Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Posłowie pytają, czy PKP Intercity jest gotowe na konkurencję z RegioJet?

interwencje
09.03.2022 07:00
0 Komentarzy

Parlamentarzyści Krystyna Sibińska, Maria Małgorzata Janyska, Zofia Czernow, Jarosław Urbaniak i Monika Wielichowska skierowali do ministra infrastruktury interpelację, w której zapytują resort, czy w związku z otwarciem torów na inne firmy polski przewoźnik jest konkurencyjny wobec zagranicznych przewoźników?

Chodzi o czeski RegioJet, który chce m.in. uruchomić kolejowe połączenie z Polski do Chorwacji

Poselskie zapytanie

Transport kolejowy wygrywa z transportem drogowym pod względem emisji zanieczyszczeń. Co prawda gorzej wypada, jeśli chodzi o hałas, ale prowadzone są prace nad jego ograniczeniem. Ważną kwestią jest inwestowanie w proekologiczne rozwiązania, modernizację i rozbudowę kolei. Rozwój transportu szynowego jest w tym momencie głównym priorytetem Unii Europejskiej.

W nowej perspektywie unijnej Polska ma dostać rekordowe środki na transport kolejowy. Komisja Europejska zapowiedziała, że w latach 2021–2027 będzie stawiać na inwestycje przyjazne środowisku. W przypadku transportu nacisk będzie stawiany właśnie na projekty kolejowe – nowe inwestycje i modernizacje linii istniejących. Dofinansowanie transportu kolejowego ma znacznie przebić 40 mld zł, przyznane na lata 2014–2020. Oprócz głównego budżetu UE, inwestycje w transport kolejowy mogą liczyć na dofinansowanie także z innych źródeł. Chodzi np. o niedawno zapowiadany Fundusz Odbudowy, który ma napędzić gospodarkę europejską po epidemii COVID-19, czy fundusz Łącząc Europę, w którym w latach 2021–2027 znajdzie się 27,5 mld euro do podziału na kraje UE.

Równocześnie nasze tory otwieramy na innych przewoźników. Na przykład czeski przewoźnik chce uruchomić sieć połączeń w Polsce i z Polski – m.in. w Alpy, a także do Niemiec, Holandii, Belgii i Chorwacji. Hitem wśród podróżnych stały się jego, kursujące drugi rok z rzędu, wakacyjne pociągi z Pragi do Chorwacji. Przewoźnik kusi elastyczną taryfą podobną do tej, którą stosują tanie linie lotnicze. Czeski przewoźnik chce uruchomić sezonowy, nocny pociąg w Alpy. Miałby jeździć z Warszawy przez Katowice do kurortów narciarskich w Austrii i dalej do granicy z Włochami. Oprócz tego RegioJet planuje kursy nocnego pociągu z Warszawy przez Berlin, Amsterdam, Brukselę do Ostendy. Będzie to odnoga nocnego połączenia z Belgii do Pragi. Chce też uruchomić kolejowe połączenie z Polski do Chorwacji; skład będzie jeździł z Krakowa do Rijeki i Splitu.

Oprócz tego RegioJet myśli też o dziennych połączeniach – z Pragi przez Wrocław, Poznań do Gdyni i z Warszawy do Wiednia z odnogą do Pragi. W kolejnych etapach przewoźnik chce też jeździć na trasach krajowych np. z Warszawy do Krakowa.

Jak dotąd pojedyncze, dalekobieżne połączenia do Polski udało się uruchomić innemu prywatnemu przewoźnikowi z Czech – spółce Leo Express. Komercyjnie wozi podróżnych na trasie Kraków-Praga. We współpracy z samorządami uruchomił też kursy z Wrocławia do Pragi.

W związku z powyższym parlamentarzyści zadali ministrowi infrastruktury pytanie: – Jakie działania podejmuje resort, aby polski przewoźnik był w Polsce konkurencyjny wobec zagranicznych?

Czekamy na odpowiedź.

Komentarze