Połączenie kolejowe Gniezno-Oleśnica. Likwidacja czy remont?
W latach 1987–1992 zawieszono ruch pasażerski na około 1723 km linii, zamykając około 520 stacji i przystanków osobowych. Czy istnieje rozwiązanie, które będzie zapobiegało wykluczeniu komunikacyjnemu?
Wykluczenie komunikacyjne dotyka obecnie około 14 milionów Polek i Polaków w każdym wieku – pisze w swojej interpelacji do Ministra Infrastruktury poseł Franciszek Sterczewski.
Dlatego należy dbać o lokalne i międzywojewódzkie połączenia i podejmować działania zmierzające do ich zachowania. Jedną z linii kolejowych wartych ocalenia jest linia numer 281, która biegnie m.in. przez Gniezno i Jarocin do Oleśnicy. Dotychczasowa błędna polityka przewozowa doprowadziła tę linię na skraj zapaści – czytamy dalej w interpelacji poselskiej.
Czy obecnie planowane jest całkowite, także dla pociągów towarowych, zamknięcie linii nr 281 z powodu złego stanu technicznego? To jedno z pytań jakie Franciszek Sterczewski zadaje ministrowi. Pełną treść interpelacji publikujemy poniżej, a do sprawy będziemy wracać.
Szanowny Panie Ministrze,
transport publiczny jest jednym z podstawowych zadań państwa. To dzięki dobrze zorganizowanym połączeniom kolejowym i autobusowym obywatele i obywatelki są w stanie dostać się do ośrodków zdrowia, szkół, miejsc pracy, a także miejsc wypoczynku. Dlatego należy dbać o jak najgęstszą sieć czynnych linii kolejowych. Działaniem w tym kierunku byłoby uruchomienie ruchu pociągów osobowych na linii numer 281 (Gniezno–Jarocin–Oleśnica/Łukanów).
Polski system kolejowy od lat wymaga dofinansowania, reorganizacji i przede wszystkim troski o dobro pasażerek i pasażerów. Do roku 1989 zamykanie linii kolejowych było stosunkowo rzadkie i tylko nieliczne miasta traciły możliwość korzystania z pociągów pasażerskich. Wraz ze zmianą systemu gospodarczego zjawisko przybrało jednak na sile. Tylko w latach 1987–1992 zawieszono ruch pasażerski na około 1723 km linii, zamykając ok. 520 stacji i przystanków osobowych. W ten sposób tysiące obywatelek i obywateli straciły możliwość szybkiego i łatwego dojazdu do pracy, szkoły czy ośrodka zdrowia. Skutkiem tego jest szerzące się wykluczenie komunikacyjne, które dotyka obecnie około 14 milionów Polek i Polaków w każdym wieku.
Dlatego należy dbać o lokalne i międzywojewódzkie połączenia i podejmować działania zmierzające do ich zachowania. Jedną z linii kolejowych wartych ocalenia jest linia numer 281, która biegnie m.in. przez Gniezno i Jarocin do Oleśnicy. Dotychczasowa błędna polityka przewozowa doprowadziła tę linię na skraj zapaści. Jej stan techniczny także nie napawa optymizmem, gdyż występują długie ograniczenia stałe do 30-40 km/h, a szlakowa w ostatnich latach spadła z 80-90 km/h do 60 km/h z ograniczeniami do 30 km/h. Obecnie na tej linii kursują jedynie pociągi towarowe.
Celem władz powinno być zatem przywrócenie jej dla ruchu pasażerskiego oraz zapobiegnięcie zamknięciu z powodu złego stanu technicznego. W ten sposób powstanie dodatkowe połączenie między województwem wielkopolskim i dolnośląskim. Pomoże to również mieszkańcom i mieszkankom mniejszych miejscowości w dojeździe do innych miast i miasteczek. Dodatkowo uruchomienie ruchu pasażerskiego na tej linii pozwoli uniezależnić podróże na tej trasie od przesiadek w dużych miastach (na przykład Poznaniu czy Wrocławiu).
W związku z powyższym zwracam się do Ministerstwa Infrastruktury z następującymi pytaniami:
1. Czy obecnie planowane jest całkowite (tj. także dla pociągów towarowych) zamknięcie linii nr 281 z powodu złego stanu technicznego?
2. Jakie działania zostały bądź będą wykonane w celu poprawienia stanu technicznego linii nr 281?
3. Czy planowane jest podniesienie obecnych ograniczeń prędkości?
4. Dlaczego zawieszone zostały połączenia pasażerskie na linii nr 281?
5. Czy po wykonaniu koniecznych prac remontowych nastąpi przywrócenie ruchu pasażerskiego?
Z poważaniem
Franciszek Sterczewski
Komentarze