Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Polski rynek autobusów elektrycznych w styczniu 2021 r.

infobus
16.03.2021 12:00
0 Komentarzy

W styczniu segment nowych elektrobusów w Polsce odnotował 12 nowych rejestracji i tym samym dobiliśmy do poziomu 428 autobusów elektrycznych w naszym kraju.

Dla porównania – w całym 2020 r. zarejestrowano 200 nowych ebusów, co daje średnią miesięczną na poziomie 16 szt., ale wówczas mieliśmy kontrakt stulecia na 130 przegubowych ebusów dla MZA Warszawa. Takie zamówienie szybko się powtórzy, także na razie nie jest źle…

428 POLSKICH EBUSÓW

W styczniu sprzedano w Polsce 33 autobusy miejskie, czyli udział elektrobusów plasuje się na imponującym poziomie 36%, czyli co trzeci miejskie pojazd miał elektryczny silnik. To dane tylko za styczeń, także poczekajmy chwile z prognozami, ale początek naprawdę elektryzujący.

Dla porównania – w 2020 r. poziom sprzedaży wszystkich autobusów miejskich w naszym kraju wyniósł 704 szt., w tym:

  • 306 szt. z napędem diesla (udział 43,4%);
  • 200 szt. z napędem elektrycznym (udział 28,5%);
  • 165 szt. z napędem gazowym (udział 23,5%) ;
  • 33 szt. z napędem hybrydowym (udział 4,6%).

To oznacza, że w zeszłym roku ponad połowa zarejestrowanych nowych autobusów miejskich miała alternatywny napęd, a co czwarty miał napęd elektryczny! Ten rekordowy udział na poziomie 28,5% jest efektem przede wszystkim realizacji jednego kontraktu – dla MZA Warszawa na łącznie 130 szt. przegubowych elektrobusów Solaris Urbino 18 electric.

Przypomnijmy, że w całym 2019 r. zostało zarejestrowanych w Polsce 55 ebusów, co oznaczało spadek w porównaniu do 2018 r. o 9 szt. Wówczas mieliśmy łącznie 216 ebusów – teraz jest to aż 416 szt.! Dla lata temu i rok temu udział ebusów w miejskim rynku wynosił 5,6%, a teraz aż 28,5%. To oznacza elektryczną rewolucję!

-„Rok 2021 rozpoczął się dobrze i zapowiada się bardzo interesująco dla rynku elektrobusów. Wiele miast zrealizuje swoje projekty wdrażania zeroemisyjnego transportu. Kolejne projekty rozstrzygają się co potwierdza ostatnia konferencja w Katowicach z udziałem Ministra Klimatu i Marszałka Województwa Śląskiego podczas której zapowiedziano wdrożenie 43 elektrobusów w GZM, Tychach, Zawierciu oraz Czechowicach – Dziedzicach w ramach realizacji strategii „Zielone Śląskie 2030”. Zakupy zostaną sfinansowane z kilku programów dofinansowań – podsumował te wyniki Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

Elektryczny styczeń

Pierwszy miesiąc 2021 r. elektryczny rynek zdominował Solaris i dostawy dla PKM Jaworzno.  

Przypomnijmy, że w całym 2020 r. najwięcej ebusów w Polsce odebrały takie miasta, jak: Warszawa i Radom. Z kolei w 2019 r. najwięcej elektrobusów dostarczono do: Poznania; i Rzeszowa.

Cały czas zdecydowanym liderem rynku elektrobusów w Polsce jest marka Solaris, która dostarczyła wszystkie styczniowe ebusy w Polsce (poza jednym minibusem Karsan Jest electric dla Nałęczowa). Podobnie było w 2020 r., kiedy poza pojazdami z Bolechowa sprzedało się jeszcze sześć ebusów marek; Automet, Autosan, SOR i Volvo. Dla porównania w rankingu e-marek w 2019 roku dominował Solaris (39) przed Volvo (8) i Ursusem (7).

Po styczniu 2021 r. najwięcej autobusów elektrycznych w naszym kraju jeździ w następujących miastach:

  • Warszawa –161 szt.
  • Zielona Góra – 43 szt.
  • Jaworzno – 34 szt.
  • Kraków – 29 szt.

W przeliczenie na poszczególne województwa, to najwięcej elektrycznych autobusów mamy w:

  • Mazowieckim – 181 szt.
  • Wielkopolskim – 47 szt.
  • Śląskim – 56 szt.

