Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Busworld 2015: Volvo i seryjny elektryk [FILM]

infobus
20.10.2015 17:30
0 Komentarzy

Volvo Buses zaprezentuje na najważniejszej tegorocznej wystawie autobusowej Busworld w Kortrijk elektrobus 7900 electric oraz autokary z dynamicznym układem kierowniczym Volvo VDS.

Zacznijmy opis stoiska szwedzkiego koncernu od elektryków, które są już gotowe do produkcji seryjnej.

W Kortrijk miała miejsce premiera elektrycznego Volvo 7900 electric o długości 12 m. To oznacza, że firma ma teraz pełną gamę zelektryfikowanych autobusów. W jej skład – oprócz najnowszego modelu wchodzi Volvo 7900 Hybrid (który jest również dostępny jako autobus przegubowy) oraz Volvo 7900 Hybrid Electric. W sumie Volvo sprzedało ponad 2200 hybrydowych i elektrycznych autobusów. Seryjny elektryk wejdzie do sprzedaży w 2016 roku.

Czas na seryjny produkt

Podczas majowych targach UITP w Mediolanie Volvo Buses pokazało jeden z trzech elektrycznych autobusów koncepcyjnych, eksploatowanych obecnie w Göteborgu. Teraz firma wykonała kolejny krok naprzód i zaprezentowała swój nowy elektryczny autobus ? gotowy do seryjnej produkcji i szerszej sprzedaży. -?Teraz możemy zaoferować pełną gamę produktów gotowych do wykorzystania w zelektryfikowanych systemach autobusowych. To rozwiązania z których może skorzystać każde miasto i zrobić krok w przyszłość? ? powiedział H?kan Agnevall, Prezes Volvo Buses.

{https://www.youtube.com/watch?v=EAdtCWl8eFM}

Nowe Volvo 7900 Electric pracuje cicho i jest kompletnie wolne od spalin. Zdaniem producenta, pojazd jest o 80 procent bardziej energooszczędny niż tradycyjny autobus na olej napędowy. Jego akumulatory litowo-jonowe są ładowane zarówno z zewnątrz, jak i podczas procesu hamowania. Zewnętrzne, ekspresowe ładowanie trwa od trzech do sześciu minut . Każda minuta ładowania pozwala na 5-10 minut jazdy. Generalnie autobus przeznaczony jest do obsługi linii autobusowych o długości 10-20 km. Jego pojemność pasażerska to 85 miejsc.

Jak podkreśla Volvo, elektryczny model 7900 to kompletne, gotowe rozwiązanie, które obejmuje finansowanie, serwisowanie , a także infrastruktura do ładowania ? oferowaną w pakiecie w ramach współpracy Volvo z firmami Siemens i ABB.

Autokarowa nowinka

Innowacyjny system sterowania – Volvo VDS znalazł teraz zastosowanie w modelach autobusów turystycznych szwedzkiego producenta. Od 2013 r. ten system jest stosowany w ciężarówkach tej marki. Aktywny układ kierowniczy został opracowany w ścisłej współpracy z kierowcami, aby jak najlepiej spełniał ich potrzeby. Rozwiązanie Volvo bazuje na konwencjonalnym układzie z przekładnią kierowniczą połączoną wałem z kołem kierownicy, w którym siłę niezbędną do skrętu kół zapewnia hydrauliczne wspomaganie. Układ ten został rozbudowany o silnik elektryczny sprzężony z wałem kierownicy. Silnik ten, współdziałający z hydraulicznym wspomaganiem układu kierowniczego, jest kontrolowany przez elektroniczną jednostkę sterującą z częstotliwością ok. 2000 razy na sekundę.

Generalnie Volvo Dynamic Steering ułatwia kierowanie samochodem w każdych warunkach pracy. ? Przy małej prędkości w pełni obciążonym pojazdem daje się kierować dosłownie jednym palcem. Podczas jazdy na autostradzie układ zapewnia bezkonkurencyjną stateczność kierunkową ? mówi Jan-Inge Svensson, jeden z inżynierów pracujących nad oprogramowaniem systemowym w Volvo Trucks. VBS w skrócie Zalety Volvo Dynamic Steering to: Podczas jazdy z małą prędkością i wykonywania manewrów silnik elektryczny zwiększa siłę wspomagania i tym samym zastępuje mięśnie kierowcy. Ten może usiąść wygodnie i się odprężyć ponieważ kierowanie pojazdem nie męczy barków i rąk. Kierowca jest w mniejszym stopniu narażony na bóle i urazy pleców, szyi i barków. W czasie jazdy z większą prędkością układ znacznie ogranicza drgania odczuwalne na kole kierowcy, wywołane nierównościami drogi. Dzięki temu kierowca nie musi stale wprowadzać korekt kołem kierownicy, co oznacza, że bardzo łatwe jest utrzymanie idealnego toru jazdy. Układ kompensuje również negatywne oddziaływanie bocznego wiatru, tak aby kierowca mógł po prostu utrzymywać kierunek jazdy na wprost, bez potrzeby kontrowania kierownicą. Jazda jest bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Precyzyjna kontrola toru jazdy daje poczucie lepszej stateczności kierunkowej, co zwiększa komfort pracy kierowcy przy jednoczesnym zapewnieniu poczucia pełnego panowania nad pojazdem przy każdej prędkości.

I na koniec jeszcze dane techniczne Volvo 7900 electric:

Komentarze