Petycja ws. przywrócenie podwarszawskiej linii 302. Z ankietą
Do Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie została wystosowana petycja o przywrócenie linii autobusowej 302 na Grochowie.
Mieszkańcy tego rejonu protestują przed trwającym od blisko 10 lat procesem pozbawiania ich dobrego połączenia z ze Śródmieściem.
Linia 302
Mieszkańcy północnej części Grochowa, Olszynki Grochowskiej, Kamionka i Gocławka wnioskują do Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie o:
1. Przywrócenie linii 302 kursującej z Olszynki Grochowskiej przez Powiśle na Krakowskie Przedmieście lub dalej.
2. Zwiększenie częstotliwości przynajmniej w godzinach szczytu do poziomu 15 minut.
3. Nadanie linii 302 jej tradycyjnego numeru 102. Obecna linia 102 mogłaby przejąć numer 302 lub zostać zintegrowana z linią 202 – przy zachowaniu obecnego przebiegu linii 102 ul. Chrzanowskiego.
-„Stanowczo protestujemy przed trwającym od blisko 10 lat procesem pozbawiania nas godnego połączenia z ważnymi miejscami naszej dzielnicy oraz bezpośrednim połączeniem ze Śródmieściem.
Od wielu lat w naszej dzielnicy funkcjonowała linia 102. Jej przebieg zapewniał obsługę tych części Pragi Południe, która była oddalona od linii tramwajowych, umożliwiając mieszkańcom dojazd do Al. Waszyngtona, Parku Skaryszewskiego, na Saską Kępę, w okolice Ronda Waszyngtona i dalej do Śródmieścia.
Linia 102 kursuje nieprzerwanie od 1949 r. łącząc od kilku pokoleń centrum miasta z Grochowem i Saską Kępą. Pierwsza trasa wiodła spod Hotelu Polonia na Plac Szembeka. Frekwencja na linii 102 zawsze była bardzo wysoka. Jeszcze w latach 90. linia 102 kursowała w godzinach szczytu co 7 minut!
Niestety, powolne próby likwidacji (wygaszania) tradycyjnego przebiegu linii 102, w tym:
- zmiana tradycyjnej numeracji (w okresie wrzesień 2021 – czerwiec 2022 linię 102 przemianowano na 302),
- ograniczenie jej kursowania co 30 min. oraz,
- likwidacja kursów wieczorami oraz w weekendy (od rozkładu wrześniowego 2021 r.),
- mają zakończyć się całkowitą likwidacją jej tradycyjnego przebiegu w roku 2022.
Spowoduje to, że z okolic ul. Szaserów, Dwernickiego czy Chrzanowskiego nie sposób się będzie dostać do Ronda Waszyngtona inaczej niż przy wykorzystaniu niedogodnych przesiadek. Co więcej, wszystkie części Pragi Południe są połączone bezpośrednimi kursami autobusowymi z Rondem Waszyngtona – z wyjątkiem właśnie naszych części dzielnicy. Jest to nieakceptowalna sytuacja, w której dojazd do centralnej części naszej dzielnicy jakim jest Rondo Waszyngtona wymaga karkołomnych przesiadek.
Tradycyjny przebieg linii 102 Aleją Waszyngtona umożliwiał:
- Dojazd mieszkańcom Grochowa do Ronda Waszyngtona i przesiadkę w ramach tego samego przystanku do autobusów jadących dalej Mostem Poniatowskiego (111, 117, 146, 147, 158, 166, 521), w tym na Pl. Trzech Krzyży czy Uniwersytet Warszawski.
- Bezpośrednią (w ramach jednego przystanku) przesiadkę do tramwajów 9 i 24 kursujących Mostem Poniatowskiego i Al. Jerozolimskimi – tramwaje są szczególnie istotne podczas godzin szczytu kiedy na Moście Poniatowskiego jest wzmożony ruch samochodowy.
- Bezpośredni dojazd do wielu obiektów edukacji i kultury w tym Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej, szkoły podstawowej i liceum przy ul. Zbaraskiej.
- W miarę dogodny dojazd do linii tramwajowej na ul. Grochowskiej umożliwiającej dojazd do Urzędu Dzielnicy Praga Południe.
- Bezpośredni dojazd dla całej Pragi Południe na Powiśle oraz Krakowskie Przedmieście.
Dla poparcia naszych postulatów załączamy podsumowania ankiety zrealizowanej w internecie wśród mieszkańców Grochowa w okresie 18-24 września 2022 r. Łącznie zebrano 420 odpowiedzi. Ankietowani odpowiadali na 4 następujące pytania:
https://www.petycjeonline.com/przywrocenie_linii_autobusowej_302_na_grochowie
Komentarze