Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Straż Miejska z radami dla rowerzystów

infobike
28.05.2015 15:04
0 Komentarzy

Straż Miejska Miasta MińskMazowiecki przypomina rowerzystom o podstawowych zasadachużytkowania roweru i poruszania się nim po drogach. Jakie sąprzyczyny wypadków, kiedy do nich dochodzi, kiedy można jeździćrowerem po chodniku ? tego dowiemy się czytając tekst, któregoautorem jest Janusz Wiaterek Komendant Straży Miejskiej Miasta MińskMazowiecki.

Warto, zanim wsiądziemy na rowersprawdzić, czy po przejechaniu kilkuset metrów nie grozi nammandat. Od lat jednym z najczęstszych wykroczeń, za które dostająmandaty rowerzyści jest brak oświetlenia. Z przodu pojazdrowerowy  musi mieć co najmniej jedno światło pozycyjne barwybiałej lub żółtej selektywnej. Z tyłu natomiast ? conajmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcieinnym niż trójkąt oraz czerwone światło pozycyjne. Rower musibyć wyposażony również w co najmniej jeden skutecznie działającyhamulec oraz w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie-przeraźliwym dźwięku.

Szczególnie początkujący rowerzyściczęsto zapominają, że chodnik to strefa przede wszystkim dlapieszych. Wyjątkowo można po nim jechać na rowerze w ekstremalnychwarunkach pogodowych (ulewny deszcz, śnieg, wiatr, gołoledź),opiekując się dzieckiem do lat 10 kierującym samodzielnie roweremlub gdy zezwala na to znak ?droga dla pieszych z dopuszczonymruchem rowerów?.

Z chodnika można też korzystać,jeśli na przylegającej jezdni dozwolona prędkość jest większaniż 50 km/h, a jednocześnie chodnik ma więcej niż 2 metryszerokości. Jednak we wszystkich tych przypadkach rowerzysta maobowiązek ustępowania miejsca pieszym, a na przejściach dlapieszych musi zsiadać z roweru.

Komendant Straży Miejskiej MiastaMińsk Mazowiecki Janusz Wiaterek apeluje do rowerzystów ozachowanie ostrożności i przestrzeganie przepisów. Wartoprzypomnieć ze strażnicy na mocy obowiązujących przepisów majaprawo dokonywania kontroli  drogowej min. do kierującychrowerami a tym samym mogą ich zatrzymać w ruchu. Z uprawnieniatego  będziemy korzystali w przypadku stwierdzenia przezfunkcjonariuszy  wykroczenia popełnionego przez cyklistę.Skutkiem może być udzielenie pouczenia, ale za niestosowanie siędo przepisów grozi  również mandat ? podsumowuje komendantWiaterek.   

Polska jest w Europie krajemnajwyższego ryzyka dla tej grupy uczestników ruchu drogowego. Wubiegłym roku zginęło na polskich drogach 1140 pieszych i 304rowerzystów ? o wiele za dużo. Nieustępowanie pierwszeństwa inieprawidłowe skręcanie, to według statystyk najczęstszeprzyczyny wypadków spowodowanych przez rowerzystów. Kolejnąprzyczyną jest nieprawidłowe przejeżdżanie rowerzystów przezprzejścia dla pieszych, a także nieprawidłowe przejeżdżanieprzejścia dla rowerów. Co więcej, aż 84% zdarzeń miało miejsceza dnia, a nie po zmroku. Do kolizji najczęściej dochodziło wokresie wakacyjnym. Przyczyną wielu zdarzeń zawinionych przezjednoślady bywa nieznajomość przepisów. Do kierowania rowerem nietrzeba prawa jazdy, więc część rowerzystów nie zawsze maświadomość tego, kto na drodze ma pierwszeństwo i jak się nadrodze zachować, Stąd też pomysł podjęcia akcji prewencyjnej?Rowerem Bezpieczniej? mającą na celu poprawić bezpieczeństwoporuszających się po drogach rowerzystów. Przykładem takichdziałań jest kontynuowana od wielu lat ogólnopolska kampania?Rowerem bezpiecznie do celu?, organizowana w ramach RządowegoProgramu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań?Razem Bezpieczniej?. Aktywność strażników powinna spowodowaćprzede wszystkim poprawę świadomości społecznej w tym zakresie, aponadto poprawę egzekwowania w stosunku do pieszych i rowerzystówprzepisów ruchu drogowego.

Celem planowanych działań na pewnonie jest i nie będzie urządzanie łapanek na rowerzystów i ichsurowe karanie, wręcz odwrotnie, strażnicy kierować się będątroską o ich bezpieczeństwo w ramach szeroko rozumianej prewencji.Statystycznie sprawę ujmując: 1/3 wypadków drogowych odbywa się zudziałem rowerzystów, zatem warto i im przypomnieć jak korzystaćz drogi, szanując prawa innych i nie być narażonym na kolizjębądź wypadek. Rowerzyści muszą bowiem pamiętać, że sąuczestnikami ruchu drogowego, tak samo jak kierujący samochodami iobowiązują ich te same przepisy, do których powinni się stosować.

W ramach patroli mińscy strażnicyzwrócą swą uwagę na tych rowerzystów, którzy w sposób rażącoprzekroczą przepisy stwarzając tym samym zagrożenie dla innychuczestników dróg. W przypadku przeprowadzenia kontroli zostanąprzypomniane  przepisy  ruchu drogowego, upomniany zostanierowerzysta przejeżdżający rowerem przez przejście dla pieszych,zalecimy jeżdżenie w kasku i w kamizelce odblaskowej. Strażnicyzwrócą ponadto uwagę na stan dróg rowerowych w mieście, reagowaćbędą każdorazowo na ujawnione przypadki parkowania pojazdówsamochodowych na ścieżkach rowerowych, sprawdzą oznakowanie tychdróg. W okresie jesiennym przewidziano w ramach kontroli rozdanierowerzystom kamizelek odblaskowych i książeczek kodeksu drogowego.Być może wiosną roku przyszłego ruszy akcja strażnikówpolegająca znakowaniu rowerów, co  bez wątpienia zabezpieczyjednoślad przez kradzieżą czy też ułatwi jego odnalezienie wprzypadku gdy do kradzieży już dojdzie.   

I na koniec ciekawostka ? wnajbliższym okresie mińscy strażnicy przesiądą się z radiowozuna? rower. Ta nowa forma patrolowania miasta ? mam nadzieję ?zyska akceptację nie tylko samych rowerzystów.

Komentarze