Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Na mecz najlepiej pociągiem, tramwajem lub autobusem

infotrans
28.06.2010 20:14
0 Komentarzy
Zbliżające się wielkimi krokami Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej będą poważnym wyzwaniem dla Zarządu Transportu Miejskiego. Stołeczny organizator transportu publicznego zrobi wszystko by, zarówno piłkarscy kibice mogli bez przeszkód dotrzeć na mecze, jak i mieszkańcy Warszawy sprawnie przemieszczali się w tych dniach komunikacją miejską.
Tory będą jak nowe
Jednym z istotniejszych zadań jest modernizacja najważniejszych tras tramwajowych, które umożliwią dojazd do Stadionu Narodowego. W trakcie przebudowy torowisk, duży nacisk położony jest na podniesienie standardu tras, czyli: zapewnienie priorytetu dla tramwajów metodami organizacji ruchu, ograniczaniu liczby punktów kolizji z układem drogowym i pieszym oraz poprawieniu stanu torowisk i zasilania.
Do tej pory zmodernizowane zostały trasy tramwajowe wzdłuż: Alej Jerozolimskich oraz wzdłuż Trasy W-Z. Pierwsza łączy okolice Stadionu (rondo Waszyngtona) z sercem Pragi Południe oraz z centrum Warszawy i Ochotą. Druga pozwala dotrzeć szybko z Woli do Dworca Wileńskiego. Inwestor przebudowy tramwajowej infrastruktury, czyli spółka Tramwaje Warszawskie –musi jeszcze wyremontować torowisko wzdłuż ul. Targowej i al. Zielenieckiej do ronda Waszyngtona. Dzięki temu poprawią się warunki dojazdu tramwajem bezpośrednio ze Stadionu Narodowego do Dworca Wileńskiego.
W planach jest również przebudowa trasy tramwajowej prowadzącej z pętli Piaski, przez al. Jana Pawła II i al. Niepodległości, do pętli Kielecka.
Po szynach na Tarchomin
Do czasu mistrzostw powstanie także całkiem nowa linia tramwajowa. Połączy węzeł komunikacyjny Młociny, przez most Północny z Tarchominem. Trasa tramwaju będzie prowadziła wzdłuż ul. Światowida, czyli głównej tarchomińskiej arterii komunikacyjnej. Obecnie trwa projektowanie linii. Projekt będzie gotowy w drugiej połowie bieżącego roku. Po uzyskaniu wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych, w tym oczywiście pozwolenia na budowę, zostanie ogłoszony przetarg na realizację inwestycji.
Pociągiem na lotnisko
Dojazd z Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina do centrum Warszawy już w przyszłym roku ulegnie zasadniczej poprawie. W czwartym kwartale 2011 r. uruchomiona zostanie bowiem nowa linia kolejowa łącząca lotnisko z centrum a także ze Stadionem Narodowym. Dzięki niej kibice piłkarscy, którzy do Warszawy przylecą samolotem, na mecz dotrą bardzo szybko i wygodnie. Trwa obecnie budowa torów. W podziemiach lotniska niemal gotowa jest już stacja kolejowa.
Linia obsługiwana będzie przez pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej. Spółka, w marcu bieżącego roku podpisała, z bydgoską PESĄ, umowę na zakup 13 pociągów. Będą to nowoczesne jednostki –wyposażone w klimatyzację i monitornig. Co ważne, składy będą też jednoprzestrzenne co pomoże zachować w nich wysoki poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo spółka SKM wzięła w leasing 4 nowe pociągi, które zasilą funkcjonującą już linię łączącą Pruszków z Sulejówkiem.
Przystaną na Niedźwiadku
W trakcie przygotowań do EURO 2012 władze miasta oraz ZTM, wspólnie z Polskimi Liniami Kolejowymi stawiają też na rozwój infrastruktury kolejowej.
Jedną ze sztandarowych inwestycji jest budowa przystanku kolejowego Ursus –Niedźwiadek. Dzięki niej, mieszkańcy tego ogromnego warszawskiego osiedla, zamiast autobusem będą mogli dojechać nie tylko do centrum miasta, ale również bezpośrednio do areny zmagań piłkarskich, pociągiem. Podróż zajmie ok. 30 minut. Inwestycja była planowana od kilkudziesięciu lat, ale dopiero teraz nabiera realnych kształtów. Przystanek jest obecnie projektowany. Projekt ma być gotowy w maju bieżącego roku. Potem ogłoszony zostanie przetarg na budowę przystanku. Inwestycja jest realizowana wspólnie przez Polskie Linie Kolejowe oraz Zarząd Transportu Miejskiego. Spółka kolejowa będzie odpowiedzialna za przebudowę układu torowego, przystosowanie całej infrastruktury, a także za wybudowanie peronu. ZTM będzie odpowiadał za infrastrukturę otaczającą, czyli głównie parking Parkuj i Jedź oraz przejście podziemne do peronu.
Pod ziemią z Gdańskiego na Gdański
Dzięki współpracy PLK i ZTM zrealizowana zostanie jeszcze jedna ważna inwestycja kolejowa. Zmodernizowany zostanie Dworzec Gdański. W ramach tego przedsięwzięcia wydrążony zostanie również podziemny tunel łączący stację kolejową z pobliską stacją metra oraz z Żoliborzem. Prace rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Mają zakończyć się na przełomie trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku. 
