Poseł pyta o zakupy Metra Warszawskiego. Minister odpowiada
Poseł Paweł Lisiecki skierował zapytanie do ministra infrastruktury w sprawie przetargu Metra Warszawskiego na dostawę wagonów.
W czerwcu 2018 roku został rozstrzygnięty przetarg spółki Metro Warszawskie sp. z o.o., na dostawę 37+8 sześciowagonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych przeznaczonych do przewozu pasażerów na I i II linii metra w Warszawie. Za najkorzystniejszą uznana została wówczas oferta złożona przez firmę Škoda Vagonka z Republiki Czeskiej. Oferta opiewała na kwotę 1.308.248.300 zł.
Poseł pyta
W lipcu 2018 roku pozostali oferenci odwołali się od decyzji zamawiającego do Krajowej Izby Odwoławczej kwestionując, między innymi, wybór oferty konsorcjum Škoda Vagonka, mimo iż podlega ona odrzuceniu jako czyn nieuczciwej konkurencji ze względu na zaoferowanie nierealnych, niemożliwych w praktyce do uzyskania okresów międzyprzeglądowych i międzynaprawczych, które były jednym z kryteriów oceny złożonych ofert. Te sprzeciwy zostały jednak odrzucone.
-„Natomiast w ostatnim czasie do opinii publicznej dotarła informacja, że nowe wagony metra Škoda Vagonka przejdą generalny remont dopiero po ponad 45 latach użytkowania. Zadeklarowany przez konsorcjum Škoda Vagonka termin przeprowadzenia generalnego remontu (P5) nowych pociągów dla warszawskiego metra wynosi aż 45,71 roku. W polskich przepisach wyróżnia się pięć poziomów utrzymania pociągów: P1–P5, z czego: P1–P3 to przeglądy, a P4 i P5 to napraw – pisze Paweł Lisiecki
W związku z tym poseł zadał Ministerstwu trzy pytania:
- Czy Ministerstwo Infrastruktury posiadało wiedzę o tym, że spółka Metro Warszawskie sp. z o.o. zaakceptowała ofertę ze strony firmy Škoda Vagonka, w której mowa o tymże?
- Czy w sprawę zaangażował się Urząd Transportu Kolejowego, a jeśli tak, jakie były efekty tego działania i czy ocena kwestii bezpieczeństwa pasażerów, w tym zadeklarowanego okresu wymaganego remontu składów będzie badana na etapie dopuszczenia wagonów do użytkowania (uzyskanie koniecznej homologacji)?
- Czy sprawa ta była przedmiotem badań specjalistów, którzy wykluczyliby lub nie, że tak długi okres użytkowania bez generalnego remontu wagonów ma poważne konsekwencje w postaci zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia pasażerów warszawskiego metra?
Ministerstwo odpowiada
Andrzej Bittel – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury w odpowiedzi napisał:
-„Metro Warszawskie Sp. z o.o. działając jako podmiot zamawiający opublikowało na ogólnodostępnej stronie internetowej wszelkie wymagane prawem informacje, dotyczące postępowania na „Dostawę 37+8 sześciowagonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych przeznaczonych do przewozu pasażerów na I i II linii metra w Warszawie.” Ponadto zgodnie z wymogami prawa w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano ogłoszenie o zamówieniu, ogłoszenia zmian oraz ogłoszenie o udzieleniu zamówienia. Po ogłoszeniu przez Metro Warszawskie Sp. z o.o. wyboru oferty Konsorcjum firm Skoda Transportation a.s. oraz Skoda Vagonka a.s. jako najkorzystniejszej, pozostali oferenci biorący udział w postępowaniu na dostawę 37 + 8 pojazdów wnieśli odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej (dalej: KIO).
