Poseł Jaros i rekordowa liczba pytań o tabor PKP Intercity
7 listopada poseł Michał Jaros wystosował do ministra infrastruktury aż 22 pytania w sprawie taboru Intercity
Jak pisze parlamentarzysta, spółka PKP Intercity często wskazuje na wzrost liczby osób podróżujących koleją. Niestety wzrost liczby pasażerów nie wiąże się z poprawą jakości połączeń kolejowych. Notoryczne opóźnienia oraz brak wystarczającej liczby miejsc w pociągach nie są zachęcające. Osoby korzystające z usług PKP Intercity wskazują, że podróż pociągiem często jest niemożliwa, bowiem brakuje już w nim wolnych miejsc lub też zmuszeni są podróżować na stojąco.
-„Bardzo ważne jest, by transport zbiorowy stał się konkurencyjny dla indywidualnych podróży samochodem. Duża część pasażerów wskazuje, że gdyby nie rosnące ceny paliwa, nie zdecydowaliby się na korzystanie z kolei. Smuci, że do podróży pociągiem skłania drożyzna, a nie wysokiej jakości tabor, atrakcyjność siatki połączeń czy punktualność pociągów – napisał Michał Jaros.
Poseł zadał resortowi następujące pytania:
- Jaka była kwota rekompensat oraz odszkodowań wypłaconych z powodu opóźnionych pociągów Intercity w latach 2019-2021 oraz w roku 2022 do dnia odpowiedzi na niniejszą interpelację? Proszę o uwzględnienie w odpowiedzi podziału na lata.
- Jakie są główne powody opóźnień?
- Czy przewoźnik pracuje nad zmniejszeniem skali opóźnień? Jeśli tak, to jakie działania dotychczas podjęto, a jakie planuje się wprowadzić?
- Jaki był łączny czas opóźnień na stacji końcowej połączeń realizowanych przez spółkę PKP Intercity na terenie Polski, które uruchomione zostały w okresie od stycznia do końca października 2022 r.?
Proszę o wskazanie, na ilu przejazdach wystąpiło opóźnienie na końcowej stacji, jaki był łączny czas wszystkich opóźnień, a także relacji, na których opóźnienie było większe niż 10 minut. Proszę też o wskazanie analogicznych danych z 2019 r. - Ile wagonów posiadała spółka PKP Intercity na koniec października 2022 r.? Proszę o wskazanie w odpowiedzi informacji o liczbie miejsc siedzących oraz stojących w każdym z wagonów.
- Ile wagonów pasażerskich należących do spółki PKP Intercity było wykorzystywanych w regularnym ruchu, ile było w rezerwie, ile było w przeglądach lub naprawach a ile było niewykorzystywanych w ruchu na koniec października 2022 r.?
- Jaka jest łączna liczba miejsc (na koniec października 2022 r.) w należących do PKP Intercity wagonach będących w ruchu oraz w rezerwie biorąc pod uwagę te, które są Elektrycznym Zespołem Trakcyjnym (EZT) m.in. Pendolino, Flirt, Dart?
- Jaka jest planowana na koniec 2023 r. (uwzględniając podpisane umowy na zakup taboru) liczba miejsc w pojazdach PKP Intercity uwzględniając wagony będące w ruchu oraz te w rezerwie, w tym z Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych (EZT)?
Proszę o wskazanie analogicznych danych na koniec 2024 oraz 2025 r. - Jaka była liczba dostępnych wagonów oraz EZT oraz jaka była w nich liczba miejsc siedzących? Proszę o wskazanie danych na koniec 2015 r. oraz na koniec października 2022 r.?
- Czy strategia taborowa spółki PKP Intercity określa etapy (kamienie milowe) w rozbudowie floty do końca 2023 r. oraz do końca 2025 r.? Jeśli tak, proszę o wskazanie założeń dotyczących planowanej liczby miejsc siedzących w pojazdach, liczby wagonów, Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych oraz lokomotyw.
- Kiedy zostaną wycofane z użytkowania lokomotywy EP09 w celu zastąpienia ich nowoczesnymi pojazdami dostosowanymi do prędkości 160 km/h z systemem ETCS ?
- Ile lokomotyw elektrycznych dostosowanych do prędkości 160 km/h z systemem ETCS planuje się zakupić w najbliższych latach, tak aby w pełni wykorzystywać coraz większą ilość zmodernizowanych do standardu europejskiego, linii kolejowych na sieci PKP PLK S.A.?
- Ile lokomotyw elektrycznych planuje się zmodernizować, aby były one dostosowane do prędkości 160 km/h z systemem ETCS?
- Czy spółka planuje zakup lokomotyw dwusystemowych dostosowanych do prędkości 200 km/h z systemem ETSC ? Jeśli tak, to w jakiej ilości i kiedy?
- Czy spółka planuje zakup nowoczesnych lokomotyw spalinowych o prędkości przynajmniej 140 km/h przeznaczonych do ruchu dalekobieżnego na niezelektryfikowanych trasach? Jeśli tak, to kiedy i w jakiej ilości?
Czekamy na odpowiedź.
Komentarze