Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Zakład Komunikacji Miejskiej w Łasku

Początek komunikacji miejskiej w Łasku datuje się od maja 1960 roku. Od tego czasu rozpoczyna działalność prywatny przewoźnik pan Leon Krawczyk, który to do grudnia 1963 roku dwoma używanymi autobusami marki BISING i MAYBACH przewozi pasażerów na trasie Rynek-Dworzec PKP Łask.
Po kilkumiesięcznej przerwie, jesienią 1964 roku, przy Miejskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łasku zostaje zorganizowana komunikacja miejska.
Na początek zakupiono dwa zużyte autobusy marki SAN H-25B od Komunikacji Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim, które po naprawach stanowiły pierwszy tabor komunikacji miejskiej. Ogrzewane one były przez przebiegającą wewnątrz autobusu rurą wydechową. Pierwszym kierowcą komunikacji miejskiej na państwowej posadzie był pan Stanisław Gocałek, a od 1 października 1965 roku dołączył do niego pan Janusz Kempka. Obsługiwana była linia Miasto (Rynek) – Dworzec PKP w Łasku w godzinach 5.00 – 10.00  i  13.00 – 17.00 według rozkładu jazdy PKP tzn. autobusy przyjeżdżały na dworzec przed przyjazdem pociągu.

Komunikacja rozwija sie w latach siedemdziesiątych. Powstają nowe linie numerowane jako 1, 2 i 3 odpowiednio Łask – Kolumna Dworzec PKP, Łask – Gorczyn i Łask – Ostrów szkoła. Powstanie województwa sieradzkiego oraz rozwój gospodarczy naszego miasta, zobligował Wojewodę Sieradzkiego do zorganizowania od 1 stycznia 1978 r. Zakładu Komunikacji Miejskiej w Sieradzu i Łasku.
Była to decyzja nr. 150 Wojewody Sieradzkiego z dn. 27 grudnia 1977 roku. 1 marca 1978 r. w ramach istniejącego już Zakładu Komunikacji Miejskiej w Sieradzu rozpoczęła działalność Placówka Terenowa w Łasku, której kierownikiem był pan Henryk Adamczyk. Zapleczem gospodarczym, administracyjnym oraz warsztatem były trzy barakowozy oraz wybudowany na placu kanał naprawczy – najazdowy, czyli przedsiębiorstwo pod chmurką a wszystko to miało miejsce przy ulicy Objazdowej w miejscu dzisiejszej Stacji paliw BP. W kolejnych miesiącach modernizowano placówkę stwarzając tym samym zatrudnionym tu osobą lepsze warynki bytowe.
1 maja 1989 r. uruchomiono kolejną linię autobusową (międzymiastową) na trasie Łask – Zduńska Wola. 7 marca 1991 roku Urząd Miasta i Gminy w Łasku wykupuje teren po byłej STW przy ulicy Lutomierskiej 2 i przenosi placówkę w to miejsce, gdzie 29 pracowników i 13 autobusów rozpoczyna etap swojej pracy. 1 sierpnia 1991 r. podzielone zostaje Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sieradzu na trzy niezależne komunikacje. Jedną z nich jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji podległe UMiG w Łasku, które po przekształceniach funkcjonuje do dziś jako Zakład Komunikacji Miejskiej z siedzibą w Łasku przy ulicy Lutomierskiej 2.

Informacja Zakład Komunikacji Miejskiej w Łasku

ul. Lutomierska 2, Łask
98-100
Polska