobusy z ZTP: Gniezno i 10 elektrobusów

infobus
27.12.2022 15:02
0 Komentarzy

Wielkopolskie miasta zyskają łącznie 25 nowych autobusów elektrycznych i wodorowych dzięki dofinansowaniu w ramach drugiej edycji programu „Zielony Transport Publiczny”, o czym pisaliśmy już wcześniej w InfoBusie.

Jak dofinansowanie rozłożyło się na poszczególne samorządy? Pora na podróż do Gniezna, które zyska autobusy elektryczne.

Gniezno i 10 elektrobusów

Miasto Gniezno otrzymało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup 10 autobusów elektrycznych budowę punktu ładowania, zakup ładowarek mobilnych typu plug-in oraz budowę stacji transformatorowej. Wartość całej inwestycji ma wynieść 30 000 000 PLN, zaś wysokość dofinansowania to 18 749 571,00 PLN. Umowa z NFOŚiGW w tej sprawie została podpisana w dniu 9 grudnia.

Harmonogram inwestycji

W 2023 roku zrealizowane mają być prace związane z budową punktu ładowania, zakupem ładowarek oraz zakupem i budową stacji transformatorowej. Z kolei nowe autobusy elektryczne przyjadą do Gniezna nieco później, bo w 2024 roku. Jednakże termin ten zależny będzie od analizy możliwości firm produkcyjnych, postępów prac przygotowawczych i robót budowlanych oraz możliwości budżetu miasta. Miasto planuje zakup 10 autobusów elektrycznych akumulatorowych o długości 12 m i pojemności co najmniej 70 miejsc. Zakupione autobusy spełniać będą najwyższe normy bezpieczeństwa i dostosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mają to być pojazdy całkowicie niskopodłogowe, wyposażone w 3 pary drzwi. Oczywiście, wewnątrz autobusów nie będzie progów poprzecznych wzdłuż całego ciągu komunikacyjnego. Do tego zaplanowano także przeszkolenie 20 kierowców i 10 mechaników w zakresie obsługi nowych elektrobusów.

Cele inwestycji

Miasto postawiło sobie kilka celów, jakie mają być realizowane w ramach całego przedsięwzięcia. Celem głównym projektu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza związanych z transportem i łagodzenie negatywnego oddziaływania na środowisko i mieszkańców poprzez zakup elektrycznych autobusów i budowę infrastruktury do ładowania autobusów.

Z kolei celami szczegółowymi projektu są:

  • uniknięcie niskiej emisji dwutlenku węgla,
  • ograniczenie pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10),
  • ograniczenie emisji tlenków azotu,
  • zwiększenie udziału OZE w transporcie miejskim,
  • poprawa jakości usług świadczonych usług transportu publicznego,
  • obniżenie kosztów związanych z eksploatacją taboru.

Komentarze