KIO powołała biegłego w zakresie m.in. kryterium systemu utrzymania pojazdu w celu pozyskania specjalistycznej opinii. W dniu 11 grudnia 2018 r. KIO oddaliła wniesione odwołania (sygn. akt: KIO 1287/18, KIO 1290/18, KIO 1297/18, KIO 1301/18). Po orzeczeniu ww. wyroku KIO, w dniu 14 grudnia 2018 r. dokumenty postępowania zostały przekazane przez Zamawiającego do Kontroli Uprzedniej. W dniu 5 marca 2019 r. Zamawiający otrzymał informację o wyniku kontroli uprzedniej – bez zastrzeżeń. Zgodnie z art. 198b ustawy – Prawo zamówień publicznych w określonym przepisami prawa terminie złożono skargi do Sądu Okręgowego w Warszawie na orzeczenie KIO. Dnia 21 listopada 2019 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w ww. sprawie (sygn. akt XXIII Ga 76/19) oddalając skargi wniesione na orzeczenie KIO.
Odnosząc się do pytań zawartych w zapytaniu poselskim informuję, że Ministerstwo Infrastruktury nie posiada narzędzi prawnych do kontrolowania przeprowadzanych przez podmioty zewnętrzne postępowań przetargowych, a tym bardziej nie może wpływać na ich wyniki. Natomiast zadania ustawowe Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego (dalej: Prezesa UTK), dotyczące pojazdów przeznaczonych do eksploatacji w metrze, polegają na wydaniu świadectwa dopuszczenia do eksploatacji typu pojazdu kolejowego oraz zatwierdzeniu dokumentacji systemu utrzymania takiego pojazdu. Przed uzyskaniem świadectwa dopuszczenia do eksploatacji producent zobowiązany jest przeprowadzić badania techniczne oraz próby eksploatacyjne przy udziale niezależnej, akredytowanej jednostki oceniającej zgodność. Prezes UTK wydaje świadectwo dopuszczenia do eksploatacji w oparciu o certyfikat wydany przez wspomnianą jednostkę i opinię wydaną przez podmiot eksploatujący pojazd w ramach prób eksploatacyjnych.
W świetle obowiązujących przepisów prawa, Prezes UTK nie posiada natomiast kompetencji do przeprowadzenia dodatkowych badań i fizycznych sprawdzeń samego pojazdu. W kwestii dokumentacji systemu utrzymania należy wskazać, iż Prezes UTK dokonuję analizy, czy zawiera ona niezbędne elementy:
opis funkcjonalny pojazdu kolejowego wraz z podziałem pojazdu na elementy składowe w procesie utrzymania,
cykl przeglądowo naprawczy zawierający pięć poziomów utrzymania (P1-P5),
opis czynności wykonywanych podczas przeglądów i napraw pojazdu wraz z wymaganiami jakie należy spełnić przy wykonywaniu danej czynności,
wzory kart pomiarowych i protokołów,
zestawienie parametrów mierzonych w procesie przeglądu i naprawy wraz z opisem sposobu/metod dokonywania pomiarów. Dokumentację systemu utrzymania zasadniczo opracowuje producent pojazdu. Pismem z 22 czerwca 2018 r. Stadler Polska sp. z o.o. zwróciła się do Prezesa UTK z prośbą o opinię w sprawie okresów i przebiegów międzyprzeglądowych oraz żywotności pojazdów metra. W związku z powyższym Prezes UTK wystosował pismo do spółki Metro Warszawskie Sp. z o.o. w celu zwrócenia szczególnej uwagi na kwestie techniczne związane z bezpiecznym utrzymaniem pojazdów. Ponadto ww. pismo zawierało informację co do obowiązujących przepisów prawa odnośnie do zatwierdzania dokumentacji systemu utrzymania i podyktowane było troską o zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Należy zaznaczyć, że do chwili obecnej, do Urzędu Transportu Kolejowego nie wpłynął wniosek spółki Metro Warszawskie Sp. z o.o. o zatwierdzenie dokumentacji systemu utrzymania dla ww. pojazdów. Prezes UTK po otrzymaniu wniosku Škoda Vagonka a.s. o zatwierdzenie dokumentacji systemu utrzymania pojazdów zamówionych przez spółkę Metro Warszawskie Sp. z o.o., sprawdzi przedmiotową dokumentację, czy zawiera ona wszystkie niezbędne elementy wymienione powyżej.”
Komentarze