Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Posłowe pytają, ile linii kolejowych zamknął rząd od 2015 r.?

interwencje
27.12.2022 07:09
0 Komentarzy

9 listopada parlamentarzyści Mirosława Nykiel, Anna Wojciechowska, Joanna Frydrych, Ewa Kołodziej wystosowali do ministra infrastruktury pytania w sprawie wykluczenia komunikacyjnego w Polsce

Jak informują – publiczne środki transportu zapewniają mobilność społeczeństwa, jednocześnie ochraniając środowisko poprzez redukcję emisji spalin. Sprawna komunikacja zbiorowa jest w stanie umożliwić edukacyjny i zawodowy awans dla milionów Polaków, zmniejszyć wykluczenie i zapewnić równe szanse nowym pokoleniom.

wykluczenie komunikacyjne

Ekonomiści są zgodni, że sprawnie funkcjonująca komunikacja publiczna stanowi motor napędowy gospodarki. Należy podkreślić, że w bogatych krajach coraz częściej inwestuje się w transport zbiorowy, powoli ograniczając użytkowanie samochodów.

Od lat publikowane raporty alarmują o rozwijaniu się zjawiska wykluczenia komunikacyjnego. Niedawno wydany przez Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu raport o stanie polskiej komunikacji publicznej jest druzgocący – uwidacznia on problem wielu miejscowości, które nie posiadają nie tylko połączeń kolejowych, ale również komunikacji autobusowej. To pogłębia negatywne zjawisko wykluczenia komunikacyjnego.

-„W 2019 roku w ramach „Nowej Piątki” obiecał Pan przeznaczanie 800 milionów złotych rocznie na przywracanie połączeń autobusowych w Polsce. Jak wynika z powyższego raportu, cel ten niestety nie został spełniony” – piszą posłanki i posłowie.

I zadają cztery pytania:  

  • Ile kilometrów tras kolejowych zamknięto w poszczególnych latach od 2015 roku? Z jakich powodów najczęściej zamykano trasy kolejowe? Ile kilometrów tras kolejowych w tych latach oddano do użytku?
  • Ile jest miejscowości w Polsce nieposiadających dostępu do publicznej komunikacji autobusowej? Ile jest miejscowości nieposiadających dostępu do jakichkolwiek form komunikacji zbiorowej? Jak dane te kształtowały się w poszczególnych latach od 2015 roku?
  • Ile połączeń autobusowych przywrócono w ramach programu „Nowa Piątka”? Proszę o przedstawienie wykazu tych połączeń. Ile środków od 2019 roku przeznaczono na cel przywracania połączeń autobusowych?
  • Jak ocenia Pan ogólny stan walki z wykluczeniem komunikacyjnym w Polsce? Jakie inne działania w celu walki z tym zjawiskiem podjęło Ministerstwo Infrastruktury?

Czekamy na odpowiedź .

Komentarze