Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rząd o poprawie komfortu podróży w pociągach. Wszystko jest OK

interwencje
24.04.2022 07:00
0 Komentarzy

W marcu do ministra infrastruktury wpłynęła interpelacja w sprawie poprawy obsługi pasażerów kolei będących uchodźcami z objętej działaniami wojennymi Ukrainy.

Zapytanie wystosowali posłowie: Anita Kucharska-Dziedzic, Maciej Kopiec, Paweł Krutul, Monika Falej, Katarzyna Ueberhan, Marek Rutka, Robert Obaz. Chodzi o napływ do Polski uchodźców wywołany wojną w Ukrainie, skutkiem czego do niektórych pociągów dalekobieżnych pasażerowie nie mają możliwości wsiąść. Dzieje się tak, ponieważ składy są wypełnione uchodźcami podróżującymi od granicy w głąb Polski. Problemy z przemieszczaniem się mają zarówno osoby, które posiadają wcześniej kupione bilety (ich miejsca są zajęte lub nie mają możliwości wsiąść do zatłoczonych pociągów), jak i osoby, które chciałyby kupić bilet przed odjazdem – biletów i miejscówek na dalekobieżne składy po prostu nie ma. Rodzi to duży problem dla studentów dojeżdżających na uczelnie, jak i osób, które przemieszczają się do miejsc ich pracy.

Uchodźcy, którzy mogą korzystać z darmowych przejazdów wagonami 2. klasy pociągów kategorii TLK i IC, niestety często wprowadzani są w błąd przez służby kolei. Nie uzyskują oni na dworcach kolejowych informacji, z których miejsc mogą bezpłatnie korzystać i którymi pociągami mogą bezpłatnie podróżować. Skutkuje to tym, że wsiadają oni np. do wagonów składów EIP i EIC lub zajmują miejsca objęte rezerwacją. Powoduje to u nich dodatkowy i niepotrzebny stres oraz rodzi napięcia pomiędzy podróżnymi. Co więcej, podróżni, którzy podróżowali tak przepełnionymi składami, zwracają uwagę, że obsługa pociągów często jest niemiła i traktuje uchodźców jako obywateli drugiej kategorii, przepędzając ich z pociągu i wykrzykując do nich komunikaty w niezrozumiałym dla uchodźców języku polskim.

Parlamentarzyści zadali pięć pytań:

  1. Czy spółki kolejowe uruchomią dodatkowe składy lub zwiększą liczbę wagonów na połączeniach najbardziej obleganych przez uchodźców?
  2. W jaki sposób przewoźnicy kolejowi zapewnią pasażerom z biletami okresowymi lub z zakupionymi wcześniej miejscówkami możliwość przejazdu na wybranych przez nich trasach?
  3. Czy pracownicy obsługi dworców kolejowych i pracownicy kolei obsługujący podróżujących uchodźców otrzymali wytyczne, z jaką empatią należy traktować takie osoby? Czy zostali oni zaznajomieni z podstawowymi zwrotami w języku ukraińskim ułatwiającymi komunikację i likwidującymi niepotrzebne napięcie?
  4. Czy ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami poprawiającymi komunikację z uchodźcami na wszystkich dworcach w miastach wojewódzkich, tj. nad wprowadzeniem ukraińskojęzycznych komunikatów, oznaczeń w języku ukraińskim i wzmocnieniem obsługi podróżnych w kasach i w mobilnych punktach informacyjnych?
  5. Czy na stronach internetowych przewoźników kolejowych zostaną umieszczone komunikaty w języku ukraińskim dla uchodźców z wyjaśnieniem zasad podróży?

Resort odpowiada

1 kwietnia w imieniu Ministra Infrastruktury na te pytania odpowiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu:

-„Informuję, że wszelkie sygnały dotyczące sytuacji związanej z konfliktem zbrojnym pomiędzy Federacją Rosyjską a Ukrainą, pozostające w gestii ministra właściwego do spraw transportu, są przez Ministerstwo Infrastruktury monitorowane i na bieżąco analizowane. Obecna sytuacja związana z konfliktem na terytorium Ukrainy ma charakter nadzwyczajny i jest przesłanką do podejmowania niestandardowych decyzji zarówno przez organy administracji publicznej, jak też przewoźników kolejowych. Prowadzone działania wynikają z przyjętej postawy pełnej wyrozumiałości i życzliwości, nacechowanej szacunkiem dla obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej mającej dynamiczny charakter.

Mając na uwadze powyższe, przedstawiam odpowiedzi na zadane w interpelacji pytania: 1. Czy spółki kolejowe uruchomią dodatkowe składy lub zwiększą liczbę wagonów na połączeniach najbardziej obleganych przez uchodźców?

Z posiadanych przez Ministerstwo Infrastruktury danych wynika, że od 24 lutego do 24 marca 2022 r. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 899 pociągów, w tym 519 wzmocnionych pociągów stałego kursowania, 150 dodatkowych pociągów uruchamianych taborem PKP Intercity S.A. i 230 pociągów uruchamianych taborem przewoźników regionalnych.

2. W jaki sposób przewoźnicy kolejowi zapewnią pasażerom z biletami okresowymi lub z zakupionymi wcześniej miejscówkami, możliwość przejazdu na wybranych przez nich trasach?

