Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

InnoTrans 2022: Škoda z wodorową premierą i umową z pepper motion

infobus
22.09.2022 13:00
0 Komentarzy

Grupa Škoda pokazała w Berlinie aż dwa premierowe pojazdy, w tym autobus na ogniwa paliwowe oraz trolejbus. Oba z nadwoziami od Temsy.

Najważniejszy debiutant na InnoTrans 2022 to wodorowy autobus miejski H’City 12, któremu towarzyszył kolejny pojazd będą owocem współpracy z turecką Temsą – trolejbus T’city 12. Do tego czeski producent pokazał tramwaju Škoda ForCity Smart 36T oraz tuż przed wystawą podpisał umowę z pepper motion w zakresie współpracy przy elektryfikacji autobusów z silnikiem diesla i ich konwersji na pojazdy elektryczne.

Dwie premiery  

Wodorowy autobus miejski Škoda H’City 12 ma długość 12,02 m i bazuje na nadwoziu tureckiej firmy Temsa. Układ napędowy – specjalność czeskiego producenta – to silnik centralny o mocy 160 kW i ogniwem paliwowym Ballarada o mocy 72 kW . Do tego mamy akumulatory LTO firmy Nano Power o pojemności 22,9 kWh, które pełnią funkcję bufora.

Wodór magazynowany jest w pięciu zbiornikach na dachu o pojemności 322 l, co odpowiada łącznie 39 kg. Zasięgu do 350 km, co oznacza zużycie 8 kg wodoru na 100 km.

Druga nowość to trolejbus T’city 12 (lub według starej nomenklatury 36 Tr)  jako nowy wariant swojej gamy pojazdów z nadwoziem Temsa. Przy długości 12,02 m oferuje on miejsce dla 85 pasażerów, z czego 27 na miejscach siedzących. Przypomnijmy, że pierwsze takie pojazdy zamówiła Ostrawa. W ramach umowy (z opcją na 12 szt.) czeska spółka dostarczy łącznie 30 trolejbusów typu 36 Tr o długości 12 metrów. Pojazdy do Ostrawy wyposażone będą w baterie trakcyjne, które pozwolą na eksploatację na liniach bez sieci trakcyjnej. Z zasięgiem co najmniej 12 km. Ponadto trolejbusy będą wyposażone w klimatyzację oraz nowoczesny system informacyjny. To pierwsze zamówienie, które Škoda zrealizuje z nowym typem nadwozia. Od Temsy. .

Umowa z pepper motion

Škoda oferuje swoim klientom szeroką gamę „szytych na miarę” rozwiązań w zakresie transportu publicznego. Teraz czeska firma idzie krok dalej i oprócz nowych ekologicznych pojazdów chce zająć się konwersja „starych” autobusów z silnikami diesla na e-busy. Z pepper motion. 5 września Škoda Group podpisała memorandum o porozumieniu z niemiecką firmą, specjalistą w zakresie przebudów i systemów modułowych do napędu elektrycznego.

-„Cieszę się, że oprócz ulepszania trolejbusów za pomocą nowej technologii bateryjnej, oferujemy teraz również konwersję autobusów z silnikiem diesla na autobusy elektryczne. Stwarza to nowe możliwości dla klientów i regionów, które ze względów finansowych wola modernizować swoją dotychczasową flotę” – komentuje Tanya Altmann, prezes Bus Mobility Solutions w Grupie Škoda.

Jednym z głównych produktów firmy pepper motion jest zestaw etrofit, który służy do konwersji autobusów i ciężarówek z silnikiem diesla na elektryczne. Partnerstwo ze Škodą umożliwi Niemcom dostęp do innych rynków, zwłaszcza w Europie Wschodniej i Południowo-Wschodniej, oraz zapewni wyłączność usług m.in. w Czechach, Bułgarii czy Finlandii. Od 2023 r. pepper cjhce poszerzyć swoje portfolio o konwersję ciężarówek Mercedes-Benz Actros MP3 i MP5. Pojazdy w ramach elektryfikacji otrzymają cztery zestawy akumulatorów o łącznej pojemności 240 kWh, zapewniające zasięg około 250 km. Głównymi rynkami docelowymi są Niemcy, Austria, Francja, Włochy i Polska.

-„Oferta Škody doskonale uzupełnia strategię firmy pepper, która chce zaoferować naszym klientom całe ekosystemy dla przyszłości elektromobilności w lokalnym transporcie publicznym i sektorach transportu – czyniąc transformację systemów napędowych wykonalną i przystępną” – dodał Andreas Hager, dyrektor generalny pepper motion GmbH.

Komentarze