Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MAN podsumował rok 2020: Czas kryzysu [FILM]

infobus
01.02.2021 18:00
0 Komentarzy

29 stycznia – podczas konferencji prasowej on-line – spółka MAN Truck & Bus Polska podsumowała rok 2020, który był bardzo trudny dla wszystkich – i dla przewoźników, i dla producentów.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku zarejestrowano w Polsce 827 autobusów powyżej 8 t DMC (-40% r/r) i w tym zestawieniu MAN zajął trzecie miejsce ze sprzedażą 87 szt. i 9,8% udziałem w rynku. Dla porównania w 2019 r. by to poziom 275 szt. i 21,9% udziału. Skala tego spadku pokazuje, że na autobusowym rynku wszyscy mierzą się z ogromnymi problemami i wszyscy wyczekują momentu, aż  pasażerski transport wróci do „normalności” i będzie znowu można prowadzić biznes.

Dwa segmenty

W Polsce MAN działa przede wszystkim w dwóch segmentach: autobusów miejskich i turystycznych. W pierwszym z nich, w zeszłym roku odnotowano spodek poziomu wszystkich rejestracji o -28% – do poziomu 704 szt. MAN stara się w nim aktywnie uczestniczyć, natomiast problem stanowi aktualna oferta „lwa”, która zdaniem spółki pokrywa tylko w 38% zapotrzebowanie tego rynku. Przykładem może być tutaj dynamicznie rosnący segment ebusów, który w 2020 r. zajął 29% rynku, a jego udział w ogłoszonych przetargach wyniosła aż 39%. Jednak aż 98% zamówień dotyczy elektrobusów ładowanych przez pantograf, natomiast MAN nie posiada jeszcze takiego rozwiązania w swojej ofercie. Liczymy, że szybko to się zmieni. Z kolei firma duże nadzieje wiąże m.in. z postępowaniem MZK Kędzierzyn-Koźle na dwa elektrobusy.

Z kolei w drugim strategicznym dla MAN segmencie autobusów w Polsce, czyli wśród pojazdów turystycznych zanotowano w zeszłym roku zaledwie 94 rejestracje, czyli tę kategorię dotknął gigantyczny spadek – aż o 72%. Mimo panującego tutaj kryzysu, MAN zwiększył swój udział w tym segmencie do rekordowego poziomu 23%. Dobry znak na przyszłość.

W zakresie prognoz, MAN ocenia, że w 2021 r. miejski rynek wrośnie do ok. 1000 szt. autobusów powyżej 8 t DMC, w tym ok. 835 szt. autobusów miejskich, 120 szt. turystycznych i 45 szt. międzymiastowych. Natomiast firma przewiduje swoją sprzedaż na niskim poziomie 69 szt. Bardzo skromnie.

Zobaczcie, co o zeszłym, autobusowym roku mówi Małgorzata Durda, dyrektor ds. produktu i sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Polska oraz Marc Martinez, prezes zarządu MAN Truck & Bus Polska

wydarzenia roku

MAN przedstawił też najważniejsze wydarzenia 2020 r. W chronicznym porządku było to:

  • dostawa 10 szt. autobusów CNG dla MZA Warszawa (luty);
  • prezentacja nowego autobusu o napędzie CNG w wybranych miastach w Polsce (luty/marzec);
  • dostawa 2 szt. pierwszy w Polsce modeli 12C dla PA Gryf (lipiec);
  • prezentacje autobusu elektrycznego dla operatów w fabryce w Starachowicach (czerwiec/sierpień);
  • przekazanie 23 szt. autobusów CNG dla PKM Tychy (sierpień);
  • rozpoczęcie produkcji autobusu elektrycznego w MAN Bus Starachowice (październik);
  • prezentacja autobusu elektrycznego w gminach i miastach (październik);
  • dostawa 25 szt. pierwszy w Polsce modeli 12G CNG dla Lubina (grudzień)
  • najlepsza oferta w przetargu Starachowice: 20 x autobusów CNG (styczeń);

Komentarze