REGIOkarnet i bilet turystyczny na linii Poznań-Warszawa
W marcu posłanka Paulina Matysiak wysłała interpelację do ministra infrastruktury w sprawie honorowania przejazdów na podstawie REGIOkarnetu i biletu turystycznego w pociągach POLREGIO SA relacji Poznań Gł.-Warszawa Gł.
Mamy odpowiedź ze strony Ministra Infrastruktury, której udzielił Andrzej Bittel, sekretarz stanu.
Posłanka zapytała o połączenia uruchamiane przez spółkę POLREGIO SA pomiędzy Warszawą i Poznaniem. Pociąg ten kursuje na odcinku Poznań Gł.-Łódź Kaliska jako pociąg kategorii Regio, natomiast dalej do Warszawy uruchamiany jest jak pociąg Interregio. Tym samym pasażerowie odbywający przejazd na podstawie REGIOkarnetu oraz biletu turystycznego nie mogą skorzystać z tej oferty w całości oferowanej trasy, a jedynie na odcinku Poznań-Łódź. Rodzi to konieczność dopłat za bilet. Sytuacja taka może być frustrująca dla pasażerów i zapewniać chaos w podróży.
Parlamentarzystka zadała takie pytania:
1. Czy możliwe jest doprecyzowanie regulaminu oferty REGIOkarnet oraz biletu turystycznego, aby pasażerowie, którzy rozpoczynają podróż przed stacją Łódź Kaliska mogli z niej skorzystać w całości trasy?
2. Czy rozważane jest ujednolicenie kategorii pociągów spółki POLREGIO SA na trasie Poznań Główny-Warszawa Główna na kategorię Regio lub Interregio w całości trasy?
Resort odpowiada
Ministra Infrastruktury Andrzej Bittel Sekretarz Stanu Dokument podpisany elektronicznie
Ad 1. Czy możliwe jest doprecyzowanie regulaminu oferty REGIOkarnet oraz bilet weekendowy, aby pasażerowie, którzy rozpoczynają podróż przed stacją Łódź Kaliska mogli z niej skorzystać w całości trasy?
-„POLREGIO S.A. w ramach swojej oferty taryfowej posiada takie produkty jak: REGIOkarnet i miniREGIOkarnet, oraz Bilet turystyczny i mini bilet turystyczny, które zgodnie z postanowieniami § 42 ust. 2 i § 43 ust. 2 Taryfy przewozowej (TPR) uprawniają wyłącznie do przejazdów pociągami REGIO (z wyłączeniem oferty WB, pociągów o charakterze komercyjnym i objętych taryfą specjalną). REGIOkarnet oraz bilet turystyczny dodatkowo uprawniają do przejazdów pociągami innych przewoźników, z którymi Spółka zawarła umowę o wzajemnym honorowaniu biletów. Obecnie bilety te są honorowane w pociągach przewoźników: Arriva, Koleje Wielkopolskie Sp. z o.o., Koleje Małopolskie Sp. z o.o. oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Sp. z o.o. Taka konstrukcja oferty zapewnia podróżnym możliwość odbycia przejazdów pociągami wielu przewoźników na terenie całego kraju. Odprawa podróżnych w relacji Poznań – Warszawa na odcinkach o różnych kategoriach pociągów odbywa się poprzez wydanie biletu kombinowanego, czyli wydanie biletu na przejazd pociągiem o taryfie niższej (REGIO) i pociągiem o taryfie wyższej (interREGIO) lub odwrotnie – taka konstrukcja opłat zapewnia podróżnym zastosowanie najkorzystniejszych cen za przejazd na danym odcinku. Oferta krajowa biletów turystycznych i REGIOkarnetów zaspokaja oczekiwania pasażerów podróżujących np. weekendowo po znacznym obszarze kraju. Natomiast przypadek dotyczący odcinka Łódź – Warszawa jest jedynym, na którym przewozy realizowane są pociągami kategorii interREGIO. Podróże na tym odcinku mają charakter głównie dojazdów do pracy i szkoły, ponieważ przewozy pociągami interREGIO realizowane są wyłącznie w dni robocze od poniedziałku do piątku. Spółka dodała, że ceny REGIOkarnetu i biletu turystycznego nie uległy zmianie od wielu lat pomimo podwyżek opłat taryfowych u wielu przewoźników kolejowych.”
Ad 2. Czy rozważane jest ujednolicenie kategorii pociągów spółki POLREGIO na trasie Poznań Główny – Warszawa Główna na kategorię REGIO lub interREGIO w całości trasy?
-„Ze względu na sposób kształtowania oferty przewozowej i ich finansowania przez organizatorów przewozów na podstawie obowiązujących umów PSC na odcinku Poznań Główny – Warszawa obecnie nie ma możliwości, aby ujednolicić kategorie pociągów na całej trasie. Zaproponowane rozwiązania taryfowe stanowią kompromis dla realizacji tego typu połączeń i są atrakcyjną ofertą przewozu pociągami pomiędzy województwami: wielkopolskim, łódzkim i mazowieckim. Zgodnie z ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1371 i 2445) organizowanie i finansowanie wojewódzkich przewozów pasażerskich transportem kolejowym zostało powierzone samorządom województw, jako zadanie własne. Wyjaśniam, że ww. ustawa nie zawiera przepisów, które mogłyby stanowić dla ministra właściwego do spraw transportu podstawę do ingerencji w decyzje organizatora kolejowego transportu publicznego. W przypadku operatora kolejowego POLREGIO S.A. organem właściwym pozostaje marszałek lub marszałkowie właściwi dla zasięgu realizowanych przez przewoźnika przewozów pasażerskich, w tym przypadku marszałków województw: wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Zgodnie z zasadami samorządności i pomocniczości, organizacja rynku transportu publicznego w województwie oraz oferta przewozowa usług użyteczności publicznej w tym zakresie, wynikają z autonomicznych decyzji organizatora transportu publicznego.”
Komentarze