Poseł pyta o brak miejsc w pociągach. Rząd cytuje regulamin
Mamy odpowiedź wiceministra Rafała Webera na interpelację posła Pawła Bejdy w sprawie zasad funkcjonowania PKP Intercity S.A.
W skrócie chodziło o pobieranie dodatkowej opłaty od obywateli polskich za wypisanie biletu (która w tym przypadku była ponad 2-krotnie wyższa od ceny biletu) w pociągach PKP Intercity, co wynikało z braku dostępnych miejsc. Poseł zadał trzy pytania”
1. Kto dzisiaj za takie sytuacje przeprosi wielu Polaków?
2. Kto i w jaki sposób odda w podobnych sytuacjach niesłusznie pobrane pieniądze?
3. Jak zamierza Pan rozwiązać tego typu sytuacje w przyszłości, tym bardziej że zbliżają się tygodnie świąteczne i ruch pasażerski w Polsce znacząco wzrośnie?
Resort odpowiada
-„W odpowiedzi na interpelację nr 32900 Posła na Sejm RP Pawła Bejdy w sprawie zasad funkcjonowania PKP Intercity S.A. informuję, że przewoźnik kolejowy zwany dalej „PKP IC” albo „Spółką”, realizuje przewozy zgodnie z obowiązującym prawem, w tym zwłaszcza z przepisami ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 8) oraz rozporządzenia (WE) nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym (Dz.Urz.UE.L Nr 315, str. 14).
Zasady korzystania oraz dostępu do przejazdów pociągami PKP IC uregulowane są w Taryfie przewozowej Spółki „PKP Intercity” oraz Regulaminie przewozu osób, rzeczy i zwierząt przez Spółkę „PKP Intercity”. W pociągach Spółki istnieje możliwość zakupu biletu u drużyny konduktorskiej z wyjątkiem pociągów kategorii Express InterCity Premium (EIP) „Pendolino”. Na przejazd tymi pociągami bilety należy kupić przed rozpoczęciem podróży. Oprócz pociągów EIP, Spółka uruchamia również inne pociągi objęte obowiązkową rezerwacją miejsc. Są to pociągi Intercity (IC) i Twoje Linie Kolejowe (TLK) zestawione z Elektrycznych
Zespołów Trakcyjnych, kursujące na liniach, na których połączenia obsługiwane są przez pojazdy kolejowe „Flirt” lub „Dart”, a także spalinowe zespoły trakcyjne. W pociągach prowadzonych z obowiązkową rezerwacją miejsc nie przewidziano miejsc stojących. Zatem bilety na takie połączenia sprzedawane są tylko w przypadku wolnych miejsc (siedzących). W pociągach TLK, IC z obowiązkową rezerwacją miejsc, bilet na przejazd musi być zakupiony zawsze z rezerwacją miejsca do siedzenia, przy czym rezerwacja ta musi obejmować całą relację przejazdu podróżnego. Jeżeli w danym pociągu choćby tylko na części drogi przejazdu podróżnego nie było wolnych miejsc, wówczas przejazd
pociągiem nie jest możliwy, a podróżny powinien wybrać inne połączenie. Podróżny, który zamierza skorzystać z przejazdu pociągiem TLK, IC z obowiązkową rezerwacją miejsc, brak ważnego biletu musi zgłosić pracownikowi drużyny konduktorskiej przed wejściem do pociągu. Jeśli w pociągu są wolne miejsca, to pracownik drużyny konduktorskiej sprzedaje podróżnemu bilet, a jeśli takich miejsc już nie ma, to podróżny powinien wybrać inne połączenie. Natomiast jeśli nie ma w pociągu wolnych miejsc i mimo to podróżny wejdzie do pociągu z zamiarem przejazdu, to oprócz należności taryfowych za przewóz konduktor naliczy opłatę dodatkową za brak ważnego biletu ustaloną na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 20 stycznia 2005 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób, zabranych ze sobą do przewozu rzeczy i zwierząt oraz wysokości opłaty manipulacyjnej (Dz.U. Nr 14, poz. 117).
Przy przejazdach pociągami TLK i IC bez obowiązkowej rezerwacji miejsc stosuje się bilety ze wskazaniem albo bez gwarancji miejsca. Przy sprzedaży biletu, jeżeli w danym pociągu są wolne miejsca, podróżny otrzymuje bilet z rezerwacją miejsca, a jeśli wolnych miejsc nie ma – bilet bez gwarancji miejsca. W każdym z tych przypadków pobierane są należności taryfowe i ewentualnie opłata pokładowa, jeżeli na stacji jest czynna kasa biletowa.
Zasady korzystania z przejazdów pociągami Spółki są podane do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty przez Spółkę, tj. opublikowane na stronie internetowej www.intercity.pl. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy podróżny, który korzysta z usług Spółki ma prawo złożyć reklamację dotyczącą niewłaściwego wykonania umowy przewozu oraz jakości usług. Złożone reklamacje rozpatrywane są indywidualnie z względnieniem okoliczności, które dotyczą danej sprawy.
Przy procesie dyslokacji uchodźców w głąb kraju Spółka podejmowała szereg działań i nadal stosuje rozwiązania, które umożliwiają łatwe podróżowanie obywatelom Ukrainy, którzy opuścili swój kraj w związku z trwającą tam wojną. Od dnia 26 lutego 2022 r. Spółka oferuje uchodźcom ukraińskim nieodpłatne przejazdy pociągami TLK i IC w klasie 2 wagonów z miejscami do siedzenia. Nieodpłatne przejazdy w okresie wzmożonego napływu obywateli Ukrainy powodowały bardzo wysoką frekwencję w pociągach, przez co mogły zdarzyć się przypadki, że inni pasażerowie, nawet Ci którzy kupili płatne bilety (również z rezerwacją) mieli trudności w skorzystaniu z miejsca.
W celu zapewnienia właściwego komfortu przewozu Spółka wykorzystywała cały posiadany tabor, a w szczególnych przypadkach w ramach porozumień korzystała także z taboru kolei zagranicznych np. niemieckich i czeskich. W okresie wzmożonych przewozów obywateli ukraińskich uruchomianych było wiele dodatkowych pociągów, a pociągi Spółki regularnego kursowania były i są maksymalnie wzmacniane, aby niwelować niedogodności dla pasażerów w związku z występującymi przepełnieniami pociągów.
Z oczywistych względów napływ uchodźców z Ukrainy jest niekontrolowany, a kierunek ich podróży nie zawsze znany od razu po przekroczeniu granicy. W tej sytuacji, mimo podejmowanych przez Spółkę działań pojawiają się przypadki, których nie udało się przewidzieć, a które mają wpływ na oferowane usługi. Wykorzystanie miejsc w pociągach Spółka na bieżąco monitoruje i w razie zwiększenia zapotrzebowania na przejazdy podejmuje wszelkie działania, aby umożliwić przewóz jak największej liczbie podróżnych.”
Komentarze