Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Stop dla publicznego wsparcia!

infoair
05.05.2010 12:02
0 Komentarzy

W kwietniu z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej na skutek chmury pyłu wulkanicznego z Islandii linie Finnair były zmuszone do odwołania ponad 1700 lotów, komplikując plany podróży ponad 140 tysiącom pasażerów. W wyniku wstrzymania ruchu lotniczego oraz procesu jego wznowienia spółka poniesie stratę około 20 milionów EUR.

Mimo to Finnair sprzeciwia się rekompensacie strat liniom lotniczym w postaci zatwierdzonych przez komisję dopłat z Unii Europejskiej.

„Przedsiębiorstwa o gorszej kondycji ekonomicznej stanowczo domagają się pomocy. Masowe dopłaty wypaczyłyby konkurencję, ponieważ istniałoby ogromne ryzyko wykorzystywania tego systemu przez linie lotnicze do otrzymywania wsparcia w szerszym zakresie. Już teraz możemy obserwować udzielanie wsparcia, które narusza zasady pomocy publicznej w Unii Europejskiej”–mówi Mika Vehviläinen, CEO linii lotniczych Finnair.

Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej dotyczącymi usług lotniczych, w celu utrzymania swoich koncesji linie lotnicze muszą w każdym czasie móc wypełnić swoje rzeczywiste oraz potencjalne zobowiązania finansowe dotyczące następnego 12-miesięcznego okresu.

„Zakładamy, że władze niezwłocznie sprawdzą, czy przedsiębiorstwa domagające się wsparcia spełniają warunki swoich koncesji. Wstrzymanie działania na okres tygodnia nie powinno zagrozić wypłacalności przedsiębiorstwa, które spełnia unijne wymogi”–dodaje Vehviläinen.

„Komisja Europejska wysunęła w stosunku do linii lotniczych wygórowane żądania dotyczące obszarów, za które w rzeczywistości powinny odpowiadać państwa członkowskie, a jednocześnie niedostatecznie monitoruje wypełnianie zobowiązań związanych z posiadaniem koncesji oraz obecnie jest skłonna udzielić dopłat liniom, które mogą nie spełniać wszystkich wymogów. W przypadku podobnych sytuacji w przyszłości powinny istnieć odpowiednie przejrzyste wytyczne zarówno w odniesieniu do klientów, jak i linii lotniczych”–stwierdza Vehviläinen.

Komentarze