Posłowie pytają o wykluczenie komunikacyjne w regionie Gorzowa Wlkp.
Posłanka Anita Kucharska-Dziedzic zadała ministrowie infrastruktury pytanie w sprawie działań likwidujących wykluczenie komunikacyjne mieszkanek i mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego oraz okolicznych gmin.
Pod interpelacją podpisali się także parlamentarzyści: Paweł Krutul, Monika Falej, Wiesław Szczepański, Maciej Kopiec, Marek Rutka, Robert Obaz.
przywrócenie zlikwidowanych linii
Jak informują posłowie, w ostatnim czasie pogłębia się wykluczenie komunikacyjne mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego oaz północnej części województwa lubuskiego.
-„Stoi to w jawnej sprzeczności z przedwyborczymi zapewnieniami prezesa zwycięskiej partii w wyborach parlamentarnych w 2019 roku Jarosława Kaczyńskiego, który obiecał „przywrócenie zlikwidowanych w ostatnich latach połączeń”. W tym komunikacie wtórował mu premier Morawiecki, który twierdził, że „połączenia będą przywracane już od kwietnia 2020 roku” – czytamy w interpelacji.
Tymczasem w lubuskiem likwidowane są kolejne połączenia – nie tylko wewnątrz województwa, ale również w ruchu międzywojewódzkim. Z kolei siatki połączeń projektowane są w sposób irracjonalny i nieatrakcyjny dla mieszkańców, a brak modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej 203 powoduje, że mieszkańcy skazani są na nieekologiczny i coraz droższy transport indywidualny.
W tej sytuacji parlamentarzyści zadają Ministerstwu Infrastruktury kilka pytań:
- Czy ministerstwo prowadzi prace koncepcyjne nad budową nowych torów stacyjnych w mieście Kostrzyn nad Odrą (o długości około 1500 metrów) łączących linię kolejową 203 z linią 273? Taka inwestycja spowodowałaby wytrasowanie nowych i atrakcyjnych połączeń między Szczecinem, Gorzowem Wielkopolskim i Poznaniem w ruchu pasażerskim i towarowym bez zbędnych manewrów i zmiany kierunku jazdy na stacji kolejowej.
- Czy inwestycje znajdujące się obecnie na liście rezerwowej projektów do realizacji w ramach zadania Kolej Plus mają szansę zostać zrealizowane w ramach tej, lub kolejnych edycji tego programu? Jeżeli tak, jakie są możliwości przekazania do realizacji jednego z takich projektów, tj. linii komunikacyjnej Gorzów Wielkopolski Strefa Ekonomiczna-Gorzów Wielkopolski-Skwierzyna-Międzychód (Wronki/Szamotuły)-Poznań?
- Czy ministerstwo prowadzi prace koncepcyjne nad przebudową układu torowego stacji Świebodzin oraz wybudowaniem dwóch brakujących odcinków linii kolejowej o wysokich parametrach (o zakładanej łącznej długości około 31 kilometrów)? Inwestycja ta otworzyłaby bowiem nowe możliwości organizacji przewozów oraz pozwoliłaby na obsługę około 60% mieszkańców województwa lubuskiego. Dzięki niej skróceniu uległby przede wszystkim czas podróży pomiędzy stolicami województwa lubuskiego, tj. Zieloną Górą i Gorzowem Wielkopolskim do około 80 minut.
- Czy ministerstwo zna problem braku bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy Zieloną Górą a Gorzowem Wielkopolskim? Jakie działania będą podejmowane ze strony ministerstwa i podległych mu spółek kolejowych, które rozwiązały tę wyjątkową niedogodność i naprawiły wieloletnie zaniedbania władz krajowych w tym zakresie?
- Przedstawiciele ministerstwa wielokrotnie podkreślali, że przy remoncie dworców kolejowych priorytet będą miały te dworce PKP, które dzięki współpracy z samorządami mają szansę stać się elementami węzłów przesiadkowych integrujących różne rodzaje transportu. Czy w związku z powyższym Polskie Koleje Państwowe SA w najbliższym czasie planują rozpisanie przetargu na realizację dworca PKP w Gorzowie Wielkopolskim, który zintegrowałby blisko siebie wszystkie formy transportu zbiorowego dostępne w tym mieście – tj. kolej, tramwaj, autobus miejski, autobus dalekobieżny typu PKS oraz transport indywidualny?
Komentarze