Płońsk kupuje miejski minibus. Z MIDI w MINI
9 września Płońsk ogłosił przetarg na dostawę jednego autobusu klasy MINI, niskowejściowego o napędzie spalinowym.
Podobnie, jak wcześniej zamówione dwa miejskie minibusy, także najnowszy nabytek zostanie zakupiony z unijnym wsparciem – z RPO w ramach Poddziałania 4.3.1 Ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej.
Elektryk już jest
Przypomnijmy, że miasto zdecydowało się na zakup dwóch autobusów: jednego elektrobusu klasy MINI (z budżetem 947 100,00 PLN brutto) oraz jednego autobusu spalinowego klasy MIDI z silnikiem diesla (z budżetem 485 850,00 PLN brutto).
W pierwszym zdaniu swoją propozycję (z ceną 1 363 731,75 PLN brutto) złożyła firma Automet z modelem MiniCity Electric, zaś w drugim – ofertę położyła firma Busimport z Gierłatowa z modelem Isuzu Novo City Life (w cenie 941 934,00 PLN brutto).
Z powodu przekroczenia budżetu, zamawiający anulował to zamówienie. O tym kontrakcie pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ
Po raz trzeci
Przedmiotem najnowszego zamówienia jest dostawa jednego nowego, niskoemisyjnego pojazdu przeznaczonego do komunikacji miejskiej, który ma być dostarczony na przełomie IV kwartał 2020 – I kwartał 2021. Pojazd nie może być autobusem prototypowym.
Przy wyborze najkorzystniejszej oferty Płońsk zastosuje następujące kryteria:
-
Gwarancja / Waga: 20
-
Parametry techniczne / Waga: 20
-
Cena – Waga: 60
Termin składnia ofert wyznaczono na 12 października.
Unijny projekt
Zakup wszystkich tych autobusów pozwoli na uruchomienie w Płońsku transportu miejskiego. Obecnie w mieście działa elektryczny autobus (melex), który za darmo przewozi klientów hipermarketów. Wystarczy przekazać paragon kierowcy. Teraz to się zmieni.
Poza tym zakupionych i zamontowanych zostanie 8 wiat przystankowych, a także 50 stojaków na rowery. Powstaną parkingi typu „Park & ride”, a jeden już istniejący będzie przebudowany.
Powstanie także energooszczędne oświetlenie ścieżek rowerowych i parkingów oraz system ITS, który m.in. obejmie możliwość lokalizacji autobusu na urządzeniach mobilnych, a dla osób będących na przystanku – dostarczy informację o planowanym terminie przyjazdu autobusu. System będzie działać na zasadzie ciągłej wymiany informacji za pomocą łączności gsm pomiędzy autobusem, serwerem, tablicą informacyjną na przystanku oraz specjalnie stworzoną aplikacją na urządzeniu mobilnym. Aplikacja będzie zawierać informacje m.in. o opóźnieniach, rozkładzie jazdy i mapie aktualnego położenia autobusu. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego płoński projekt otrzymał ponad 55,6 mln zł dofinansowania ze środków mazowieckiego RPO 2014-2020 i budżetu państwa.
Komentarze