Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Poznański bilet na komunikację miejską i pociąg

infotrans
10.02.2011 21:18
0 Komentarzy

Prawdopodobnie już od kwietnia br. mieszkańcy Poznania i Wielkopolski będą mogli podróżować z jednym biletem zarówno pociągami Przewozów Regionalnych jak i autobusami, i tramwajami w ramach wielkopolskiej aglomeracji.. Na jednym z najbliższych posiedzeń Rady Miejskiej Poznania, radni mają wyrazić zgodę na przyłączenie się miasta (któremu podlega Zarząd Transportu Miejskiego) do projektu. Jeśli wejdzie on w życie, mieszkańcy m.in. Gniezna, Kościana, Wrześni, Opalenicy i innych podpoznańskich gmin będą mogli kupić wspólny bilet ze swojej miejscowości na jeden z poznańskich dworców i dalej po Poznaniu tramwajem o ok. 1/4 taniej niż dotychczas. Również mieszkańcy miasta, posiadacze sieciówek, dojadą do odległych miejskich dzielnic pociągiem znacznie szybciej niż komunikacją miejską, a poza Poznań – taniej niż dotychczas!
Przypominamy też, że od kilku miesięcy ZTM Poznań ściślej współpracuje z Przewozami Regionalnymi w zakresie sprzedaży biletów. OD listopada 2010 r. w kolejowych kasach można kupić bilety na poznańskie tramwaje i autobusy. Co ważne: bilety sprzedają nie tylko w samym Poznaniu, ale też w wielu miejscowościach regionu, m.in w Popbiedziskach, Buku, Czempiniu, Wrześni, Lesznie, Gnieźnie i wielu innych. Bilety w kasach PR kosztują tyle samo, ile w innych punktach sprzedaży.
Jak informują Seweryn Lipoński i Joanna Leśniewska załamach „Gazety Wyborczej Poznań”–Pociągami Przewozów Regionalnych dojeżdża codziennie do Poznania około 16 tys. osób – do pracy, do szkoły i na studia. Wielu z nich ma też tzw. sieciówkę (komkartę) na komunikację miejską, oferowaną przez Zarząd Transportu Miejskiego. –„Nasz pomysł polega na tym, że pasażer kupowałby tylko jeden, tańszy bilet, na pociąg, autobus i tramwaj, zamiast dwóch osobnych – wyjaśnia Krzysztof Pawlak, wicedyrektor wielkopolskiego zakładu Przewozów Regionalnych. Po części dopłacałby do niego ZTM, a po części kolejarze.
Ilu pasażerów skorzysta ze wspólnego biletu? ZTM postanowił to zbadać. –„Na początku grudnia ub.r. przeprowadziliśmy badania wśród osób dojeżdżających do Poznania koleją. Przebadaliśmy 1,3 tys. ludzi na stacjach Poznań Dębiec, Poznań Garbary i na Dworcu Głównym”- wyjaśnia Wojciech Miechowicz z ZTM Poznań. Okazało się, że połowa badanych dojeżdża do Poznania do pracy, co piąty dojeżdżający koleją to student, co szósty to uczeń. Najwięcej osób dojeżdża z Kościana – aż 25 proc. Nieco mniej pasażerów wsiada w Gnieźnie (17,8 proc.), Jarocinie (14,6 proc.) Wrześni (12,3 proc.) i Nowym Tomyślu (11 proc.). Dwie trzecie pasażerów Przewozów Regionalnych ma bilety miesięczne na komunikację miejską w Poznaniu. Nie korzysta z niej tylko 8 proc. dojeżdżających. Pozostali kupują bilety na określoną liczbę przystanków albo jeżdżą na jednorazowych. Z badań wynika, że tylko 5 proc. dojeżdżających koleją nie jest zainteresowanych kupnem wspólnego biletu. Pasażerowie chcieliby też, żeby z nowym biletem podróżowało się przede wszystkim taniej. Najchętniej zapłaciliby za wspólny bilet ok. 30 zł mniej niż za dwa osobne. I właśnie do tego chcą dostosować się obaj przewoźnicy.

Komentarze