Międzygminne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne "SUBBUS" Sp. z o.o
2 października 2017 została powołana do życia spółka „Międzygminne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SubBus spółka z o.o.”. Jej udziałowcami zostały gminy Nowosolskiego SubObszaru Funkcjonalnego:
- Nowa Sól,
- gmina Nowa Sól,
- Kożuchów,
- Otyń,
- Kolsko,
- Siedlisko.
Partnerem wspierającym jest Powiat Nowosolski. W skład rady nadzorczej spółki, wchodzą przedstawiciele gmin: Miasta Nowa Sól, Kożuchowa, gminy wiejskiej Nowa Sól oraz gminy Otyń.
Od lipca 2018 roku spółka będzie realizowała projekt transportowy. Przedsiębiorstwo będzie obsługiwało mieszkańców wspomnianych 6 gmin powiatu nowosolskiego.
Przyjazna Komunikacja Publiczna – Centra Obsługi Pasażerów Nowosolskiego SubObszaru Funkcjonalnego – tak nazywa się projekt wart 50 milionów złotych, z czego 35 mln to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020.
Główne założenia projektu:
- Zakup taboru autobusowego.
- Budowa zajezdni autobusowej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w Nowej Soli.
- Budowa lokalnych Centrów Obsługi Pasażerów wraz z zagospodarowaniem terenu i towarzyszącymi sieciami infrastruktury technicznej.
- Budowa Centrum Obsługi Pasażerów Nowosolskiego subObszaru Funkcjonalnego w Nowej Soli – rozbudowa ul. Towarowej i ul. Zjednoczenia w Nowej Soli
- Przebudowa budynku dworca PKP w Nowej Soli z dostosowaniem pomieszczeń dla potrzeb Centrum Obsługi Pasażerów Nowosolskiego subObszaru Funkcjonalnego.
- Zaprojektowanie i stworzenie systemu dynamicznej informacji pasażerskiej.
- Zaprojektowanie i stworzenie systemu elektronicznego biletu.
⇒ budynek administracyjno-socjalny, ⇒ nowoczesną stację paliw wyposażoną w zbiorniki na wszystkie rodzaje paliw będące w obrocie na polskim rynku wraz z pawilonem handlowym, ⇒ trzystanowiskową samoobsługową myjnię samochodową, ⇒ budynek Baru, ⇒ parking samochodowy. Na terenie Zajezdni znajduje się również stacja tankowania sprężonym gazem ziemnym CNG wybudowana przez Górnośląską Spółkę Gazowniczą. Uczestnicząc w konsorcjum sześciu firm Transgór świadczy także usługi przewozowe w zakresie regularnego przewozu osób na liniach komunikacyjnych miejskich na terenie Wałbrzycha i gmin sąsiednich w ramach 1—letniego kontraktu zawartego do końca grudnia 2022 roku. Działalność inwestycyjna spółki koncentruje się głównie na unowocześnianiu parku taborowego pod kątem ograniczenia emisyjności spalin przez autobusy obsługujące komunikację miejską. W 2016r. spółka uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych w kwocie 5,2mln zł na zakup 7 autobusów zasilanych paliwem metanowym CNG przeznaczonych do obsługi komunikacji miejskiej na terenie aglomeracji śląskiej. Z funduszy dotacyjnych przedakcesyjnych, zakupiono 1 autobus, a także zmodernizowano system informatyczny. Spółka jest również beneficjentem środków unijnych na usługi doradcze związane z inwestycjami. |