Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

USA: Samochodowe czarne skrzynki

infotrans
12.05.2010 12:50
0 Komentarzy

Jak informuje Wirtualna Polska –w USA powstał pomysł by każdy nowy samochód, ciężarówka i autobus były wyposażone w czarne skrzynki do zapisywania informacji o awariach. Rekonstrukcja zapisu pozwoli policji m.in. na ustalenie przyczyny wypadku drogowego, czy prędkości, z jaką poruszało się auto lub też na udowodnienie producentowi samochodu, że to z winy konstrukcyjnej auta doszło do kraksy. Roczny abonament za posiadanie czarnej skrzynki ma kosztować ok. 3 dolarów za samochód. Po trzech latach ma wzrosnąć do 9 dolarów. Opłata ma trafiać na konto Federalnej Administracji ds. Bezpieczeństwa Transportu.
Natomiast Komisja Europejska chce podobno wprowadzić obowiązek instalowania we wszystkich nowych samochodach, sprzedawanych w państwach członkowskich UE, czarnych skrzynek. Więcej, urządzenia podobnego typu montowane są choćby w pojazdach uprzywilejowanych, np. w 3,5 tys. służbowych aut londyńskiej policji – zmniejszyło to ilość wypadków, dzięki czemu zaoszczędzono w ciągu 18 miesięcy 2 mln funtów.
’Czarna skrzynka”w opinii specjalistów spowodowałaby bardziej uważną jazdę kierowców, świadomych tego, iż każdy ich gwałtowniejszy manewr jest nagrywany. Z danymi zapisanymi w takim 'neutralnym świadku’ nie można byłoby już dyskutować – wykażą wprost, który z uczestników wypadku np. przekroczył dozwoloną prędkość i w konsekwencji mógł spowodować wypadek. Policja i firmy ubezpieczeniowe otrzymałyby więc informacje pozbawione emocjonalnego osądu i prywatnych opinii świadków. Prowadzone przez 3 lata badania na zlecenie Europejskiej Komisji Transportu wykazały, iż nowa technologia spowoduje około 10 procentowy spadek ilości śmiertelnych wypadków i oszczędność 25 procent kosztów napraw. Pełna treść artykułu tutaj .

Komentarze