Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rowerem po paryskich buspasach

infobike
17.04.2014 00:18
0 Komentarzy

W centrum Paryża rzuca się w oczy obfitość wspólnych pasów rowerowo – autobusowych. Czasem są to zwykłe pasy, czasem kontrapasy. Czasem z dopuszczonym ruchem taksówek, czasem nie. Czasem są oddzielone od ruchu samochodowego, czasem nie. Ruch tam spory, zarówno autobusowy jak i rowerowy, a jednak nie dochodzi do hekatomby –pisze Aleksander Buczyński z Zielonego Mazowsza


Jedno z typowych paryskich rozwiązań – szeroki pas rowerowo – autobusowy, oddzielony wąskim pasem dzielącym od pasów dla samochodów.

Inna forma – kontrapas rowerowo – autobusowy na jezdni jednokierunkowej dla samochodów i motocykli. Do ruchupod prąd dopuszczone są także taksówki.

Rowerzysta na buspasie – normalna sprawa.

To samo na kontrapasie. Szerokość kontrapasa autobusowo – rowerowego wynosi w tym miejscu 3,0 m.

Czasem rowerzystów jest więcej. Wszyscy oczywiście ustawiają się w pole position, nawet jeśli nie ma wyznaczonej śluzy.

Oddzielna sygnalizacja dla pasa rowerowo – autobusowego na skrzyżowaniu.

Warto zwrócić uwagę na znak umieszczony pod sygnalizatorem dla samochodów. Przypomina on kierowcom o zapisanej w Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym podstawowej zasadzie: skręcając ustąp jadącym prosto.

Kierowca się stosuje.

Wspólne pasy autobusowo-rowerowe funkcjonują także tam, gdzie ruch autobusowy jest spory. Tutaj mamy 40 autobusów na godzinę.

Komentarze