Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Scania z nową generacją autobusów: Touring 6×2

infobus
14.08.2022 19:00

Przedstawiamy nową rodzinę autobusów i autokarów Scania, która przeszła proces generacyjnej wymiany.

15 czerwca mieliśmy okazję przetestować te najnowsze pojazdy. Do naszej dyspozycji było kilkanaście autobusów i autokarów, z który większość udało nam się „złapać” na filmie. Po niskopodłogowym autobusie elektrycznym Scania Citywide LF BEV, niskowejściowych konstrukcjach Citywide LE 13,1, Citywide LE 14,8 Hybrid i Citywide LE 18,1 Artic CNG, czas na kolejny pojazd produkowany w Słupsku – Citywide LF 12 CNG. Po pojazdach produkowany w Słupsku – czas na najnowszą odsłonę szwedzko-chińskiego Touringa.

Odrobiona lekcja

W ostatnich latach Scania intensywnie pracowała nad uruchomieniem nowego programu autobusów i autokarów. Teraz cały ten proces jest już zakończony. Oferta obejmuje zarówno kompletne autobusy, jak i podwozia. Nowa seria skupia się na zrównoważonym rozwoju, wydajności paliwowej i całkowitej ekonomii eksploatacji (TOE).

Autobusowa wymiana rozpoczęła się w 2019 r. wraz z wprowadzeniem na rynek nowego niskopodłogowego autobusu miejskiego Scania Citywide LF. Potem do rodziny dołączyła Scania Citywide LE nowej generacji i Scania Interlink. Są one dostępne z szeroką gamą alternatywnych układów napędowych, zarówno jako pojazdy bateryjne, hybrydowe, jak i z silnikiem spalinowym przystosowanym do szerokiej gamy paliw odnawialnych, w tym biogazu.

Teraz do tej gamy dołączyły podwozia z nową osią przednią do niskopodłogowych, niskopodłogowych i wysokopodłogowych zastosowań. Platformy te mają być od tegorocznych wakacji produkowane w Europie tylko w fabryce w Słupsku. Nowa generacja obejmuje także autokary Scania Touring, zbudowane w oparciu o nowe podwozie. W tym autokarze z zabudową Higera dodano nowe stanowisko kierowcy, a wnętrze zostało również unowocześnione poprzez zastosowanie lżejszych materiałów.

Scania-Higer Touring

Bazując na ponad stuletnim doświadczeniu inżynieryjnym, nowa generacja Scania Higer charakteryzuje się następującymi cechami:

  • nowy obszar pracy kierowcy o całkowicie nowym koncepcie, z ulepszoną ergonomią, bezpieczeństwem, komfortem plus w pełni regulowany kokpit Scania;
  • układ napędowy oferuje do 6% mniejsze spalanie dzięki lepszej sprawności silnika i skrzyni biegów plus inteteligenty tempomat
  • poprawiono również ergonomię w strefie pilota, z podparciem stóp, lepszą przestrzenią na nogi i stopy, z gniazdem USB i mikrofonem plus większa lodówkę w desce rozdzielczej o pojemności 40 litrów.
  • wnętrze z jasnymi kolorami w górnej części – dla poczucie przestrzeni – plus ciemniejsze, wyblakłe kolory w dolnych partiach, razem tworzą spokojna stylizację pod kątem operacji turystycznych.
22130-009

TrochĘ techniki

Podstawowe wymiary testowanego przez nas pojazdu

  • Długość: 13,7 m
  • Szerokość: 2,55 m
  • Wysokość: 3,80 m
  • Konfiguracja drzwi: 1-1-0
  • Opony: 295/80
  • Felgi: aluminium
  • Przestrzeń bagażowa (model z WC) 9,32 m3
  • Strefa pasażera: 57 Indywidualnych foteli pasażera z odchylanymi bokami Kiel z 2- lub 3-punktowymi pasami bezpieczeństwa, uchwytem na czasopisma, podłokietnikiem przy przejściu, podnóżkiem, składanymi stolikami z uchwytami na kubki przy każdym siedzeniu, wieszakiem na ubrania, koszem na śmieci.
  • Do tego otwarte bagażniki, monitoring, system informacyjno-rozrywkowy (WiFi), oświetlenie wewnętrzne LED, mata w przejściu, przednia i na stopniach, miękki sufit, oświetlenie korytarza sufitowego i podłogowego, kuchnia JTM, toaleta, porty ładowania USB.
  • Obszar kierowcy: Podgrzewany fotel kierowcy ISRI NTS 2 z 3-punktowym pasem bezpieczeństwa
  • Systemy wsparcia: asystent utrzymania pasa ruchu, zapobieganie kolizjom przy zmianie pasa ruchu, adaptacyjny tempomat z aktywnym przewidywaniem, wspomaganie koncentracji uwagi, zaawansowany hamulec awaryjny, elektropneumatyczny hamulec postojowy, ostrzeżenie o kolizji z niechronionym użytkownikiem drogi, ostrzeżenie o martwym polu i Scania Fleet Management, która zbiera, zapisuje i wysyła informacje o parametrach eksploatacyjnych.
  • Bezpieczeństwo: Reflektory ksenonowe, światła do jazdy dziennej LED, światła pozycyjne i kierunkowskazy, światła boczne i tylne LED, światła przeciwmgielne, hamulce tarczowe, elektroniczny układ hamulcowy (EBS), system zapobiegający blokowaniu się hamulców (ABS), ostrzeżenie o zjechaniu z pasa ruchu (LDW), zaawansowany hamulec awaryjny (AEB), kontrola trakcji (TC), sprzęt gaśniczy w komorze silnika.
  • Silnik na biodiesel, HVO, olej napędowy: 13-litrowy 450 KM (331kW), moment obrotowy 2350 Nm
  • Pojemność zbiornika paliwa 460 litrów
  • Skrzynia biegów: 12-biegowa manualna skrzynia biegów (Scania Opticruise z retarderem)