Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Poszukiwanie nowych zastosowań druku 3D w lotnictwie komercyjnym

infoair
19.03.2014 14:00
0 Komentarzy

Airbus i chińska Politechnika Północno-Zachodnia (North Western Polytechnical University – NPU) podpisały umowę o współpracy w celu znalezienia nowych metod wykorzystania druku 3D w sektorze lotnictwa komercyjnego.

W ramach umowy NPU wyprodukuje dla firmy Airbus próbne części ze stopu tytanu z zastosowaniem technologii określanej jako Laserowe Formowanie Brył (Laser Solid Forming). Próbne elementy zostaną wyprodukowane według specyfikacji firmy Airbus, która dokona pomiarów oraz oceny próbek.

Airbus bada możliwości wykorzystania druku 3D w produkcji poszczególnych części, a nawet większych struktur do swoich samolotów. Firma pracuje również nad zastosowaniem druku 3D w rozwiązaniach w zakresie części zamiennych, ponieważ technologia ta doskonale nadaje się do efektywnego kosztowo wytwarzania na żądanie części do samolotów, które wyszły już z produkcji.

Ze względu na potencjalnie niższe koszty technologia druku 3D może zmienić oblicze produkcji części do samolotów, a jej efektem może być zmniejszenie ciężaru elementów nawet o 55% w porównaniu do części wytwarzanych metodami tradycyjnymi. Druk 3D umożliwia podniesienie elastyczności produkcji, otwiera obiecujące perspektywy na zmniejszenie negatywnego wpływu procesów produkcyjnych na środowisko, a także posiada ogromny potencjał redukcji kosztów i ciężaru produkowanych elementów. Technologia ta jest ponadto optymalnym wyborem w przypadku produkcji niewielkich serii oraz fantastyczną metodą tworzenia prototypów.

Komentarze