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze marki to zdecydowanie wygrywa tutaj Solaris, który od 2015 r. do końca 2020 r. dostarczył na polski rynek ponad 330 szt. elektrobusów. Drugie miejsce ma Ursus z liczbą 68 szt., a stawkę trzech najmocniejszych e-marek zamyka Volvo, które w tym roku awansowało na podium dzięki inowrocławskiemu i świdnickiemu zamówieniu (razem 10 szt.)

ELEKTRYCZNA PULA

Dane za 2020 rok pokazują, że polski rynek elektrycznych autobusów zaczyna się dynamicznie rozkręcać. Na koniec grudnia prognozy dla tego segmentu rynku wyglądają następująco:

  • w trakcie dostaw (z podpisanymi umowami) jest 271 autobusów elektrycznych;
  • w procedurze przetargowej mamy 36 ebusów
  • z uzyskanym finansowaniem, ale jeszcze przed ogłoszeniem przetargu jest 67 elektrobusów.

To razem daje liczbę 385 autobusów elektrycznych, które w najbliższej przyszłości – czyli w latach 2020-2022 – wyjadą na polskie ulice. Na razie nie bierzemy pod uwagę 302 ebusów zgłoszonych do programu „Zielony Transport Publiczny”. Jak tylko te wnioski otrzymają formalnie dofinansowanie  – włączymy je do puli.

W tym kontekście należy podkreślić, że polskie zakupy elektrobusów w zdecydowanej mierze opierają się na wsparciu ze strony Unii Europejskiej. Po zamknięciu aktualnej perspektywy finansowej spodziewaliśmy się, że dalszy rozwój tego rynku zapewni rządowy program Bezemisyjnego Transportu Publicznego do którego miasta zgłosiły wolę zakupu do 1082 elektrobusów. Tak się jednak nie stanie. W marcu 2020 r. NCBiR poinformował o zawieszeniu procedury. Teraz o popularności napędu mają zadecydować pieniądze z NFOŚiGW w ramach programów Kangur, Gepard, a przede wszystkim “Zielony transport publiczny”, który ma wesprzeć samorządy kwotą 1,3 mld zł  Obecne Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zamknął pierwszy nabór ZTP, gdzie 33 miasta zgłosiły swoje wnioski o dofinansowanie zakupu:

  • 302 ebusów,
  • 7 trolejbusów
  • i 122 pojazdów wodorowych.

Te ostatnie konstrukcje chce kupić Poznań, GZM, Chełm i Włocławek. Jak na razie trwa procedura oceny formalnej i merytorycznej złożonych projektów. Spodziewamy się, że pierwsze przetargi z ZTP ruszą pod koniec br. i będą miały realny wpływ na obraz rynku w 2022, a przede wszystkim w 2023 r. Teraz czekamy na wyniki oceny merytorycznej.

Szybko wyczerpane środki z alokacji programu Zielony Transport Publiczny to potwierdzenie, że zwiększa się świadomość znaczenia elektromobilności w samorządach i chętnie wdrażane są nowe technologie. To dobry krok w kierunku zeroemisyjności w polskich miastach. Transport publiczny to dobry pierwszy krok aby upowszechnić elektromobilność wśród mieszkańców i pokazać zalety pojazdów elektrycznych na szeroką skalę tak jak to dzieje się chociażby w Warszawie, czy Zielonej Górze.

Statystyczna oferta

Przedstawiona analiza to tylko wycinek autobusowych danych, jakie na bieżąco zbiera firma „JMK analizy rynku transportowego”. Zapraszamy do zamawiania poszerzonych opracowań na temat całego transportowego rynku w Polsce. Na rok 2020 przygotowaliśmy szeroki zbiór transportowych opracowań, w tym m.in.:

· comiesięczne analizy rejestracji nowych i używanych autobusów w Polsce;

· kwartalne analizy produkcji nowych autobusów w Polsce;

· analizy on-line przetargów na zakup nowych autobusów miejskich oraz międzymiastowych, MINI i turystycznych;

· analizy on-line przetargów na obsługę miejskich linii autobusowych;

· analizy on-line przetargów na obsługę lokalnych i międzymiastowych linii autobusowych.

Wykonujemy również opracowania pod konkretne potrzeby. Ceny analiz firmy JMK zaczynają się od 150 PLN netto za m-c. Jesteś zainteresowany? Napisz na [email protected] / zadzwoń 506 03 71 71, a otrzymasz szczegółową wycenę. Do usłyszenia!

Komentarze