Sytuacja związana z konfliktem zbrojnym, w ślad za którym doszło do zwiększonej frekwencji podróżnych na poszczególnych połączeniach kolejowych, niewątpliwie negatywnie wpływa na poziom komfortu i jakości podróży pociągami. Przewoźnicy stale monitorują sytuację związaną z potokiem podróżnych w uruchamianych pociągach stałego kursowania, które są wzmacniane o dodatkowe wagony. Przytaczając konkretne dane, w okresie od 24 lutego do 23 marca 2022 r. Spółka PKP Intercity SA wzmocniła 1281 pociągów stałego kursowania na terenie kraju łącznie 4283 wagonami.

3. Czy pracownicy obsługi dworców kolejowych i pracownicy kolei obsługujący podróżujących uchodźców otrzymali wytyczne z jaką empatią należy traktować takie osoby?

Czy zostali oni zaznajomieni z podstawowymi zwrotami w języku ukraińskim ułatwiającymi komunikację i likwidującymi niepotrzebne napięcie? Nadzwyczajny charakter sytuacji powodującej gremialne włączenie się społeczeństwa polskiego w akcje pomocy obywatelom Ukrainy (administracji szczebla rządowego i samorządowego, wolontariuszy, ale też osób prywatnych, firm i stowarzyszeń) w sposób naturalny przyczyniały się do niwelowania napięcia. Pracownicy, którzy biorą udział w bezpośredniej obsłudze pasażerów, bez względu na panujące warunki, podchodzą do nich ze zrozumieniem i należytą empatią. Obsługa bez względu na język przebiega w sposób sprawny i niebudujący niepotrzebnego napięcia.

4. Czy Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami poprawiającymi komunikację z uchodźcami na wszystkich dworcach w miastach wojewódzkich, tj. nad wprowadzeniem ukraińskojęzycznych komunikatów, oznaczeń w języku ukraińskim i wzmocnieniem obsługi podróżnych w kasach i w mobilnych punktach informacyjnych?

 Zarządcy odpowiedzialni za informację pasażerską na dworcach i peronach dokładają wszelkich starań celem zapewnienia przepływu informacji na odpowiednim poziomie, w tym wygłaszania komunikatów o pociągach. Warto zaznaczyć, że na dworcach i peronach zarządzanych przez PKP S.A. i PKP PLK S.A. wprowadzono rozwiązania wspomagające obywateli Ukrainy w pozyskiwaniu informacji poprzez:

· zamieszczenie informacji w ogólnodostępnych miejscach w formie plakatów, jak również przekazywanie ich poprzez wygłaszanie komunikatów głosowych;

· zamieszczenie przy plakatowych rozkładach jazdy objaśnień znaków/symboli w języku ukraińskim;

· zarządzenie cyklicznego wygłaszania komunikatów na stacjach i przystankach osobowych w języku polskimi ukraińskim o treści: „Obywatele Ukrainy na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo są uprawnieni do bezpłatnych przejazdów w klasie drugiej wszystkimi pociągami, z wyłączeniem Express Intercity Premium i Express Intercity.” Ponadto podróżni po przyjeździe pociągów międzynarodowych z Ukrainy i pociągów ze stacji przygranicznych (Przemyśl Główny, Chełm) informowani są przez funkcjonariuszy m.in. policji, straży granicznej, straży ochrony kolei oraz wolontariuszy o lokalizacji punktów informacyjnych. Ponadto pracownicy Spółki PKP Intercity S.A. są obecni na stacjach m.in. w Przemyślu, Chełmie, Hrubieszowie, Krościenku czy Warszawie, gdzie koordynują realizację przewozów, kierują potokami podróżnych i dokonują odprawy pasażerów. Wsparciem są także informatorzy mobilni, którzy udzielają uchodźcom niezbędnych informacji również w języku ukraińskim.

5. Czy na stronach internetowych przewoźników kolejowych zostaną umieszczone komunikaty w języku ukraińskim dla uchodźców z wyjaśnieniem zasad podróży?

Zarządca Infrastruktury PKP PLK S.A. umożliwia korzystanie z serwisu PortalPasażera.pl w języku polskim, angielskim oraz ukraińskim. Ponadto w ww. serwisie utworzona została specjalna podstrona w zakładce „Bezpłatne pociągi dla UA”, na której w sposób bieżący publikowane są informacje m.in. dot. bezpłatnych pociągów. Dodatkowo pociągi są widoczne w dostępnej wyszukiwarce wszystkich połączeń kolejowych, gdzie po wybraniu interesującego połączenia można uzyskać informacje w języku ukraińskim o godzinach jego kursowania i zaplanowanych postojach, a w przypadku pociągów będących w biegu – także o ich punktualności. Spółka PKP Intercity S.A. uruchomiła 28 lutego 2022 r. specjalną infolinię w języku ukraińskim. Infolinia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu w godzinach: 8.00-20.00. Ponadto na stronie internetowej Spółki zamieszczone są informacje w języku ukraińskim. Z informacji posiadanych przez Ministerstwo Infrastruktury wynika, że pozostali przewoźnicy także wprowadzili udogodnienia związane z przedmiotowym zakresem.

Komentarze