Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Poseł Jaros i rekordowa liczba pytań o tabor PKP Intercity

interwencje
29.12.2022 07:04
0 Komentarzy

7 listopada poseł Michał Jaros wystosował do ministra infrastruktury aż 22 pytania w sprawie taboru Intercity

Jak pisze parlamentarzysta, spółka PKP Intercity często wskazuje na wzrost liczby osób podróżujących koleją. Niestety wzrost liczby pasażerów nie wiąże się z poprawą jakości połączeń kolejowych. Notoryczne opóźnienia oraz brak wystarczającej liczby miejsc w pociągach nie są zachęcające. Osoby korzystające z usług PKP Intercity wskazują, że podróż pociągiem często jest niemożliwa, bowiem brakuje już w nim wolnych miejsc lub też zmuszeni są podróżować na stojąco.

-„Bardzo ważne jest, by transport zbiorowy stał się konkurencyjny dla indywidualnych podróży samochodem. Duża część pasażerów wskazuje, że gdyby nie rosnące ceny paliwa, nie zdecydowaliby się na korzystanie z kolei. Smuci, że do podróży pociągiem skłania drożyzna, a nie wysokiej jakości tabor, atrakcyjność siatki połączeń czy punktualność pociągów – napisał Michał Jaros.

Poseł zadał resortowi następujące pytania:

  1. Jaka była kwota rekompensat oraz odszkodowań wypłaconych z powodu opóźnionych pociągów Intercity w latach 2019-2021 oraz w roku 2022 do dnia odpowiedzi na niniejszą interpelację? Proszę o uwzględnienie w odpowiedzi podziału na lata.
  2. Jakie są główne powody opóźnień?
  3. Czy przewoźnik pracuje nad zmniejszeniem skali opóźnień? Jeśli tak, to jakie działania dotychczas podjęto, a jakie planuje się wprowadzić?
  4. Jaki był łączny czas opóźnień na stacji końcowej połączeń realizowanych przez spółkę PKP Intercity na terenie Polski, które uruchomione zostały w okresie od stycznia do końca października 2022 r.?
    Proszę o wskazanie, na ilu przejazdach wystąpiło opóźnienie na końcowej stacji, jaki był łączny czas wszystkich opóźnień, a także relacji, na których opóźnienie było większe niż 10 minut. Proszę też o wskazanie analogicznych danych z 2019 r.
  5. Ile wagonów posiadała spółka PKP Intercity na koniec października 2022 r.? Proszę o wskazanie w odpowiedzi informacji o liczbie miejsc siedzących oraz stojących w każdym z wagonów.
  6. Ile wagonów pasażerskich należących do spółki PKP Intercity było wykorzystywanych w regularnym ruchu, ile było w rezerwie, ile było w przeglądach lub naprawach a ile było niewykorzystywanych w ruchu na koniec października 2022 r.?
  7. Jaka jest łączna liczba miejsc (na koniec października 2022 r.) w należących do PKP Intercity wagonach będących w ruchu oraz w rezerwie biorąc pod uwagę te, które są Elektrycznym Zespołem Trakcyjnym (EZT) m.in. Pendolino, Flirt, Dart?
  8. Jaka jest planowana na koniec 2023 r. (uwzględniając podpisane umowy na zakup taboru) liczba miejsc w pojazdach PKP Intercity uwzględniając wagony będące w ruchu oraz te w rezerwie, w tym z Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych (EZT)?
    Proszę o wskazanie analogicznych danych na koniec 2024 oraz 2025 r.
  9. Jaka była liczba dostępnych wagonów oraz EZT oraz jaka była w nich liczba miejsc siedzących? Proszę o wskazanie danych na koniec 2015 r. oraz na koniec października 2022 r.?
  10. Czy strategia taborowa spółki PKP Intercity określa etapy (kamienie milowe) w rozbudowie floty do końca 2023 r. oraz do końca 2025 r.? Jeśli tak, proszę o wskazanie założeń dotyczących planowanej liczby miejsc siedzących w pojazdach, liczby wagonów, Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych oraz lokomotyw.
  11. Kiedy zostaną wycofane z użytkowania lokomotywy EP09 w celu zastąpienia ich nowoczesnymi pojazdami dostosowanymi do prędkości 160 km/h z systemem ETCS ?
  12. Ile lokomotyw elektrycznych dostosowanych do prędkości 160 km/h z systemem ETCS planuje się zakupić w najbliższych latach, tak aby w pełni wykorzystywać coraz większą ilość zmodernizowanych do standardu europejskiego, linii kolejowych na sieci PKP PLK S.A.?
  13. Ile lokomotyw elektrycznych planuje się zmodernizować, aby były one dostosowane do prędkości 160 km/h z systemem ETCS?
  14. Czy spółka planuje zakup lokomotyw dwusystemowych dostosowanych do prędkości 200 km/h z systemem ETSC ? Jeśli tak, to w jakiej ilości i kiedy?
  15. Czy spółka planuje zakup nowoczesnych lokomotyw spalinowych o prędkości przynajmniej 140 km/h przeznaczonych do ruchu dalekobieżnego na niezelektryfikowanych trasach? Jeśli tak, to kiedy i w jakiej ilości?

Czekamy na odpowiedź.

Komentarze