Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Zielona Góra testuje elektrycznego Solarisa

infobus
22.10.2014 22:28
0 Komentarzy

Solaris Urbino 12 electric rozpoczął swoje testy w Zielonej Górze. Przez dwa tygodnie pojazd będzie kursował na liniach 17 i 37. W ciągu trzech kolejnych lat MZK chce wymienić cały swój tabor na pojazdy elektryczne, czyli od 70 do 90 pojazdów. Zdaniem MZK szacunkowy koszt przestawiania całej floty spółki na elektrobusy wyniósłby aż 400 mln zł. W przyszłości a kwota miałby się jednak częściowo zwrócić dzięki niższym nakładom eksploatacyjnym. Miasto jednak poważnie myśli o tym projekcie i to ma być to jeden z sztandarowym projektów w ramach nowego rozdania unijnych funduszy na lata 2014-2020. Miasta to liczy tutaj na 85-procentową dotację, a koronnym argumentem ma być bliska, regionalna współpraca w zakresie Lubuskiego Trójmiasta (z Nową Solą i Sulechowem) oraz z gminami Czerwieńsk i Zabór. Łącznie mieszka tutaj 220 tys. osób, którzy teoretycznie już w 2015 r. mogliby skorzystać z pierwszych elektrycznych autobusów. Tak zaawanasowane e-plany powodują, że Solaris już po raz drugi przekazuje przewoźnikowi swój pojazd. Wcześniej Zielona Góra testowała model Urbino 8,9 LE electric. Najnowszy demonstracyjny model jest ładowany przez wtyczkę (plug-in), czas nocnego łasowania to 6 godzin, a zasięg od 160 do 180 km. Pojemność pasażerska wynosi 70 pasażerów, w tym 30 miejsc siedzących i 40 stojących. szacunkowa kwota jednego pojazdu (z przetargów dla Warszawy i Jaworzna) to koszt rzędu 1,6 mln PLN netto. Warto dodać, że elektrycznego Solarisa łączą z Zieloną Górą nie tylko testy. Tutaj swoją siedzibę ma firma Ekoenergetyka, która pracuje nad lżejszymi bateriami do elektrobusów.  

Solaris Urbino 12 electricSolaris Urbino 12 electric
Autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric przez najbliższe dwa tygodnie można spotkać w dni robocze na zielonogórskich liniach 17 i 37. Poniżej podajemy odjazdy z pętli autobusowych:
– Odjazdy z Os. Leśnego: – linia nr ’17’ – 09:30 / – linia nr ’37’ – 11:10, 12:30, 13:50, 15:10, 16:30, 17:56
– Odjazd z Chynowa: – linia nr ’17’ – 10:11
– Odjazd z Lechitów: – linia nr ’37’ – 11:48, 13:08, 14:27, 15:47, 17:07, 18:34.
Zapraszamy do testowania!
Solaris Urbino 12 electricSolaris Urbino 12 electric
Przy okazji warto wspomnieć, że 3 października 2014 roku w sali sesyjnej zielonogórskiego ratusza odbyła się konferencja prasowa, połączona z prezentacją trzech wariantów rozwiązań komunikacyjnych z opcją poszerzenia miejskiej linii komunikacji na obszarze miasta. To kolejne zobowiązanie podjęte przez Miasto Zielona Góra, związane z procesem połączenia miasta i gminy od 1 stycznia 2015 roku. W spotkaniu udział wzięli m.in.: Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki, Dyrektor MZK Barbara Langer oraz wykonawca koncepcji Marcin Gromadzki. –„Będzie więcej autobusów, będą jeździły częściej, a także będą obsługiwały miejscowości, które do tej pory były wyłączone z obsługi MZK: Jany, Jarogniewice, Kiełpin i Jeleniów. W sumie będzie to ponad osiemnaście procent kursów więcej”–mówił z zadowoleniem prezydent, podsumowując szczegółowo zaprezentowane warianty. Oferta MZK jest dopasowana do oczekiwań pasażerów, a zmiany dotyczą całej sieci. Najważniejsze jest zwiększenie ilości kursów obecnych linii podmiejskich wraz z wydłużeniem większości ich tras do pętli na obrzeżach miasta. Nowe rozkłady jazdy są zsynchronizowane w skali całej sieci komunikacyjnej, czyli autobusy różnych linii na wspólnym odcinku trasy będą odjeżdżały w równych odstępach czasowych, zapewniając rytmiczną obsługę danego obszaru. –„Mam nadzieję, że uda nam się to wszystko zrealizować –mówił prezydent. –Oferta ta wpisuje się w projekt przejścia w Zielonej Górze na autobusy elektryczne. Poza tym przy ulicy Bema, w 2016 roku ma powstać Centrum Przesiadkowe połączone z dworcem PKP. Węzeł ten pozwoli nam na przechodzenie tzw. „suchą stopą”od przystanku MZK na perony i odwrotnie. Jest to koncepcja za prawie 18 milionów”–informował Kubicki o planach na przyszłość.

Komentarze