Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Petycja w sprawie uruchomienia transgranicznych autobusów do Słowacji 

interwencje
23.03.2024 07:00
0 Komentarzy

12 marca powstała petycja w sprawie uruchomienia transgranicznych autobusów Zawoja- Jabłonka- Tristená 

Petycja zawiera 

“Zwracamy się z uprzejmą prośbą o uruchomienie, najlepiej jeszcze w 2024 roku, autobusów transgranicznych kursujących na trasie Zawoja – Jabłonka – Chyżne – Trstena na wzór analogicznej linii autobusowej Kolei Małopolskich kursującej na trasie Bukowina Tatrzańska – Trstena.  

Kursy powinny być realizowane dużymi komfortowymi autobusami, kilka razy dziennie (docelowo co dwie godziny od rana do godzin wieczornych), przez cały rok, zarówno w dni powszednie jak i w weekendy, wraz z możliwością odbywania podróży również na odcinkach krajowych. 

 Prosimy też o rozważenie, by w sezonie turystycznym (od maja do października) niektóre autobusy kursowały na wydłużonej trasie z Zawoi, przez Jabłonkę i Trstenę do Oravskej Polhory, co pozwoli na skomunikowanie ze sobą szlaków turystycznych na Babią Górę od polskiej i słowackiej strony.  

Zapewni to możliwość rozpoczynania wycieczki po polskiej stronie, wyjście na Babią Górę, zejście na stronę słowacką i powrót autobusem do domu, pensjonatu lub na kwaterę (albo w przeciwnym kierunku), co będzie sprzyjać rozwojowi ruchu turystycznego w naszym regionie i zapewni mieszkańcom dodatkowe możliwości zarobku. 

Przypomnijmy, że Województwo Małopolskie rozpoczęło prace nad siecią autobusów transgranicznych ze Słowacją już w 2017 roku. W stworzonej wówczas propozycji oraz liście intencyjnym podpisanym przez lokalnych samorządowców była mowa o uruchomieniu na początek czterech linii transgranicznych, wśród których była również linia Jabłonka – Trstena. Linia miała poparcie mieszkańców i wójta Gminy Jabłonka, dlatego prosimy o dotrzymanie ówczesnych obietnic. 

Gmina Jabłonka jak i sąsiednie gminy ma bardzo dobre relacje z sąsiednią Słowacją, zwłaszcza z pobliską Trsteną. Wiele osób zarabia na życie dzięki handlowi lub innego rodzaju współpracy gospodarczej ze stroną słowacką, a mieszkańcy Trsteny i okolic zarabiają na współpracy z Polską.  

Słowacy bardzo chętnie przyjeżdżają do Jabłonki i okolic na zakupy, ale wśród mieszkańców Trsteny jest wiele osób niezmotoryzowanych, którzy chętnie przyjeżdżaliby na zakupy do Polski, ale nie mają jak. 

 Autobus transgraniczny z pewnością będzie się cieszyć dużą frekwencją, zwłaszcza po jakimś czasie, gdy zostanie odpowiednio wypromowany i ludzie przekonają się, że to połączenie rzeczywiście funkcjonuje i można na nim polegać. To ważna uwaga, bo uruchomienie autobusu musi wiązać się z odpowiednią kampanią informacyjną, co również należy przewidzieć odpowiednio wcześniej.  

Mieszkańcy mają doświadczenia funkcjonowania w przeszłości różnych połączeń komercyjnych, które powstawały i były likwidowane, lub były zapowiadane i nie powstały, dlatego zaufanie do nowej linii z pewnością będzie budowane stopniowo, a frekwencja w autobusach nie pojawi się od razu.  

Lokalne społeczności, w tym sołtysi, OSP, parafie, lokalne grupy mieszkańców na portalach społecznościowych, z pewnością aktywnie włączą się w promocję tego połączenia, a co za tym idzie w promocję turystyczną polskiej i słowackiej Orawy oraz dobrych relacji polsko-słowackich.  

Połączenie będzie ważne również na odcinku krajowym, przyczyni się do walki z wykluczeniem komunikacyjnym, wyznaczy nowe standardy jakości w codziennych podróżach np. między Zawoją a Jabłonką. Mieszkańcy zyskają komfort podróżowania, podobny do tego, z którego mogą już dziś skorzystać pasażerowie lokalnego transportu autobusowego na Słowacji 

. Z dużych komfortowych autobusów nareszcie będą mogły skorzystać osoby dotychczas wykluczone – osoby na wózkach inwalidzkich, z wózkami dziecięcymi lub dużym bagażem. Należy też nadmienić, że dojazd do Trsteny umożliwi dalszą podróż transportem publicznym po całej Słowacji, gdyż Trstena jest ważnym lokalnym węzłem komunikacyjnym. 

 Wsiadając w Trstenie do słowackiego autobusu lub pociągu, dojedziemy z zaledwie jedną lub dwoma przesiadkami również do Bratysławy, Koszyc, Wiednia, Budapesztu i Pragi. Z kolei mieszkańcy Słowacji, docierając autobusem do Jabłonki lub Zawoi, będą mogli dotrzeć z przesiadką m.in. do Krakowa. 

Z oczywistych względów chętnie przywitamy również autobus transgraniczny na przedłużonej trasie: np. Trstena – Jabłonka – Zawoja – Sucha Beskidzka (skomunikowanie z koleją) lub z przedłużoną trasą po stronie słowackiej – do Oravskiej Polhory lub w Tatry Słowackie (Oravice, Dolina Rohacka). Szczegóły linii proszę ustalić z ekspertami i stroną społeczną, w tym we współpracy z Inicjatywą obywatelską Polska-Słowacja-autobusy.” 

Zapraszamy do podpisywania petycji 

https://www.petycjeonline.com/zawojatrstena

Komentarze