Ikarusy do lamusa
Duże zmiany, oprócz komunikacyjnej infrastruktury, czekają również stołeczny tabor. Odczują je zarówno pasażerowie korzystający z autobusów, jak i z tramwajów.
Tramwaje Warszawskie podpisały umowę z firmą PESA na zakup 186 nowoczesnych, niskopodłogowych i klimatyzowanych tramwajów. Dostawa składów ma zakończyć się wprawdzie dopiero w 2013 r., jednak już teraz wiadomo, że zdecydowana większość z nich wyjedzie na tory wcześniej. Do 2012 r. w Warszawie pojawi się 120 nowych pociągów zakupionych w ramach tej umowy. Dzięki temu z torów znikną najbardziej wysłużone składy.
Zmiany będą widoczne również w autobusach. Miejskie Zakłady Autobusowe sukcesywnie wymieniają najbardziej wyeksploatowany tabor. Ikarusów jest już zdecydowanie mniej, a niedługo całkowicie przejdą do historii. Miejska spółka do 2012 r. zakupi 315 nowych, niskopodłogowych i klimatyzowanych autobusów. Większość, bo aż 210 pojazdów, będą to autobusy wielkopojemne, czyli o długości 18 m. MZA kupią też 65 autobusów 12-metrowych oraz 40 wozów krótkich, o długości 10 m.
Nie zapominamy o kierowcach
Specjalnie z myślą o kierowcach samochodów osobowych, ZTM rozwija sukcesywnie sieć parkingów przesiadkowych Parkuj i Jedź. Obecnie działa ich już siedem: Marymont, Połczyńska, Wilanowska, Młociny, Stokłosy, Ursynów i Anin. Kolejny parking będzie gotowy jeszcze w tym roku. Powstanie przy przystanku kolejowym w Wawrze. W budowie jest parking przy pętli Okęcie w al. Krakowskiej. Będzie gotowy w czerwcu 2011 r. W tym samym roku do użytku zmotoryzowanych oddany zostanie też postój przy przystanku kolejowym Ursus-Niedźwiadek. Rozpoczęły się również prace projektowe parkingu przy przystanku kolejowym w Rembertowie. Jego budowa powinna rozpocząć się w przyszłym roku. Przed mistrzostwami zostaną także uruchomione parkingi tymczasowe.
 Autobusem szybciej
ZTM sukcesywnie dąży również do uprzywilejowania komunikacji miejskiej. Jednym z elementów takiego działania jest wytyczanie nowych wydzielonych pasów dla autobusów. W ubiegłym roku został uruchomiony buspas na Trasie Łazienkowskiej. Po zakończeniu remontu Trasy W-Z, autobusy kursują teraz po torach tramwajowych. Dzięki temu czas przejazdu między pl. Bankowym a Dworcem Wileńskim skrócił się o kilkanaście minut.
Kolejny buspas został wytyczony na Trasie AK, na odcinku między ul. Żelazowską a Wisłostradą. W trakcie wakacji 2010 r. wydzielony pas dla autobusów powstanie wzdłuż Alej Jerozolimskich na odcinkach: od ronda de Gaulle’a do ul. Żelaznej (w kierunku pl. Zawiszy) oraz od pl. Zawiszy do ronda de Gaulle’a (w kierunku Pragi).
W czasie budowy centralnego odcinka II linii metra, na warszawskich ulicach pojawią się także nowe buspasy, które usprawnią ruch autobusów objeżdżających zamknięte dla ruchu fragmenty ulic. Nowe pasy autobusowe powstaną m.in. wzdłuż Górczewskiej i Leszna, wzdłuż Zielenieckiej i Targowej oraz na fragmencie ul. Jagiellońskiej.
Po bilet do automatu
Zwiększenie dostępności biletów komunikacji miejskiej będzie także miało ogromny wpływ na wygodę podróżowania warszawską komunikacją. Będzie to miało ogromne znaczenie m.in. dla kibiców, którzy przyjadą do Warszawy. Nie będą oni mieli czasu na poszukiwania punktów sprzedaży biletów. Problem rozwiążą biletomaty instalowane w miejscach użyteczności publicznej. Obecnie w całej stolicy funkcjonuje ich już ponad 140. Docelowo ich liczba ma wzrosnąć do 360. To nie wszystko. Automaty do sprzedaży biletów zaczęły się pojawiać w autobusach. Obecnie jest ich już 20. W ciągu kilku miesięcy pojawią się w 50 kolejnych autobusach. Co ważne, znajdą się one w każdym nowym autobusie, który wyjedzie na warszawskie ulice. Będą zainstalowane zarówno w pojazdach kupowanych przez MZA, jak i w wozach prywatnych przewoźników, z którymi umowy będzie zawierał ZTM. Biletomaty będą także w nowych pociągach zamówionych przez spółkę Tramwaje Warszawskie oraz Szybką Kolej Miejską. 
Informacji nie zabraknie
Specjalnie z myślą o kibicach piłkarskich, którzy przylecą lub przyjadą do Warszawy, wydane zostaną foldery i broszury o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Będą one wydane w różnych językach. Kibice zagraniczni będą mieli również do swojej dyspozycji mapy i schematy sieci komunikacyjnej. Dzięki nim bez problemów będą w stanie się zorientować jak najszybciej i najwygodniej dojechać do Stadionu Narodowego.
Przygotowane zostaną także specjalne wzory Warszawskiej Karty Miejskiej, upamiętniające piłkarskie mistrzostwa.

Komentarze