Wykluczenie komunikacyjne w północnej części woj. lubuskiego
Posłanka Katarzyna Osos zwróciła się do ministra infrastruktury z interpelacją w sprawie wyeliminowania wykluczenia komunikacyjnego w północnej części woj. lubuskiego
Zdaniem parlamentarzystki wiele mówi się o podejmowaniu działań w sprawie niwelowania wykluczenia komunikacyjnego w różnych częściach Polski.
działania inwestycyjne
-„ W tej kwestii zwrócili się do mnie radni Gorzowa Wielkopolskiego, wskazując, że mieszkańców ich miasta oraz północnej części województwa lubuskiego dotykają takie problemy, jak likwidacja kolejnych połączeń w ruchu międzywojewódzkim, projektowanie siatki połączeń w nieatrakcyjny dla nich sposób czy brak modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej nr 203 – informuje Katarzyna Osos.
W związku z tym proszą oni o wsparcie następujących strategicznych działań inwestycyjnych możliwych do realizacji przez PKP PLK SA:
1. Budowa nowych torów stacyjnych w mieście Kostrzyn nad Odrą, o łącznej długości około 1500 m, łączących linię nr 203 z linią nr 273. Nowe odcinki torów pozwolą na wytrasowanie atrakcyjnych połączeń między Szczecinem, Gorzowem Wielkopolskim i Poznaniem w ruchu pasażerskim i towarowym bez zbędnych manewrów i zmiany kierunku jazdy na stacji towarowej.
2. Realizacja linii komunikacyjnej Gorzów Wlkp. Strefa Ekonomiczna – Gorzów Wlkp. – Skwierzyna – Międzychód (Wronki/Szamotuły) – Poznań, która została ujęta w ramach programu Kolej Plus i znajduje się na jej liście rezerwowej.
3. Przebudowa układu torowego stacji Świebodzin oraz wybudowanie dwóch brakujących odcinków linii kolejowej o wysokich parametrach (łączna długość około 31 km). Inwestycja otworzy nowe możliwości organizacji przewozów oraz pozwoli na obsługę około 60% mieszkańców województwa lubuskiego. Skróceniu ulegnie również czas podróży pomiędzy stolicami województwa lubuskiego do około 80 min.
4. Rozpisanie nowego przetargu przez PKP SA na realizację dworca w Gorzowie Wlkp., który zintegruje maksymalnie blisko siebie wszystkie formy transportu (tramwaj/kolej/PKS/bus/transport indywidualny).
Jak wskazują radni, dzięki realizacji powyższych projektów możliwym stanie się trasowanie nowych połączeń kolejowych w ruchu aglomeracyjnym, regionalnym i ponadregionalnym, a dworzec kolejowy w Gorzowie Wlkp. stanie się ważnym punktem przesiadkowym. Podkreślają również, że wszystkie te działania miasto stara się ująć w obecnie prowadzonych planach inwestycyjnych PKP PLK SA, dzięki czemu ich potencjalna realizacja byłaby możliwa w stosunkowo krótkim czasie.
Posłanka na koniec zadaje dwa pytania:
- Jak Pan Minister ustosunkuje się do możliwości wsparcia realizacji każdej z powyższych inwestycji przez PKP PLK SA?
- Czy, a jeśli tak, to jakie środki mogłyby zostać przeznaczone na ten cel i kiedy mogłoby to mieć miejsce?
Czekany na odpowiedź.
Komentarze