Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ustawa o elektromobilności przyjęta przez rząd

infobus
03.01.2018 15:10
0 Komentarzy

Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 28 grudnia 2017 r.przyjęła projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych irekomendowała jego pilne przekazanie do procedowania przez parlament.

Projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnychjest pierwszym dokumentem ujmującym całościowo, od strony regulacyjnej, zasadyrozwoju i funkcjonowania infrastruktury paliw alternatywnych, w szczególnościrozwoju sieci punktów ładowania pojazdów elektrycznych i funkcjonowania usługiładowania. Celem projektu ustawy, przygotowanego przez Ministerstwo Energii,jest stymulowanie rozwoju elektromobilności oraz zastosowania paliwalternatywnych w transporcie. Umożliwi to zwiększenie bezpieczeństwa energetycznegoi niezależności energetycznej Polski oraz pozwoli na poprawę jakości powietrzaw miastach. Ponadto, wzrost zastosowania paliw alternatywnych w transporciebędzie niósł za sobą rozwój nowoczesnych technologii na rynku polskim.

Projekt ustawy określa m.in. zasady budowy sieci bazowejinfrastruktury dla dystrybucji paliw alternatywnych w celu stworzeniasprzyjających warunków do jej powstawania. Rozbudowa sieci bazowej pozwoli naswobodne przemieszczanie się na terenie kraju samochodów o napędzie opartym napaliwach alternatywnych. Zgodnie z przyjętymi przez Radę Ministrów w marcu 2017r. Krajowymi ramami polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych siećbazową stworzy 6 400 punktów ładowania energią elektryczną i 70 stacji gazuziemnego CNG, zlokalizowanych w miastach oraz wzdłuż kluczowych tras szybkiegoruchu. Wskazano również zasady funkcjonowania tej infrastruktury oraz podmiotyodpowiedzialne za budowę i zarządzanie stacjami ładowania i stacjami gazuziemnego. Powinno to umożliwić powstawanie sieci bazowej infrastruktury tychpaliw, a tym samym przyczynić się do realizacji celów ustawy i Krajowych ram.

Projektowana regulacja zakłada również możliwość powstawaniaw miastach stref czystego transportu, po których będą mogły poruszać siępojazdy napędzane paliwami alternatywnymi – energią elektryczną, gazem ziemnymlub wodorem. Powyższe rozwiązanie ma na celu przede wszystkim poprawę jakościpowietrza w dużych miastach, tj. w miejscach gdzie zazwyczaj mamy do czynieniaz najwyższym stężeniem zanieczyszczeń.

Jednocześnie projekt ustawy przewiduje szereg korzyści dlaużytkowników pojazdów elektrycznych. Są to m.in. zwolnienie z akcyzy przyzakupie samochodu elektrycznego – co pozwoli obniżyć cenę pojazdu,korzystniejsza stawka amortyzacji, możliwość poruszania się po buspasach,darmowy postój w strefach płatnego parkowania.

Projekt ustawy wprowadza nowe pojęcia, jednym z nich jest”ładowanie” – rozumiane jako pobór energii elektrycznej przez pojazdelektryczny, pojazd hybrydowy, autobus zeroemisyjny, pojazd silnikowy niebędącypojazdem elektrycznym, motorower, rower lub wózek rowerowy, w rozumieniu ustawyz 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym – realizowany na potrzeby napędutego pojazdu.

Ładowanie pojazdów elektrycznych to nowy rodzaj działalnościgospodarczej – usługa ładowania nie stanowi sprzedaży energii elektrycznej wrozumieniu ustawy Prawo energetyczne, i dlatego nie będzie wymagała koncesji.Usługa ładowania zapewni jednak odpłatne ładowanie pojazdów w ogólnodostępnejstacji ładowania.

Projektowana ustawa stanowi drugi etap wdrażania przepisówdyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE z dnia 22 października2014 r. w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych do polskiegoporządku prawnego. Poprzedziły ją ww. Krajowe ramy…, które są dokumentemstrategicznym formułującym cele i instrumenty wsparcia dla rozwoju rynku iinfrastruktury w odniesieniu do energii elektrycznej i gazu ziemnego CNG i LNGstosowanych w transporcie drogowym oraz transporcie wodnym.

Przyjęcie ustawy stanowi kluczowy element rozwoju rynkupaliw alternatywnych w Polsce.

Komentarze