Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Petycja o Warsztaty Naprawcze Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu 

interwencje
10.05.2025 06:00
0 Komentarzy

8 kwietnia powstała petycja w sprawie powstania Warsztaty Naprawcze Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu 

Petycja zawiera 

“Jako strona społeczna Upominamy się o Warsztaty Naprawcze Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu, znajdujące się przy ulicy Brzezińskiej na Rozbarku. 

Warsztaty Naprawcze Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu to prawie 130 letni obiekt zabytkowy, jedna z nadal zachowanych pozostałości po ogromnej infrastrukturze dawnych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to najstarsze, nieprzerwanie działające koleje wąskotorowe na świecie. Unikat na skalę światową, kolejny w Bytomiu, po Elektrociepłowni Szombierki i wieży wyciągowej Szybu Krystyna. 

W 2024 roku Górnośląskie Koleje Wąskotorowe świętowały swój jubileusz, 170 lat nieprzerwanego istnienia i funkcjonowania. Było to możliwe tylko i wyłącznie dzięki poświęceniu i zaangażowaniu społeczników, którzy po likwidacji przeprowadzonej przez PKP w 2000 roku przejęli nad nimi opiekę i tylko dzięki nim funkcjonują do dzisiaj w postaci kursów turystycznych. Nieodłącznym i integralnym ich elementem od prawie 130 lat są Warsztaty Naprawcze Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu, Rozbarku, których właścicielem od ponad 20 lat jest miasto Bytom. 

Warsztaty Naprawcze Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu, po ich zamknięciu w 2000 roku niestety niszczeją i popadają w ruinę. Miasto wprawdzie osiem lat temu podjęło próbę ich ratowania, ale niestety nic z tego nie wyszło. Mimo przyznania prawie dwudziestomilionowej dotacji przez Zarząd Województwa Śląskiego temat rewitalizacji upadł a dotacja przepadła bezpowrotnie. Od 2018 roku miasto usilnie próbuje pozbyć się zabytkowego obiektu i sprzedać go. W międzyczasie na terenach Warsztatów Naprawczych utworzono policyjny parking/szrot dla skonfiskowanych samochodów i sporadycznie oddawano w dzierżawę poszczególne budynki. 

Jako strona społeczna Upominamy się o Warsztaty Naprawcze Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu, znajdujących się przy ulicy Brzezińskiej na Rozbarku. Należy jak najszybciej wznowić starania o uratowanie i zrewitalizowanie tego obiektu, który jest obecny w przestrzeni Bytomia od niemal 130 lat, czyli na przestrzeni trzech wieków stał się integralną częścią Rozbarku i stanowi o jego, jaki całego miasta tożsamości i historii przemysłowej. Dlatego apelujemy o: 

– Odstąpienie władz miasta Bytom od kolejnych prób sprzedaży Warsztatów Naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych znajdujących się przy ulicy Brzezińskiej na Rozbarku 

– Powrócenie do koncepcji przekształcenia Warsztatów Naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych znajdujących się przy ulicy Brzezińskiej na Rozbarku w Muzeum Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Bytom 2020+ z uwzględnieniem, zachowaniem i uszanowaniem aktualnie działających tam inicjatyw 

– Zabezpieczenie środków w postaci wkładu własnego, w budżecie miasta Bytomia na kolejne lata, niezbędnych do podjęcia starań o dofinansowania na rewitalizację Warsztatów Naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. 

– Zabezpieczenie i remont trzech schronów na terenie Warsztatów Naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych do czego zobowiązuje samorząd ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej z dnia 5 grudnia 2024 roku 

– Zaprzestania przez władze Bytomia spychania odpowiedzialności za remont Warsztatów Naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych na dzierżawców i najemców poszczególnych budynków wchodzących w skład tychże Warsztatów Naprawczych. 

– Aktywnego włączenia się, współpracy i wsparcia przy rewitalizacji Warsztatów Naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych władz wojewódzkich, Urzędu Marszałkowskiego i władz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii 

– Odtworzenia w przyszłości linii wąskotorowej biegnącej po dawnej ścieżce torów z dworca głównego w Bytomiu do Warsztatów Naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych na Rozbarku i dalej w kierunku na Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły, również po dawnym szlaku wąskotorowym.  “ 

Zapraszamy do podpisywania petycji 

https://www.petycjeonline.com/search.php?q=poci%C4%85g

Komentarze