Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ze Starachowic do Hamburga. 17 x Lion’s City E

infobus
30.11.2020 07:00
0 Komentarzy

Od początku października w zakładzie MAN Bus Starachowice rozpoczęła się seryjna produkcja elektrycznych autobusów miejskich – Lion’s City E.

Pierwszym pojazdem dla klienta, który zszedł z linii montażowej, była 12-metrowa wersja Lion’s City E dla przedsiębiorstwa transportu publicznego Hamburg-Holstein (VHH). Z kolei przegubowy Lion’s City 18 E pojawi się za około sześć miesięcy i powinien wejść do produkcji seryjnej w I połowie 2021 roku.

-„Rozpoczęcie produkcji seryjnej jest ważnym krokiem milowym na mapie drogowej elektromobilności MAN Truck & Bus oraz zakładu w Starachowicach. W ten sposób poszerzamy nasze portfolio produkcyjne i robimy kolejny strategiczny krok w kierunku zrównoważonej mobilności ”- mówi Michael Kobacious, członek zarządu ds. produkcji i logistyki w firmie MAN Truck & Bus oraz osoba odpowiedzialna w zarządzie MAN za autobusy. – Od kilku lat firma z najwyższą starannością przygotowuje infrastrukturę do produkcji autobusów oraz jej pracowników do wyzwań związanych z e-mobilnością. Teraz, gdy rozpoczęła się produkcja seryjna, chciałbym wyrazić wdzięczność całemu zespołowi, który pracował niestrudzenie i we współpracy z różnymi działami, aby opracować niezawodny autobus elektryczny i z powodzeniem zintegrować go z istniejącym systemem produkcyjnym” – mówi Koberer.

Ta sama linia

Model Lion’s City E produkowany jest na tej samej linii, co inne modele z nowej generacji autobusów miejskich MAN. W ramach przygotowań wiele uwagi poświęcono znalezieniu sposobu na pełną integrację tego procesu – czyli jak wytwarzać elektrobusy razem z konwencjonalnymi typami autobusów miejskich. Jak ocenia MAN, różnice w zakresie montażu  elektryk-diesel obejmują około 30-40% samego nadwozia i są to przede wszystkim elementy układu elektrycznego, napędowego, akumulatory i inne komponenty wysokonapięciowe. Dlatego przygotowując produkcję elektryków, starachowicka fabryka musiała przeprojektować część procesów , a około 3500 pracowników przeszło szeroko zakrojone szkolenia. Wszystko to w ramach nadrzędnego celu: ruszyć z produkcją seryjną Lion’s City 12 E na początku IV kwartału 2020 r.

Pierwsze w pełni elektryczne, seryjnie produkowane pojedyncze pojazdy schodzą teraz z linii montażowej, aby realizować zamówienia klientów. Jako pierwsze wyjechały ze Starachowic ebusy dla Hamburga. Do końca roku do niemieckiego miasta trafi łącznie 17 szt. Lion’s City E. Dla MAN jest to pierwsza tak duża e-dostawa do klienta. Inne miasta już poszły śladami Hamburga. Jeden z tych kontraktów pochodzi od Nobina Sverige AB – największego przewoźnika autobusowego w Skandynawii, który złożył zamówienie na 22 autobusy MAN Lion’s City E pod kątem obsługi Malmö w Szwecji.

MAN Bus Starachowice

MAN posiada w Polsce dwa zakłady produkcyjne: autobusowy w Starachowicach i „ciężarówkowy” w Niepołomicach. Ta pierwsza fabryka to europejskie centrum kompetencyjne niemieckiego producenta w zakresie produkcji niskopodłogowych autobusów miejskich i podwozi autobusowych. W 2019 roku w świętokrzyskim zakładzie wyprodukowano ponad 2300 kompletnych autobusów i około 1400 podwozi autobusowych.

Aby zapewnić najwyższy poziom jakości produktów, MAN zainwestował w nowoczesne systemy produkcyjne oraz w doskonale wyszkolony personel specjalistyczny. Zakład posiada m.in. własne centrum szkoleniowe spawalnictwa, a także bogato wyposażone laboratoria pomiarowe i chemiczne. Ponadto zgodnie ze starachowicką tradycją, wiele części potrzebnych do produkcji jest wytwarzanych na miejscu. MAN Bus Starachowice to także jedyny producent autobusów w Polsce, który  dysponuje systemem kataforetycznego powlekania zanurzeniowego, który spełnia rygorystyczne wymagania dotyczące odporności na korozję i przyczepności lakieru. W ostatnich latach MAN kontynuował modernizację fabryki, m.in. przygotowując zakład produkcyjny i swoich pracowników do e-mobilność,  a także zainwestował w nowoczesne Centrum Obsługi Klienta.

Komentarze