Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Prezentacja Arthur Bus H2 Zero w Chełmie. W tle zakup 25 autobusów wodorowych

infobus
24.06.2022 19:00
0 Komentarzy

23 czerwca w Chełmie odbyła się prezentacja autobusu wodorowego Arthur Bus H2 Zero.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele miasta na czele z wiceprezydent Dorotą Cieślik. Miejsce polskiej premiery pojazdy z niemiecko-polskim rodowodem nie jest przypadkowe. Chełm otrzymał ponad 100 mln zł dofinansowania NFOŚiGW na zakup 25-30 wodorowców. Mają one zastąpić niemal cały tabor miejskiej komunikacji.

Z ZTP 1.0

W najbliższych latach flota Chełmskich Linii Autobusowych zostanie wymieniona na pojazdy napędzane wodorem. Dlatego magistrat cały czas analizuje dostępne opcje, a na tym rynku pojawiło się ostatnio sporo nowych konstrukcji. To m.in. Arthur Bus H2 Zero. W jego pierwszej prezentacji – poza targami bus2bus w Berlinie – uczestniczyli m.in. wiceprezydent Dorota Cieślik, dyrektor departamentu architektury, geodezji i inwestycji Radosław Wnuk, a także prezes spółki CLA Mariusz Chudoba.

Przypomnijmy – w ramach I edycji programu Zielony Transport Publiczny lubelskiemu miastu przyznano ponad 100 milionów złotych na zakup nowych, zeroemisyjnych autobusów. W ramach tej kwoty Chełm planuje kupić 25 do 30 wodorowych autobusów. Prowadzone są też rozmowy dotyczące urządzenia systemu obsługi i zasilania pojazdów biopaliwem wodorowym.

Prezydent Chełma zapowiedział, że miasto przygotowuje się już do ogłoszenia przetargu na zakup wodorowych autobusów.

– Będziemy pierwszym miastem w Polsce z pełnym wodorowym taborem – informuje Jakub Banaszek. – Do zrealizowania tego przedsięwzięcia będzie potrzebna odpowiednia infrastruktura, w tym stacja, ale liczę, że deklaracje i obietnice pomocy, wsparcia złożone przez Jacek Sasin pomogą nam zrealizować to przedsięwzięcie. Tak potrzebne dla całego miasta. Chełm jest miastem, które jest największym beneficjentem programu zakupu wodorowych autobusów, ale na ten moment publiczne deklaracje budowy takiej stacji odnoszą się do innych miast w Polsce. Dlatego będę prosił lokalnych parlamentarzystów o pomoc w tej sprawie – dodaje prezydent Chełma.

Do tego przed końcem 2022 roku flotę Chełmskich Linii Autobusowych wzmocnią niskoemisyjne autobusy Solaris, na które przetarg miasto rozstrzygnęło kilka miesięcy temu. Od 1 września tego roku komunikacja miejska w Chełmie będzie bezpłatna.

fot. UM Chełm

Arthur H2 Zero

Podczas berlińskiej wystawy bus2bus 2022 niespodziewanie zadebiutował niemiecko-polski projekt z autobusem na ogniwa paliwowe zasilane wodorem – Arthur H2 Zero 12. Pojazd ten ma dać początek całej serii pojazdów – od elektrobusów przez trolejbusy po autobusowy wodorowe. Ambitnie, ale dokładnie takiego podejście należało się spodziewać po młodym i głodnym sukcesów zespole z Lublina.

Współzałożycielami Arthur Bus są Gerhard Mey i Philipp Glonner, który pełni także funkcję prezes zarządu. W Polsce za działalność firmy odpowiada Rafał Słomka, który kieruje zespołem 30 specjalistów pracujących nad rozwojem konstrukcji. Jak możemy przeczytać na stronie producenta, firma oferuje najnowocześniejsze, zeroemisyjne autobusy dla zielonych rozwiązań zrównoważonego transportu przyszłości.

-„Linia produktowa Arthur ZERO będzie dostępna z szerokim wyborem zeroemisyjnych układów napędowych, gdzie źródłem energii będą baterie lub/oraz wodorowe ogniwo paliwowe. Jednymi z wielu zalet naszych produktów będą automatyczny system dezynfekcji, zrównoważone komponenty oraz innowacyjny koncept zarządzania energią – informuje firma.

Arthur Bus chce produkować zarówno:

  • Autobusy elektryczne z modelami Arthur E Zero 10 / Arthur E Zero 12 / Arthur E Zero 18
  • Trolejbusy z modelami Arthur T Zero 12 / Arthur T Zero 18
  • Autobusy wodorowe z modelami Arthur H2 Zero 12 / Arthur H2 Zero 18

Trochę techniki

Jak podaje Arthur Bus – prototyp z I generacji przez dwa lata działał w Holandii (do 2020 r.), gdzie jego zasięg oscylował od 270 do 440 km dziennie. Jego dostępność techniczna wynosił ponad 92% przez cały czas dwuletniego testu, a jego zużycie wynosiło 8,5 kg/100 km. Z kokei Arthur H2 Zero 12  II generacji charakteryzuje się następującymi parametrami:

  • długość 12.000 mm
  •  szerokość 2,571 mm
  • wysokość 3300 mm
  • rozstaw osi 5950 mm
  • zasięg > 450 km
  • ogniwo paliwowe od 60-125 kw (i podobno nie jest to produkty kanadyjskiego Ballard)
  • zużycie wodoru < 6 kg/100 km
  • silnik elektryczny 2×125 kw (czyli ZF w piastach kół)
  • zbiorniki wodoru 350 bar typ 4
  • akumulatory trakcyjne 15 kwh
  • oś przednia ZF RL 82 EX
  • oś tylna (napęd) ZF AVE 130
  • system hamulcowy Wabco (w tym systemy EBS, ASR i ABS).

Na koniec zobaczcie najnowszy autobus z Lublina na filmie:

Komentarze