Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rekompensaty za brak Pendolino

inforail
26.01.2018 11:24
0 Komentarzy

PKP Intercitypoinformowało, że pojazdy ED 250 na niektórych relacjach zostaną zastąpioneskładami wagonowymi. Dlatego Urząd Transportu Kolejowego przypomina, żepasażerowie mają prawo do rekompensaty w przypadku przejazdu w mniejkomfortowych warunkach.

Prezes UTK monitoruje sytuację związaną z uruchamianiemskładów zastępczych. Wagony pojawiają się w przypadku niektórych połączeń,które powinny być, zgodnie z rozkładem jazdy, obsługiwane przez pojazdy ED250″Pendolino”. W szczególności Prezes UTK zweryfikuje w jaki sposób przewoźnikinformuje pasażerów o zmianach wprowadzanych w tym zakresie.

W naszej ocenie, wprzypadku, gdy skład zastępczy zapewnia mniej komfortowe warunki przejazdu, np.brakuje w nim niektórych usług zadeklarowanych w rozkładzie jazdy, pasażeruprawniony jest do dochodzenia rekompensaty – zauważa Ignacy Góra, PrezesUTK. Dlatego Urząd zweryfikuje również w jaki sposób rozpatrywane są reklamacjepasażerów związane z podróżami składami zastępczymi.

UTK przypomina najważniejsze zasady związane z prawempasażera do rekompensaty m.in. w przypadku obniżenia komfortu podróży,wynikającego z odbyciem podróży składem zastępczym.

Komunikacja zastępcza

Jeżeli przewoźnik nie jest w stanie wywiązać się z umowyprzewozu zgodnie z jej założeniami (np. z powodu nagłej awarii i brakurezerwowego pojazdu tego samego rodzaju), wówczas przewóz może być zrealizowanypojazdem zastępczym. W skrajnym przypadku pasażer może otrzymać propozycjęzastępczego przejazdu autobusem, na całości bądź na części trasy. Najczęściejjednak, jeśli okoliczności na to pozwalają, w zastępstwie podstawiany jestpociąg innego rodzaju.

Pełny zwrot za bilet

Prawo do uzyskania zwrotu za bilet w wysokości 100%przysługuje wówczas, gdy – ze względu na niewywiązanie się z warunków umowyprzez przewoźnika – pasażer podejmie decyzję o całkowitej rezygnacji z podróży.Wówczas przy zwrocie biletu nie powinno być pobrane odstępne. Warto zadbać, bypoinformować przewoźnika o rezygnacji z podróży, w sposób określony w jegoregulaminie. W praktyce oznacza to najczęściej niezwłoczne udanie się do kasy izwrot biletu bądź złożenie tam formalnej reklamacji.

Ważne jest, by niezwłocznie uzyskać poświadczenieniewykorzystania biletu. Nie będzie to możliwe po upływie jego czasu ważności.Nie ma znaczenia, czy mamy bilet w formie tradycyjnej, czy elektroniczny – np.na ekranie urządzenia. Kasa poświadczy także taki bilet – na dodatkowym druku.

Przesłanki dootrzymania rekompensaty i jej wysokość

Inaczej niż przy znacznym opóźnieniu, przepisy nie określająwysokości rekompensaty na jaką liczyć można ze względu na uchybienia w zakresieusług dostępnych w pociągu.

Określenie wysokości oczekiwanej rekompensaty należy zatemdo pasażera składającego reklamację. Najczęściej jest to część ceny biletu, np.25% lub 50% – w przypadku poważniejszych uchybień.

Składy wagonowekursujące zamiast „Pendolino”

Przed podróżą (np. rano, w dniu planowanego przejazdu) wartozajrzeć na stronę internetową przewoźnika, do sekcji komunikaty. Znajdziemy taminformacje o tym, na których połączeniach możemy spodziewać się – danego dnia –wagonowych składów zastępczych.

Jeżeli zdarzyła nam się sytuacja, że mając bilet nakategorię Express Intercity Premium (EIP) przejazd odbył się w składziewagonowym, możemy liczyć na wyrównanie opłaty za bilet do ceny właściwej dlaExpress Intercity (EIC). W tym celu musimy złożyć reklamację.

Jak prawidłowo złożyćreklamację?

Na złożenie reklamacji mamy 1 rok, warto jednak zrobić tojak najszybciej. W przypadku biletów kupowanych w formie tradycyjnej (kasa,biletomat, u konduktora) – trzeba obowiązkowo załączyć oryginał biletu. Oznaczato, że reklamację składamy pocztą tradycyjną – na adres siedziby przewoźnika,lub w dowolnej kasie biletowej prowadzącej sprzedaż biletów tego przewoźnika.

Jeżeli chcemy otrzymać rekompensatę – warto określić jejoczekiwaną wysokość (wprost lub jako procent ceny biletu). Warto uzasadnićtakie oczekiwanie, zwłaszcza jeżeli niedogodności były dotkliwe i z tegowzględu liczymy na znaczną rekompensatę.


Komentarze