Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Posłowie pytają o podwyżki cen biletów PKP Intercity. Co na to MAP?

interwencje
24.01.2023 07:05
0 Komentarzy

Z inicjatywy Franka Sterczewskiego, wraz z grupą posłów i posłanek, wysłane zostały trzy interpelacje związane z niedawną podwyżką cen biletów w PKP Intercity:

  • w sprawie wprowadzenia obniżki cen biletów w PKP Intercity i akcji promującej kolej do Ministerstwa Aktywów Państwowych,
  • w sprawie wprowadzenia zerowej stawki VAT na bilety kolejowe do Ministerstwa Finansów,
  • w sprawie obniżenia cen dostępu do torów przez PKP PLK do Ministerstwa Infrastruktury. 

Pytania do MAP

Przedstawiamy kolejną interpelację – w sprawie obniżenia cen dostępu do torów przez PKP PLK

-„Szanowny Panie Ministrze, nie ma wątpliwości, że kolej jest przyszłością transportu. Z wielu powodów, klimatycznych, ekonomicznych i urbanistycznych, komunikacja zbiorowa powinna być promowana.

Tymczasem państwowe spółki zajmujące się szeroko pojętą organizacją kolei nie są w stanie dostosować się do potrzeb pasażerów i pasażerek. Dlatego konieczne jest wprowadzenie obniżki cen biletów w PKP Intercity i akcji promującej kolej. Kolej jest dzisiaj jednym z najbardziej niedofinansowanych środków transportu. I to mimo pojawiających się od lat opinii ekspertek i ekspertów, które wskazują, że transport kolejową towarów i osób może zasadniczo wpłynąć na płynność dostaw, wysokość kosztów, a także postępujące antropogeniczne zmiany klimatu. Jednak mimo braku znaczących inwestycji w kolej w skali kraju, coraz więcej osób korzysta z tego środka transportu. Wynika to nie tylko z oceny skutków klimatycznych emisji CO2 przez transport indywidualny, ale przede wszystkim z rosnących cen paliw. Coraz częściej przejazd koleją okazuje się wielokrotnie tańszą alternatywą do przejazdu samochodem. Widać było to szczególnie latem 2022 r., kiedy pasażerki i pasażerowie masowo wybierali pociągi jako środek transportu do wybranych miejscowości wypoczynkowych. Niejednokrotnie wręcz brakowało miejsc siedzących, pociągi jeździły przepełnione. W konsekwencji według danych Urzędu Transportu Kolejowego od stycznia do listopada 2022 r. PKP przewiozło aż 60 milionów osób!

W tym kontekście należy zwrócić uwagę na to, że wiele z tych osób wybrało kolej niejako pod przymusem – jazda samochodem była zwyczajnie zbyt droga. Jednak nadal jakość przejazdów koleją pozostawia wiele do życzenia. Nie powinno być zaskoczeniem, że kiedy tylko ceny paliw spadną – spadnie również, i to znacząco, liczba pasażerek i pasażerów w kolei. Dlatego kluczowe jest wprowadzenie systemowych rozwiązań, które zachęcą więcej osób do wybierania kolei – nie tylko w związku z czasowym wzrostem cen paliw. Takie rozwiązania można wprowadzić w ramach dwutorowych działań: obniżenia cen biletów oraz wprowadzenia akcji promocyjnej.

PKP Intercity wprowadziło na początku stycznia 2023 r. podwyżkę cen biletów, która wynosi od 11% do niemal 20%. Spółka uzasadnia to inflacją, jednak nie da się ukryć, że odniosła w zeszłym roku znaczące zyski, a przedtem, w styczniu 2022 r., wprowadziła podwyżki, również motywowane rosnącymi kosztami. To działanie w kierunku zupełnie przeciwnym do potrzebnego. Dlatego pierwszym, doraźnym krokiem, powinno być obniżenie cen do poziomu sprzed podwyżek. Z kolei drugim krokiem musi być szeroko rozpowszechniona i dotowana przez państwo akcja promocyjna. Wzorem powinien być niemiecki model: latem 2022 r. wprowadzono tam bilet za 9 euro, który umożliwiał podróże po całym kraju. Ta inicjatywa nie tylko zachęcała do korzystania z transportu kolejowego, ale też odniosła efekt antyinflacyjny. Aby kontynuować ten kierunek, obecnie w Niemczech wprowadza się bilet za 49 euro, który jest oparty na tych samych założeniach. Wprowadzenie w Polsce analogicznych rozwiązań wydaje się niezbędne.

W związku z powyższym zwracam się do Ministerstwa Aktywów Państwowych z następującymi pytaniami:

1. Czy podwyżka cen biletów w PKP Intercity była konsultowana z Ministerstwem? Jeśli tak – czy Ministerstwo poparło taką decyzję i jakie alternatywy przedstawiono? Jeśli nie – dlaczego?

2. Jakie działania Ministerstwo podjęło wspólnie z PKP Intercity, aby uniknąć podwyżki cen biletów?

3. Czy planowane jest wprowadzenie akcji promocyjnej wzorowanej na niemieckim bilecie za 9 euro? Jeśli tak – kiedy i w jakiej formie? Jeśli nie – dlaczego?”

Czekamy na odpowiedź.

Komentarze