Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Czy polskie miasto zdobędzie tytuł Zielonej Stolicy Europy?

infotrans
30.10.2009 09:35
0 Komentarzy

Rozpoczął się wybór miast, które będą kolejnymi Zielonymi Stolicami Europy. Prestiżowy tytuł Zielonej Stolicy Europy stanowi wyraz uznania dla miast najbardziej przyjaznych dla środowiska. Na początku tego roku Sztokholm i Hamburg zostały pierwszymi laureatami tego wyróżnienia odpowiednio na lata 2010 i 2011. Obecnie rozpoczęto konkurs mający na celu wyłonienie miast, które otrzymają ten upragniony tytuł w latach 2012 i 2013. Celem corocznego przyznawania tego tytułu jest pomoc miastom europejskim w ich przekształcaniu w bardziej atrakcyjne i zdrowe miejsca, w których „da się żyć”. Czterech na pięciu Europejczyków mieszka obecnie w miastach, a stan środowiska miejskiego ma bezpośredni wpływ na jakość ich życia. Tytuł Zielonej Stolicy Europy został pomyślany jako inicjatywa wspierająca i wynagradzająca starania w tej dziedzinie, motywująca miasta do angażowania się w dodatkowe działania, oraz jako możliwość pokazania najlepszych praktyk i dzielenia się nimi w gronie europejskich miast. Komisarz UE ds. środowiska Stavros Dimas oświadczył, że lokalne władze odgrywają kluczową rolę w dziedzinie poprawy warunków życia mieszkańców miast. „Tytuł Zielonej Stolicy Europy stanowi dla miast zachętę do rozwiązywania problemów dotyczących ochrony środowiska i poprawy jakości życia obywateli dzięki uwzględnieniu kwestii ochrony środowiska w planowaniu rozwoju miast”, podkreślił Dimas.
O tytuł Zielonej Stolicy Europy na lata 2012 i 2013 mogą się ubiegać wszystkie miasta UE mające ponad 200 000 mieszkańców. W konkursie na przyznanie nagrody mogą brać udział miasta z 27 państw członkowskich UE, krajów kandydujących (Turcji, Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii i Chorwacji) oraz krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandii, Norwegii i Liechtensteinu). Kandydatury będą oceniane na podstawie 11 kryteriów związanych z ochroną środowiska, obejmujących między innymi: wkład w walkę z globalnymi zmianami klimatu, generowanie odpadów i gospodarowanie odpadami, przyrodę i różnorodność biologiczną, transport, ochronę powietrza i wody. Przedstawiciele miast mogą zgłaszać kandydatury korzystając z internetowego formularza zgłoszenia. Termin zgłaszania kandydatur do tytułu na lata 2012 i 2013 upływa 1 lutego 2010 r. Nazwy miast, którym przyznano tytuł, zostaną ogłoszone w październiku 2010 r. W skład jury wchodzą przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, oraz najważniejszych europejskich i międzynarodowych organizacji zajmujących się ochroną środowiska. Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest wynikiem inicjatywy podjętej przez miasta z ekologiczną wizją. Pomysł nadawania tytułu pojawił się po raz pierwszy podczas spotkania, które odbyło się 15 maja 2006 r. w Tallinie z inicjatywy byłego burmistrza tego miasta – Jüri Ratasa. Piętnaście europejskich miast oraz stowarzyszenie miast Estonii podpisało wówczas porozumienie w sprawie ustanowienia tego tytułu. Obecnie inicjatywę tę popiera ponad 40 miast, w tym 21 stolic państw członkowskich UE.

Komentarze